Gürol Kaplan'ın 16 Nisan 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Ben, Avrupa'dan gelince bir şeyin farkına vardım. Bir toplum düşünün ki yaşadığı tüm yanlışlıkları ve haksızlıkları, hırsızlıkları normal gören ve burası Türkiye deyip karşı çıkanlara karşı çıkan (Tabii ki bunlara hayır diyen bir kitle de var ama onlar da eylemsiz kalıyor).
Cuma günü evimin bahçesinde uğraşırken dağdaki çobanlardan bir telefon geldi. "Abi bizim merada yine ölçüm yapıyorlar" dediler. Köyümüzün muhtarına haber verdiniz mi dedim; evet verdik dediler. Muhtarın cevabı 'tamam' olmuş, yani bir sözcük.
Telefon konuşmasından sonra düşünmeye başladım. Nedir bu yaşadıklarımız, neden geldiler yine derken içim elvermedi, olay yerine gittim. Gerçekten ölçüm yapıyorlardı. "Neden buradasınız? Burası mahkeme kararıyla taş ocağı yapılamaz diye karara bağlandı, bu karardan sizin haberiniz yok mu?" dedim. Hayır bize kimse böyle bir bilgi vermedi, dediler. Ben de o zaman kendilerine şu cevabı verdim: Siz de bize bir mahkeme kararı getirin,o karar da 'biz o kesinleşen mahkeme kararını tanımıyoruz, burası taş ocağı olur' diyen bir karar olsun, dedim.
Ölçüm için gelen kişilerileri gönderdim. Bu nedir böyle? Kesinleşmiş bir mahkeme kararı olan  meraya tekrar gelip orayı talan etme düşüncesi, neyin nesi? Asırlık zeytin ağaçları ve arkeolojik sit alanı olan bir yer burası. Gediz Ovası hemen dibi. Burada dinamitler patlayacak, binlerce ton toz bulutu sebze ve meyvelere zarar verecek Emiralem Ovası'nda. Patlayan dinamitlerden yeraltı suları etkilenecek ve daha bir çok olumsuz durumlar yaşayacağız...
Eğer böyle bir olay Avrupa'da yaşanmış olsaydı yer yerinden oynardı.Çünkü elimizde kesinleşmiş bir mahkeme kararı var, bu karara rağmen burada bir taş ocağının açılması Anayasal bir suçtur!
İnsanlarımız duyarsız olunca her şey yapılabilir oluyor; bir de üstüne üstlük "Burası Türkiye" savunması var insanlarımızın. Onun için ben de diyorum ki: Suç bizde, korumazsan, karşı çıkmazsan bunca adaletsizliğe, hırsızlığa olacağı budur.
Temiz bir yaşam alanı ve sevgiyle kalın.