Fadime ALTANHAN-Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron mutasyonunun 57 ülkede tespit edildiğini ve  bu sayının artmaya devam etmesini beklediğini açıkladı. Omicron (nu) varyantının, delta ve delta plus varyantından daha tehlikeli olduğu iddialarının gerçekliği yapılacak araştırmalardan sonra netlik kazanacak. Güney Afrika’daki varyantın sadece 20 günde yaklaşık 60 ülkeye bulaştığına dikkat çeken İzmir Tabipler Odası Başkanı Lütfi Çamlı, "Bu varyantın büyük bir yayılım göstereceği söyleniyor. Mutasyonlar, varyantı daha az etkili ya da daha ağır hastalık yapan biçimlere sokabilir. Elimizdeki sınırlı verilere baktığımızda omicron varyantının delta varyantına göre çok fazla bulaşıcı olduğunu söyleyebiliriz. Hatta 6 kat daha fazla bulaştığını öne sürenler var. Dolayısıyla kısa zamanda yayıldığını görüyoruz. Buna karşın daha ağır hastalık yaptığına dair bir veri yok. Şu ana kadar gözlemler, hastaneye yatış oranlarının, yoğun bakım talebinin delta varyantına göre daha az olduğu şeklinde. Hastaneye yatanların yüzde 90'a yakını aşısız kesimlerden oluşmakta. Bu varyant için en çok korkulan şeylerden bir tanesi aşılarla ya da hastalığı geçirerek doğal yolla oluşan bağışıklığa karşı bir direnci taşıyabileceği şeklinde kaygılar vardı. Aşıların etkinliğinin bir miktar azalacağı şeklinde bilim insanları görüşler açıkladılar. Ancak özellikle 2-3 doz aşısı olan ya da hastalığı geçirip bir doz aşısı olanlarda ağır hastalık yapmayacağı şeklinde ön düşünceler var. Hastalığın semptomları delta varyantına ya da ilk virüse göre farklılık içeriyor olsa da bunları henüz konuşmamız için erken. 2022'nin başlarında bu hastalıkla ilgili klinik seyrin ve diğer özelliklerinin çok daha net konuşulacağını söyleyebiliriz" dedi.

lütfi çamlı-yenigün-2


REHAVET EN BÜYÜK TEHLİKE


Çok hızlı yayılan omicron varyantına karşı çok dikkatli olmamız gerektiğini belirten Çamlı, "Kesinlikle rehavete kapılmadan fiziksel mesafe, maske ve hijyen koşullarına çok katı uymamız gerekiyor. Özellikle kamuya açık alanlarda bu kuralların uygulanması ve bu uygulamaların yakınen takip edilmesi şart. Sokaklarda fiziksel mesafe kurallarına uymayan vatandaşlarımızı görüyoruz. Bu kaygı verici bir durum, özellikle kamuya açık alanlarda mutlaka bunların yakın denetimlerinin yapılması gerekiyor. Kapalı alanlarda kalabalıklaşmaya yol açacak toplantılar ve etkinliklere sınırlamalar getirilmeli ve bunlar denetlenmeli. Gerek bilimsel gerek sosyal bu toplantılar, etkinlikler yeni varyant çerçevesinde ele alınarak bir denetim ve sınırlama mekanizmasının getirilmesi gerekiyor. Hızlı bir şekilde aşılanma oranlarımızın arttırılması ve kamuya açık alanda aşısızlara sınırlamalar getirilmesi önemli" dedi.


DAHA TEHLİKELİ OLMADAN ÖNLENMELİ


 Koruyucu hekimlik uygulamalarının gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Çamlı, "Birinci basamakta bu kadar hızlı yayılabilen enfeksiyona karşı sağlığı yönetenlerin bilimsel bir filyasyon yapmaları ve özellikle omicrona özgü bir takım değerlendirmeleri de kapsayacak şekilde test sayılarını artırmaları pozitif temaslı takibinin yapılması, izolasyon karantina tedbirlerinin mutlaka ciddi bir şekilde izlenmesi kontrolü gerekiyor. Bulaşı sahada kırmamız enfeksiyonun yayılmasına engel olmamız gerekiyor. Bu varyanta ilişkin gerek yapılan test analizleri sonuçları gerekse bu hastalığa ilişkin yayılım, klinik özellikler konusunda mutlaka bilgilendirmeler yapılması, bu bilgilerin paylaşılması gerekiyor. Pandemi kurallarına yeterince uyum gösteremez, salgını kontrol altına alamaz, virüsün çoğalmasını engelleyemezsek yeni mutasyonlar ve buna bağlı olarak da yeni çok daha ciddi varyantların çıkması kaçınılmaz. Bu yüzden yeni varyant oluşumlarına izin vermemek adına bir an önce salgını kontrol altına almak, virüsün çoğalmasını durdurmak, yavaşlatmak en önemli çabalarımızdan biri olmalı" diye konuştu.

ülkümen-rodoplu-yenigün

Kronik hastalar risk altında

Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Başkanı Doktor Ülkümen Rodoplu, “Kronik hastalarda  ve 75 yaş üstü hasta gruplarında ağır seyredebilme ihtimali üzerinde duruluyor. Kronik hastalar kanser hastaları, kanser hastalığı tedavisi sürenler, tedavisi bitenlerini de çok dikkatli olması gerekiyor. Öksürük, yüksek ateş, bel ve eklem ağrısı gibi diğer varyantlarda olan belirtiler görünmüyor. Kişiler çok hafif halsizlikle bu hastalığı ayakta geçirebiliyor. Etkili olduğunu bildiğimiz aşıların bu varyanta etkili olduğuna dair kanıt yeterli değil. Çok ciddi bir aşı pazarı var. Ekonomik güç dolayısıyla OMRNA aşı teknolojisi sayılı günler içiersinde o varyanta etkili olacak bir aşı geliştireceklerdir. Türkiye'nin bu konuda 3 hafta geriden geldiğini görüyoruz. Üç hafta önce Avrupa'da hastalığın görülmeye başlaması ancak  bizde Bakan Koca'nın yeni açıklama yapması hastalığın yeni olduğu anlamına gelmiyor. Bu bize gösteriyor ki, tanı koyma, varyantı tanıma teknolojisini 3 hafta geriden takip ediyoruz. Yurtdışından kitlerin gelmesi  rutin sağlık hizmetlerinin içine girmesi, hastanelerde varyantla ilgili testin yapılabilecek hale gelmesi, biz üç hafta geriden gidiyoruz. Çünkü bu teknolojiye sahip değiliyiz. Türkiye dünyada en rahat sınırdan gümrükten geçiren ülke. Keşke elimizde bu teknoloji olsa. Hem bu kitlere zaman harcamayız hem de döviz harcamayız. Virüs ile bilindik yöntemlerle mücadele etmemiz çok önemli" dedi.

ahmet-doğruyol-yenigün

Vakalar açıklanandan 6 kaz daha fazla

Süper varyantın olduğu ülkelere Türkiye’den gidenlerin olduğu bir süreçte bizde yok demenin çok anlamlı olmadığını vurgulayan Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Şu anda toplam 6 kişide bu varyantın tespit edildiği ve 5’ininde İzmir’de olduğunu biliyoruz. Bu sayılar test olan kişilerden çıkan sonuçlar. Omicron varyantının açıklanan sayıdan çok daha fazla olduğuna şüphe yok. Birçok insan karantinaya girmemek ve işlerine devam edebilmek adına test olmuyor. Gerçeğe daha yakın sonuçları elde edebilmek adına Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı rakamların 6 katını düşünebiliriz. Sağlık Bakanlığı ve çalışanları elinden gelen bütün çabayı gösterdiğinden bir şüphemiz yok. Pandeminin ülkemizde görüldüğünden beri ellerinden geleni yaptıklarını biliyoruz. Fakat kovid ile ilgili rakamların net ve şeffaf bir biçimde halka açıklanmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Rakamlar gerçeği ne kadar çok yansıtırsa vatandaşların bu konuda daha dikkatli olacağı ve kendi önlemlerine de daha fazla önem göstereceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.