Suyun faydaları insan vücudu için hayati öneme sahiptir. Hâlihazırda insan vücudunun üçte ikisini su oluşturduğu için gün içerisinde tüketilen su oranı son derece önemlidir. Organların işlevini yerine getirebilmesi için yeterli su miktarını vücuda alması gerekmektedir. Kısaca her nasıl ki oksijen alınması yaşam için zorunlu ise, su ihtiyacının karşılanması da aynı şekilde bir yaşam zorunluluğu olmaktadır. 

Her doku, hücre, organ, kan dolaşımı vücuda alınan yeterli su sayesinde oluşur ve kendini yeniler. Yeterli su alınmadığı takdirde ise dehidrasyon gerçekleşmektedir. Bu dehidrasyonun en düşük halinin belirtisini gün içinde susuz kaldığınız anlarda yaşadığınız yorgunluk, baş ağrısı gibi belirtilerde görebilmeniz mümkün. 

Suyun faydaları 

Suyun faydaları hakkında detaylı bir araştırmaya bakıldığında şunlar ön plana çıkmaktadır:

-Vücudun kendi ısısını dengelemesine yardımcı olur.

-Sindirim problemlerinin ortadan kalkması, kabızlık, bağırsak problemleri gibi pek çok soruna bir çözüm niteliğindedir.

-Emzirme dönemlerindeki anneler için süt artırıcı bir unsurdur.

-Vücut direnci kazandırması bakımından son derece önemlidir.

-Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

-Başta böbrek ve diğer tüm organların sağlıklı çalışmasını sağlayarak, vücudu hastalıklardan korur.

Suyun-Faydalari-2

-Vücutta meydana gelen kramp ve kasılmaları engeller.

-Kan dolaşımını kolaylaştırarak kalp sağlığını korur.

-Cilt görünümünü iyileştirerek ciltteki problemlerin çözülmesini sağlar.

-Yağ yakımını hızlandırıp, kilo verme süreçlerinde yardımcı olur.

-Saçları güzelleştirir.

-Beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar.

Gün içinde ne kadar su tüketilmelidir?

Suyun sayılamayacak kadar faydası bulunuyorken, buna aldanıp aşırı su tüketimine de gidilmemelidir. Aksi halde su zehirlenmesi, aşırı terleme, hyponatremia ve hazımsızlık gibi pek çok rahatsızlık durumuyla karşılaşılabilmektedir. Burada akıllara doğru su tüketimi nasıl olmalıdır? Sorusu gelmektedir.

Bazı uzmanlar suyun faydaları etkili olması amacıyla gün içinde 8-10 bardak su tüketiminin yeterli olduğunu vurgulamaktadır. Günde 2 litre su insan vücudunun doğru ve etkili çalışabilmesi için yeterlidir. Bazı uzmanların görüşleri ise gün içinde yudum yudum olacak şekilde bu 2 litre suyu bölerek içmenin doğru olduğu yönündedir. Ancak bu noktada insanın kendi vücudunu tanıyarak su ihtiyacını belirleyip, düzene oturtması daha faydalı olacaktır.