Start-up nedir, hangi şirketlere start-up denebilir? Hangi alanlarda Startup şirketler kurulabilir? Diğer şirketler ve Startup'lar arasındaki fark nedir?

Start-up toplumun yararına yeni fikirler ve ürünler geliştirmek için tüm teknolojik olanakları kullanan bir organizasyonu ifade eder. Türkçede girişimcilik ile startup arasındaki sağduyuyu karıştırabilecek çeşitli terimler kullanılıyor. Startup kelimesi, dünyanın her yerindeki insanlar tarafından kullanılan evrensel bir terim haline geldi. Silikon Vadisi'nde 2010'ların başında ortaya çıktı. Start kelimesinin gerçek çevirisi başlamaktır. Bu, sıfırdan başlayan şirketler tarafından kullanılan yaygın bir kavramdır. Bu, büyümek için büyük miktarda sermayeye sahip olmaları gerektiği anlamına gelmez.

Mali gücü ne olursa olsun, bir startup büyüklüğü veya statüsü ile sınırlı değildir. Bunun yerine, belirli bir ihtiyaca hitap eden yeni bir ürün veya hizmet geliştirmeye odaklanır.

Dünya Mülteciler Günü: "Bir arada yaşamı savunacağız" Dünya Mülteciler Günü: "Bir arada yaşamı savunacağız"

Hangi alanlarda Startup şirketler kurulabilir?

Sanılanın aksine hemen her alanda startuplar kurulabilir. Ürün ve hizmetlerini geliştirmek için çoğunlukla teknolojiyi kullandıkları için çoğu zaman yanlış bir şekilde teknoloji şirketleri olarak anılırlar. Bunun yerine, yeni çözümler geliştirmek için aynı teknolojiyi kullanırlar. Türkiye'de startup şirketlerinin yükselişi, kurulabilecekleri çok çeşitli alanları ortaya çıkardı. Yazılımın yanı sıra pazarlama, mimari, finans gibi çeşitli sektörlerde de kurulabilirler.

Diğer şirketler ve Startup'lar arasındaki fark nedir?


Başlangıç, tipik bir şirketten farklıdır. Normal bir şirketin aksine, bir startup geçici bir kuruluş olmak istemez. Bunun yerine müşterilerine yıllarca hizmet vermek istemektedir. Bu yüzden net bir ana fikirle başlarlar.n Bir girişim, ürününü veya hizmetini diğer şirketlere pazarlayabilir. Ya da düzenli bir şirket haline gelerek üretime başlayabilir. Bir girişimin amacı, kısa sürede belirli bir soruna çözüm bulmaktır. Girişim, belirli bir süre içinde belirli bir soruna çözüm bulamazsa girişimini sonlandırabilir.

Girişimcilik ve Startup'lar arasındaki fark nedir?

Girişimin klasik girişimci anlamının savunucuları, farklı işletme türlerini tanımlamak için genellikle aynı kavramı kullanır. Kar amacı güden işletmeler, geleneksel başlangıç ​​şirketlerinden farklıdır. Kar amacı gütmeyen şirketlerin aksine, girişimler müşterilerine mümkün olan en iyi hizmeti sunmaya odaklanmıştır. Operasyonun ilk gününden para kazanmazlar.

Girişimcilik, çözümü ve sorunu bir araya getirir. Bu, girişimin operasyonları uluslararası bir düzeye ulaşabilse bile onu daha evrensel hale getirir.
Yeni bir tür su geçirmez ayakkabı geliştiren bir şirkete startup demek mümkün. Ancak ayakkabı mağazası açmak girişimcilik sayılmaz. Bunun yerine, girişimcilerin fikirlerini ve iş modellerini bir araya getirmelerinin bir yolu.