Soylu, salonu terk etti, oturuma ara verildi. Türkiye İşçi partisi (TİP) Milletvekili Sera Kadıgil, Soylu’ya “Duvar” kitabını hediye etti. Soylu ve muhalefet arasındaki tartışma aranın ardından da sürdü.

İçişleri Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlığın bütçesini sunmak için komisyona geldiğinde muhalefet partilerinin milletvekilleri ile selamlaştı.TİP Milletvekili Sera Kadıgil, suç örgütü lideri Sedat Peker’in itirafları ve ifşaatlarının ardından TİP milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık ile gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, Hakkı Özdal, Bahadır Özgür ve Timur Soykan tarafından hazırlanan “Duvar” kitabını Soylu’ya verdi.Soylu, kısa bir süre kitabı inceledi.Kadıgil, kitabı komisyondaki muhalefet ve iktidar partilerinin vekillerine de dağıttı.

Soylu ve CHP’li Özkoç arasında tartışma

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlığının 2022 bütçesine ilişkin sunum yaparken “terörle mücadele” faaliyetlerine ilişkin konuşma yaptığı sırada CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’a, “Ben gülmüyorum. Sürekli oradan gülerek bana bakma. Ben terörle mücadele anlatıyorum” dedi.

Soylu’nun bu sözleri tartışmanın fitilini ateşledi.

CHP’li Özkoç, “Terbiyesizlik yapma. Haddini bil” diyerek Soylu’ya sert çıktı.

Muhalefet milletvekilleri de Soylu’ya tepki gösterdi.İçişleri Bakanı Soylu, “Orada evlatlarımız şehit oluyor. Sen bana gevrek gevrek gülüyorsun. Bana parmak sallama. Terörle yaptığımız mücadele hoşuna gitmiyor. PKK’nın geldiği nokta hoşuna gitmiyor değil mi?” diyerek CHP’li Özkoç’a tepkisini sürdürdü.Bunun üzerine CHP’li milletvekilleri Soylu’ya tepki gösterdi.

“PKK’dan hep oy istediniz. Sizin genel başkanınız istedi” diyen Soylu, salondan dışarı çıktı.Komisyon Başkanı AKP Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz toplantıya 10 dakika ara verdi.Aranın ardından tartışma sürdü.Muhalefet, Bakan Soylu’ya, “Sen önce Sedat Peker’in iddialarına yanıt ver” dedi.Bakan Soylu, “Ben 10 bin doları alan siyasetçiyi söylerim siz de başka şeyler söylemek zorunda kalırsınız” yanıtını verdi.Uyuşturucu operasyonlardan bahsedilirken muhalefet sıralarından yine sesler yükseldi.Bakan Soylu, “Şimdi size kimin uyuşturucu kullandığını söylerim” ifadesini kullandı. Muhalefet, Komisyon Başkanı AKP’li Yılmaz’ taraf tutmakla suçladı.Bakan Soylu Diyarbakır’da “evlat nöbetindeki” 33 annenin evlatlarına kavuştuğunu söyledi.HDP’liler Soylu’ya “Yalan söylüyorsunuz. Cumartesi Anneleri için ne yaptınız?” diyerek tepki gösterdi.