Sürdürülebilir tarım gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak adına yapılması gereken önemli çalışmalardan biridir. Sürdürülebilirlik kapsamları içerisinde tarım, gelecek nesiller için büyük bir önem arz eder. Özellikle geleceğin dünyasında yaşayacak olan nesiller, bizler tarafından onlara bırakılan iyi bir dünyayı hak etmektedir. İhtiyaçlarını karşılayabilecekleri, ekip biçebilecekleri sürdürülebilir toprak parçaları gelecek nesillere daha iyi bir dünyada yaşama umudu olabilir. Üzerinde yaşadığımız toprak sadece gelecek nesilleri değil aynı zamanda ne yazık ki bizim de içinde bulunduğumuz yakın geleceği de ilgilendirmektedir. Sürdürülebilir toprak parçaları hem bizim hem de bizden sonraki nesiller için önemlidir. Tarımda sürdürülebilirliği artırmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak bizden sonraki nesillere çok daha kaliteleri araziler bırakabiliriz. Peki sürdürülebilir bir tarım için neler yapmak gerekir?

Sürdürülebilir tarım için yapılması gerekenler

Sürdürülebilir tarım için yapılması gerekenlerden en önemlisi toprakta geri dönüşü olmayan erozyon gibi problemlerin önlenmesi olacaktır. Daha sonra tarım esnasında yapılan sulamalardaki aşırı kaynak tüketimi engellenmelidir. Tarım faaliyetleri ekolojik dengeye katkı sağlanacak şekilde yapılmalıdır. Sürdürülebilir toprak ile yetiştirilen ürünlerin sağlığa yararlı olması gerekir. Bununla birlikte çevredeki ekosistemin hayvan ve bitki faunasını kötü etkilememeli ve eğer etkileyecek bir durum varsa da engellenmesi sağlanmalıdır.

Sürdürülebilir tarım nedir Nasıl yapılır

Sürdürülebilir tarımın faydaları

Sürdürülebilir tarım pek çok faydaya sahiptir. Bu faydalardan biri dünyanın daha yaşanabilir bir yer olması ve gelecekteki nesillere iyi bir sürdürülebilir tarım arazisi bırakılmasıdır. Sürdürülebilirlik sayesinde ufacık bir alan tüm ekosisteme fayda sağlayabilir. Toprağın verimli bir hale gelmesi yıllarca kullanılabilir olmasını sağlayabilir. Bu sayede bölgesel ve küresel açıdan gıda üretimine katkı sağlayabilir. Dünyaya ve çevreye sağladığı katkılarla birlikte sürdürülebilirlik pek çok insana istihdam sağlayabilir. Sürdürülebilir tarım arazisi yapılan ufacık bir alan çevresinde bulunan bitki ve hayvanlara büyük katkılar sağlayabilir. Küçük bir araziyi verimli hale getirmek koca bir ekosisteme katkıda bulunmaya, istihdam sağlamaya, dünyanın daha yaşanabilir bir yer haline gelmesine ve etrafında bulunan her şeye fayda sağlamasına olanak sağlar. Sürdürülebilirlik tek bir hareket ile tüm dünyayı iyi yönde etkileyebilen bir çalışmadır.