Sulama sistemi seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok faktör bulunmakta. Bu seçim sırasında genellikle fiyatları ve çeşitleri konusunda doğru seçim yapmak zorlaşabilmekte. Ancak sulama sistemi çeşitleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra ihtiyaca uygun olan sulama sistemi tespiti ile durum daha kolay bir hal alabilmektedir. Bunun için dikkat edilmesi gereken noktalar arasında suyun kaynağı, toprağın özelliği, eğim durumu, mevcut iklim durumu, bitki özellikleri, maliyet ve değerler de yer alabiliyor. Bu gibi etkenlere bağlı olarak sulama sistemi seçiminde damlama veya yağmurlama sulama sistemi kullanılabilmektedir.

Damlama sulama sistemi 

Damlama yöntemi ile sulama, gerek tasarruf gerekse kolaylık bakımından oldukça konforlu bir kullanıma sahip. Bu sulama sistemi ile birlikte suyun özel üretim borular ile damla halinde akmasını sağlayarak basınçsız şekilde bir sulama gerçekleştirilmekte. Bu sistem ile her bitkiye özel olarak damlama sağlanıyor. Damlama sistemini kullanmak için dikkat edilmesi gereken şey ise sulanacak olunan bitki çeşidinin ne olduğu oluyor. Özellikle bitki çeşitliliğinin çok olduğu noktalarda gönül rahatlığı ile kullanılabilen bir sistem olabilmektedir.

Öte yandan sulama sistemi çeşitleri arasında en uygun fiyatları barındıran sistem damlama sulama oluyor. Üstelik suyu tasarruflu kullanması nedeni ile de bu sistem su israfının önüne geçilebilmekte ve bitkinin kökündeki oksijen-nem dengesinin korunması noktasında önemli bir rol üstlenebilmektedir. Çeşitleri arasında toprak altı ve toprak üstü olarak iki ayrı çeşit kullanıcının karşısına çıkıyor. Bu sistem yabani otların daha az olması için de tercih edilebilecek bir sistemdir. 

Sulama sistemi seçerken nelere dikkat edilmesi gerekiyor 2

Yağmurlama sulama sistemi

Yağmurlama sulama sistemi, genellikle çim sulamalarında sıklıkla tercih edilmekte. Bu sistem döner ve püskürtmeli su başlıkları yardımı ile sulama alanının özelliğine uyum sağlayabiliyor. Zamanlama ayarı yapılması ile sudan da tasarruf sağlanırken hızdan da kazanç sağlanmış olabiliyor. Yağmurlama  sistemi ile dik ve eğimli yerlerin sulanması kolaylıkla gerçekleştirilebilmekte.

Alanın özelliğine uygun olarak seçilmiş sulama sistemi ardından bir diğer dikkat edilmesi gereken şey ise sulama miktarı oluyor. Gelişen teknoloji ile otomatik sulama artık yaygınlaşmış durumda. Bu yöntem sulama yapmaya kolaylık sağlarken sulama fiyatları konusunda kullanıcıya dost bir tutum sergilemekte. Bununla birlikte kullanılabilecek ek aparatlar da oldukça elverişli olmaktadır.