Normal şartlarda son üç buçuk yıldır referans süt fiyatları, Gıda Komitesi tarafından belirleniyordu. Referans süt fiyatını bu zamana kadar belirleyen Gıda Komitesi artık bu yetkisini Ulusal Süt Konseyi’ne verdi. Yeni dönemde süt fiyatlarını, Ulusal Süt Konseyi belirleyecek. Gıda Konseyi tarafından belirlenmiş olan litre başına 3 lira 20 kuruş olan referans fiyat, yıl sonuna kadar geçerliliğini sürdürecek.

31 Ocak 2018 yılında Gıda Komitesi’nin kararının alınmasına yönelik bir resmî açıklamadan sonra 3 buçuk yıldır süt fiyatlarında belirleyici bir etken olarak Gıda Konseyi rol almaktaydı. Ancak 3 buçuk yıl aradan sonra bu görevi Ulusal Gıda Konseyi’ne iade etmiş bulunacak. 

2018 yılında Merkez Bankası’na ait gıda enflasyonu raporunda çiğ süt fiyatındaki artış gıda enflasyonunun en önemli sebepleri arasında yer alıyordu. Daha sonra çiğ süt referans fiyatının belirlenmesi yetkisi Ulusal Süt Konseyi’nden alındı ve Gıda Komitesi’ne verildi. 31 Ocak 2018’de yayınlanan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Çiğ Sütün Sözleşmeli Usulde Alım Satımına İlişkin Yönetmeliği” adı altında yayınlanan değişikliği ile çiğ süt referans fiyatının belirlenmesi Gıda Komitesi’nin yetkisine verilmişti. Ancak yıl sonu itibari ile bu görev tekrardan Ulusal Süt Konseyi'ne verildi.

Ulusal Süt Konseyi nedir?

Ulusal Süt Konseyi, Türkiye’de süt fiyatlarını belirlemektedir. Bu konseyin üyeleri arasında; 

  • 74 sanayici alt grubu üyesi,
  • 54 üretici alt grubu üyesi,
  • 15 kamu alt grubu üyesi,
  • 22 meslek odaları ve STÖ üyesi bulunmaktadır.

Ulusal Süt Konseyinin resmi web sitesinde son yılların ve bulunduğumuz yılın çiğ süt tavsiye fiyatları bulunuyor. 2021 yılı çiğ süt tavsiye fiyatları tablosunda yer alan ve dönem dönem ayrılmış olan fiyatları, aylara göre inceleyebilirsiniz. Sağlık için oldukça önemli olan süt ile ilgili birçok bilgiyi buradan alabilirsiniz.
Ayrıca Ulusal Süt Konseyi’nin web sitesinde süt ile ilgili edinebileceğiniz pek çok bilgi de bulunuyor. Bu sayede Dünya süt sektörü ve Türkiye süt sektörü ile ilgili istatistiklere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca pandemi döneminin süt sektörüne etkisi gibi raporların yer aldığı siteden süt sektörü ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.