17 Haziran Cuma günü gazetemizde yayımladığımız 'Bu kararın emsali yok' başlıklı habere konu olan karşılaşma için tahkim kuruluna yapılan itirazlar sonuç verdi.

Altay'dan ayrılan Poko'ya Süper Lig'den talip var Altay'dan ayrılan Poko'ya Süper Lig'den talip var

HAKTAN YAĞIZ AKÇAY / 17 Haziran Cuma günü gazetemizde yayımladığımız 'Bu kararın emsali yok' başlıklı habere konu olan, maçın 90. dakikada çıkan olaylardan sonra yarıda kalarak iki takımın da hükmen mağlup ilan edildiği İzmir 1461 Spor–İzmir 35 Futbol Spor Kulübü karşılaşmasından sonra İzmir 1461 Spor, kararı tahkim kuruluna taşıdı. Bu doğrultuda da 19 Haziran Pazar günü tamamlanması gereken Play-Off karşılaşmaları tahkim kurulundan çıkacak karara kadar ertelendi.

TFF İzmir İl Temsilcisi Selçuk Ergeldi, “İlgili karşılaşmanın kavga değil, maçın hakemi tarafından çıkan olaylar nedeniyle kırmızı kartla cezalandırılan oyuncuların sahayı terketmemesi ve bu yüzden de karşılaşmanın tamamlanmasına engel teşkil etmesi sebebiyle ertelendiğini ve her iki takımın da bu doğrultuda hükmen mağlup ilan edildiğini belirtti. Ergeldi'nin açıklamaları şöyle: “28 Mayıs tarihinde yarım kalan müsabaka sebebiyle sürecin hızlı ilerlemesi ve talimatlar gereği Futbol Müsabaka Talimatı 19. maddesinin 1. fıkrasında “Müsabaka hakemi; Müsabakanın, kulübün futbolcusu, yöneticisi, teknik adamları ile diğer kişilerin hakeme veya rakip takım futbolcu ve mensuplarına fiili eylemde bulunmaları, kavgaya sebebiyet vermeleri ve bu eylemleri dolayısıyla müsabakanın oynanamaması veya devam edilmesi olanağının kalmaması hallerinde müsabakayı tatil ettiğini ilan eder”, denilmekte, aynı maddenin 3. fıkrasında yer alan “Bu hallerde TFF Yönetim Kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her ikisinin hükmen yenik sayılmasına karar verebilir” hükmü çerçevesinde müsabakanın 89. dakikasında her iki takım mensuplarının birbirleriyle kavga etmeleri nedeniyle müsabakanın tatil edilmesi uygun görülerek; anılan müsabakada Futbol Müsabaka Talimatı 23. maddesinin 4. Fıkrası uyarınca her iki takımın da (3-0) hükmen yenik sayılmasına karar verilmiştir.”

'ŞAMPİYONLUĞU BİZ HAK ETTİK'

Karşılaşmaların durdurulma kararının yerinde olduğunu belirten İzmir 1461 Spor Kulübü Başkanı Halil Bayın ise “Tahkim kuruluna yapmış olduğumuz itiraz sonucu talebimiz doğrultusunda alınan durdurma kararını sevinçle karşılıyor, yeni oluşturulacak Tahkim Kurulu'nun alacağı karar ile hak ettiğimiz şampiyonluğun tarafımıza verileceğine yürekten inanıyoruz” ifadelerini kullandı.