“Dulce de leche” İspanyolca ’da süt reçeli anlamına gelmektedir ve reçelin kökeni Arjantin’e dayanmaktadır.  Kahvaltılarımızı güzelleştiren bu reçeli; kızarmış ekmek ve kreplerin üzerine sürebiliriz. Ayrıca bu güzel reçel tatlılarımızı da renk katmaktadır. Örneğin; cheescake yaparken üzerine sos olarak satın alacağınız veya evde yapabileceğiniz bu reçeli ekleyebiliriz. Az bir malzemeyle yapılabilen reçelin yapımı biraz zahmetlidir. Reçel kısık ateşte 3-4 saat boyunca sık sık karıştırılmalıdır. Tarif yapımında kullanılacak malzemeler içinde bulunan karbonat, reçeli köpürtüp buharlaştırılmasını sağlayarak reçele toz şeker rengini veriyor. 

Süt reçeli nasıl yapılır? 

Süt reçeli yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Bu püf noktalara dikkat edilirse daha lezzetli bir reçel elde edebilirsiniz. Pastörize olmadığından emin olunan taze inek sütünün kullanmasını reçelin daha kısa sürede kıvam almasını sağlar. Karbonat eklendiğinde süt köpürdüğü için reçeli büyük bir tencerede yapılmasını önerilir.  

 Süt reçeli için gerekli malzemeler:

·        1 litre tam yağlı inek sütü

·        1 su bardağı şeker

·        1 silme çay kaşığı karbonat ya da kabartma tozu

·        Cam kavanoz

·        İsteğe bağlı olarak vanilya çubuğu

İlk olarak, bir litre süte şeker ilave edilerek orta ateşli bir ocağa alınmalıdır. Süt, şeker tamamen eriyene kadar karıştırılmalıdır. Süt kaynamaya başladığında, bir silme çay kaşığı karbonatı veya kabartma tozu ilave edilmelidir. Nitekim bu aşamada, dikkatli olunmalıdır çünkü sütün köpürerek kabarmaya başladığı an burasıdır. Kaşığınızın tabanını tencereye değdirmeden karıştırmaya devam etmelisiniz aksi takdirde bu durum sütün daha fazla kabarmasına neden olur. Bu sebeple, köpüklenen kısmı atıştırmak için süt üstten karıştırılmalıdır. Bu şekilde sütün taşmamasına dikkat edilmelidir.

Süt reçelinin hazırlanması zahmetli ve zaman gerektiren bir işlemdir. Sütün karamelize hale gelmesi yaklaşık bir saati bulmaktadır. Ek olarak, ocaktan ocağa bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilir.

Süt 1/4 hacmine kadar çekildiğinde reçel kıvama gelmeye başlayacaktır. Bu esnada, sütün bal köpüğünden kahverengi tonlarına doğru geçtiği gözlemlenecektir. Reçelin koyu bir salep kıvamına gelmesi yeterlidir. Çünkü reçel soğumaya başladıkça daha da toparlanacaktır. Nihayetinde reçel bıçakla sürülebilecek bir kıvama gelmelidir.

Ateşten alınan süt reçeli henüz sıcak ve akışkan haldeyken kapağı kapatılmadan cam bir kavanoza alınmalıdır. Ertesi gün buzdolabına konulup afiyetle tüketilebilir.