Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt fiyatına yüzde 30 zam kararı, sütü piyasalarda karaborsaya düşürdü. Satacak süt bulamayan marketlerin rafları boş kalırken, vatandaşlar ise duruma tepki gösterdi.

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Ulusal Süt Konseyi’nin soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını yaklaşık yüzde 32 zamla litre başına 7,50 lira olarak belirlemesi piyasaları karıştırdı. Bazı zincir marketler ile birçok bakkalın rafında süt kalmadı. Vatandaşın talebine cevap veremeyen perakendeciler duruma tepki gösterdi.

3 HAFTADIR SÜT BULAMIYORUM

Zam sonrası piyasadan süt bulamadığını ifade eden market işletmecisi Ali Vural, “3 haftayı aşkın süredir 5 farklı toptancıyla görüşmeme rağmen marketime süt alamıyorum. Toplantıcılarına neden süt getiremediklerini sorduğumdaysa ‘yapılan zamlardan dolayı büyük tüccarların toptancılara süt vermedikleri’ cevabını alıyorum.  Sütü ne zaman tedarik edebileceğimizi sorduğumuzdaysa gün, hafta, ay gibi bir tarih bile vermiyorlar. Firmalarla iletişime geçiyoruz ama onlarda da aynı cevabı alıyoruz. Yalnızca ben değil çevre esnafımızda da aynı sorun var. Zincir marketler hariç küçük esnafın süte ulaşması gün geçtikçe daha da zorlaşmaya başladı. Bu nedenden dolayı marketimde yaklaşık 2 haftadır süt yok. Süt bulamadığımız içinde satamıyoruz. Raflar boş kaldı. Önümüzü göremiyoruz. Müşteri gelip sorduğunda süt yok dediğimizde başka yere gidiyor. Sorunlarımızın çözümü adına bağlı bulunduğumuz odaya bu sorunumuzu ilettik. Bu sorunu çözeceklerini dile getirdiler ama haftalardır çözülen bir şey olmadı. Küçük esnaf olarak bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ALi vural esnaf

Gözden kaçırmayın

Evdeki vampir cihazlar faturaların gizli düşmanı Evdeki vampir cihazlar faturaların gizli düşmanı

ZAMLAR DEVAM EDER

Yerel marketler olarak süt arzındaki eksiğe rağmen talepleri karşılamaya çalıştıklarını belirten EGEPERDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Feyzi Başdaş, “Yerel marketler stokçuluk yapıp daha fazla para kazanmak yerine tüketicilerinin ihtiyacını karşılamayı tercih ediyor. 15 Mayıs itibarıyla süt fiyatları alınan karar gereği zamlanacak. Bunu fırsat bilen bazı kişi ve kuruluşlar maalesef fırsatçılık yapmayı tercih ediyor. Süte zam geldiğinde zamlı olarak piyasaya sunulacak. Sütün zamlı fiyatı üzerinden de bazı kuruluşlar süt ve süt ürünlerine zam yapacak. Pandemi ve yüksek teknolojinin etkisiyle dünya süt tozuna yöneldi. Türkiye ne kadar süt tozu yapıyor ise o kadarını ihraç ediyor. Süt tozu ihracatı devam ettiği sürece iç piyasada süt ve süt ürünlerine gelen zamların ardı arkası kesilmez. Türkiye kendi vatandaşının süt ve süt ürünleri tüketmesini istiyor ise piyasaya mutlaka bir düzenleme getirmelidir” şeklinde konuştu. 

Mehmet Feyzi Başdaş3

UCUZDAN TOPLAYIP ZAMLI SATACAKLAR

Şu anda süt üretiminde bir sorun olmadığını belirten Süt Üreticileri Birliği Başkanı Halil Deveci, “Önümüzdeki günlerde süt ve sütten elde edilen ürünlerde fiyat değişikliğine gidilecek. Sanayici ve mandıracılar gelecek zamdan etkilenmemek için üreticiden ucuz fiyata süt topluyor. Topladıkları ucuz sütü gelecek zamla beraber ürünlerine yansıtacaklar. Peynir ve yoğurt gibi ürünlerde bu zamlardan etkilenecek. Bu nedenle de piyasaya süt vermiyor ve sütleri stokluyorlar” diye konuştu.

HALİL DEVECİ

ÜRETİCİLERE TEŞVİK VE DESTEK VERİLMELİ

Ukrayna’nın yem ithalatı konusunda ülkemiz için önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Süt Üreticileri Birliği Başkanı Halil Deveci, “O bölgede başlayan savaş yem fiyatlarının yukarı çıkmasına neden oldu. Bu durumda üreticilerin girdi maliyetlerini arttırdı. Bölgelerin coğrafya özellikleri dikkate alınarak uygun yemlerin üretimi teşvik edilmelidir. Bu destek dekar bazında değil kilo bazında olmalıdır. Bu yem üretimde ciddi manada bir artışa neden olacaktır. Son iki yıla baktığımızda Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bu anlamda gerçekten çok iyi çalışıyor. Bu destek sayesinde üreticilerin yem maliyetlerinde bir düşüşte meydana geldi. Yem girdilerinde bu düşüş üreticilere bir nefes oldu. Bu desteğin sürdürülebilir olması için bölgesel desteklere de girilmesi gerekiyor. Ülkedeki üretim duracak olursa eğer gelecekte ithalata mahkûm kalırız. Böyle bir durumda tüketici aynı ürünü almak için iki kat fazla ödeme yapmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle üreticilerin kesinlikle desteklenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.