STANDARTLARA SIĞMAYAN GRUP: FLÖRT Volkan...

STANDARTLARA SIĞMAYAN GRUP: FLÖRT Volkan Çelik'in konuğu oldu, uzun uzun anlattılar!

STANDARTLARA SIĞMAYAN GRUP: FLÖRT Volkan Çelik'in konuğu oldu, uzun uzun anlattılar!

STANDARTLARA SIĞMAYAN GRUP: FLÖRT Volkan Çelik'in konuğu oldu, uzun uzun anlattılar!
19 Mart 2018 - 11:11

STANDARTLARA SIĞMAYAN GRUP: FLÖRTTürkiye’nin en özgün ve renkli gruplarından Flört, İzmir'de arkadaşımız Volkan Çelik ile buluştu. 1989'dan beri şarkı yazarlığıyla enstrümanı yoğurup, tam bir grup olmaya çalıştıklarını aktaran Flört, “Müziğe başladığımız andan itibaren, dinlemiş olduğumuz müzikler hep bu standartların dışında olduğu için, herhalde ruh dünyamız da standart dışı şarkıları yapmaya elverişli. Hayatımızın içinde olan, yaşadığımız, yapmacık olmayan şarkılar yazıyoruz. Bizim şarkılarımızın hemen hemen hepsi gerçektir” dedi.

Flört'ün doğuş hikayesini dinleyebilir miyiz?

2000 yılının yaz aylarına doğru "Kim Bunlar" dörtlüsü arasında ruhani bir kopuş başlamıştı. Maddi ve manevi zor durumda kalmıştık. "İstediğimiz şey bu değildi" diyorduk kendimize. Biz "Bekarlardık" ve öyle mutluyduk."Ve" adında albüm yapmış, Prestij şirketinin bizden beklentilerini tamamen bitirme ve kendimizi de ipe çekecek bir albüm yapmıştık. Ve "Kim Bunlar" dosyasını kapatmıştık. Barış gruptan ayrılmış, yerine 96'dan beri tanıyıp sevdiğimiz Çağatay'ı alıp, zaten hiçbir zaman sevmediğimiz "Kim Bunlar" ismini TMSF'nin emin ellerine teslim edip, 2000 yılının Kasım ayında ismi belli olmayan bir grup olarak ilk "Flört" albümünün kayıtlarına başladık. "Yola Devam" ve "Yalnızlık Mevsimi" gibi ilk "Flört" hitleri bu albümdedir.

 

Bir akşam Ozan'la beraber grubun ismi hakkında düşünüyorduk. Kulağımıza hoş gelen sevdiğimiz grup isimlerini konuşuyorduk. Sonra "Pink Floyd" isminin kakafonisi üzerinde düşünürken, birden Ozan "Pink Flört" olsun diye şaka yaptı. Sonra Pink'i attık "Flört" kaldı. Hoşumuza gitmişti.

Şarkılarınız ve tarzınız piyasadaki birçok şarkıdan ve gruptan farklı. Neler söylemek istersiniz?

Bütün şarkılarımızı beraber yapıyoruz. 4 kişilik bir grupta 4 kişinin de şarkı yazması Türkiye standartları için biraz enteresan sayılabilir. Herkes kendi karakterine ve vizyonuna göre şarkılar yazıyor ve her biri de bir Flört şarkısı oluyor. Evet, şarkılarımız piyasa standartlarından biraz farklıdır. Sanırım hayata ve müziğe biraz farklı bakıyoruz. Türkiye'de yaklaşık 30 yıldır aynı müzik yapılıyor ve biz bu saçmalıklardan çok sıkıldık. Müziğe başladığımız andan itibaren, dinlemiş olduğumuz müzikler hep bu standartların dışında olduğu için, herhalde ruh dünyamız da standart dışı şarkıları yapmaya elverişli. Hayatımızın içinde olan, yaşadığımız, yapmacık olmayan şarkılar yazıyoruz. Bizim şarkılarımızın hemen hemen hepsi gerçektir. Anadolu'nun bir ucundan, Avrupa'nın bir ucuna kadar nerede konser verirsek verelim, dinleyicimiz çaldığımız her mekanı tıklım tıklım doldurur. Medyanın herhangi bir silahını kullanmadan bunu başarabilmek bizim epey bir zamanımızı aldı.

 


Kendinize örnek aldığınız müzisyenler var mı?

Kendimize örnek aldığımız müzisyenler her zaman en iyileri olmuştur. Bize göre bir grup elemanı şarkı da yazar, vokal de yapar, gitar da çalar, davul da çalar. Kendini geliştirmek için her türlü imkanı vardır. Bunu sınırlı tutmanın hiçbir anlamı yok. O yüzden halen gelişimimize devam ettiğimizi düşünüyorum. Bu henüz bitmiş bir süreç değil. 1989'dan beri şarkı yazarlığıyla enstrümanı yoğurup, tam bir grup elemanı olmaya çalışıyoruz. Bir şarkı yapıyoruz, kayıt bittikten sonra 'neden bunu daha iyi yapmadık' diye kendi aramızda tartışmalara başlıyoruz. Şarkılarımızın ilk yazılımından itibaren şu ana kadar standart dışı olmayı tercih ettik. Bunun ceremesini uzun yıllar çektik ama artık kaymağını yemeye başladığımız için mutluyuz. Grup olarak her zaman kendi müziğimiz için mücadele ettik. Genç gruplara da 'kendi şarkılarınızı yazın ve çalın' diyoruz. Yoksa müzik grubu olmanın bir anlamı yok.


Kendinizi eleştirdiğiniz yanlarınız var mı?

Biz birbirimizin psikoloğuyuz. Ve birbirimzi o kadar iyi tanıyoruz ki, birbirimize yardımcı olabileceğimiz noktaları çok iyi biliyoruz. Dolayısıyla biribirimizin kötü yanlarını, zayıf yanlarnı bir şekilde dengelemeye çalışıyoruz.

Çok genç yaşta ünlü olduk. Sokakta dolaşamayacağımız dönemleri yaşadık ve henüz 22-23 yaşındaydık. Şimdi 40'lı yaşlardayız. Ortada çok büyük bir tecrübe, yaşanmışlık, hatalar zinciri ve başarısızlıkların yanında başarılmışlıklar var. Şu ana kadar çok dolu bir hayat yaşadık. Bizim tarzımızda ve beste anlayışımızda başka bir grup olduğunu düşünmüyoruz. Kendi kulvarımızı kendimiz yarattık. O kulvarı yaratırken de bunun ceremesini çektik, diyetini ve bedelini ödedik. Karşılığını da almaya başladık.

Son olarak İzmirlilere neler söylemek istersiniz?

İzmir'e 2-3 ayda bir mutlaka konser vermeye geliyoruz. İzmir'i çok seviyoruz. Bizim konserlerimiz biraz ayin gibi oluyor. İnsanlar sadece bizim şarkılarımızı dinlemek için oraya geliyorlar. İlk notaya bastığımız andan itibaren hep birlikte enteresan bir huşu içine giriyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Numan Kurtulmuş’tan ’ittifak’ açıklaması
Numan Kurtulmuş’tan ’ittifak’ açıklaması
Galatasaray'da Onyekuru şoku
Galatasaray'da Onyekuru şoku