Tacettin Bayır: Millet İttifakı kazanacak

Tacettin Bayır: Millet İttifakı kazanacak

Tacettin Bayır: Millet İttifakı kazanacak

Tacettin Bayır: Millet İttifakı kazanacak
13 Haziran 2018 - 11:03

Tacettin Bayır: Millet İttifakı kazanacak


CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, '' 24 Haziran'da Cumhur İttifakı'nın yüzde 38'lerde kalacağını bizim 48'ler seviyesini yakalayacağımızı düşünüyorum. Sokaktan gelen sinyallere baktığımızda ise Muharrem İnce, ilk turda seçilebilir'' dedi.

24 Haziran'da gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan CHP İzmir Milletvekili ve 27. dönem 1. Bölge 6. Sıra Milletvekili Adayı Tacettin Bayır 24 Haziran süreci ile ilgili değerlendirmelerini anlattı. Bayır, ''Sayın Erdoğan, Ne zaman ki biz İYİ Parti'ye geçip grubu kurduk, o gün kendi kalesine gol attığını fark etti. Bu gol toplumda da bir uyanış başlattı. Dolayısıyla ''hak, hukuk, adalet'' isteyen demokrasi bileşenleri ve Referandumda ''Hayır'' diyen bileşenlerin tamamı birlikte hareket edecek.Önümüzdeki günlerde Cumhur İttifakı'nın yüzde 38'lerde kalacağını bizim 48'ler seviyesini yakalayacağımızı düşünüyorum. Sokaktan gelen sinyallere baktığımızda ise Muharrem İnce, ilk turda da seçilebilir''diye konuştu.

''RECEP TAYYİP ERDOĞAN 
KENDİ KALESİNE GOL ATTI''

CHP'li 15 Milletvekilinin İYİ Parti'ye geçiş sürecinin perde arkasını anlatan Bayır, ''Bizim İYİ Parti'ye geçişimiz, planlamış bir senaryoyu tersine çevirmekti. Bu 15 arkadaşımızın İYİ Parti'ye geçmesinin temel amacı Sayın Meral Akşener'in Cumhurbaşkanı adayıyla olması ilebir ilgisi yok, İYİ Parti'nin seçime girmesi ile alakalı.Çünkü tek adam, baraja takılma ihtimali olan MHP'yi yanı alarak ittifakla barajı aşmasını sağlayacaktı. Diğer yandan Yüksek Seçim Kurulu'nu işin içine karıştırarak İYİ Parti'nin seçimlere girmesine engel olacaktı. CHP'yi de HDP ile ittifak yapması için sürekli HDP'ye ittirerek CHP'yi hedef haline getirecekti. Ne zaman ki biz İYİ Parti'ye geçip grubu kurduk, o gün kendi kalesine gol attığını fark etti. Bizim bunu yapmamız ona ters köşeden bir gol oldu. Bu gol toplumda da bir uyanış başlattı. Topluma umut ve heyecan geldi. Dolayısıyla ''hak, hukuk, adalet'' isteyen demokrasi bileşenleri ve Referandumda ''Hayır'' diyen bileşenlerin tamamı birlikte hareket edecek. Bizim bir araya geleceğimizi akıl edemediler ama 16 yıldır artık bıçak kemikte...''ifadelerini kullandı.

''OY AVCILIĞI İÇİN 
PARA DAĞITIYORLAR''

Halkın öncelikli beklentisinin geçim derdi olduğunu kaydeden Bayır, ''Bu iktidar, toplumu ilk önce yardım almaya muhtaç hale getirip, yoksullaştırıp, şimdi makarna kömür dağıtıyor. Biz, ''emekliye bir maaş ikramiye verelim'' dediğimizde reddedenler şimdi emeklilerin hepsine de değil, bir kesimine 500 TL, 700 TL, 1000 TL yatırıyor. Tıpkı şehitleri ayırdıkları gibi halkı da ayırıyorlar. Türk toplumunu sadaka kültürüne alıştırmaya çalışıyorlar. Bu verdikleri parayı pazarlarken sanki AKP'nin parası gibi pazarlamaları doğru değil. Bu para bizim vergilerimiz. Alanlarda halka özellikle bunu anlatıyorum. Bunlar iktidara geldiğinde 300 bin kişi yeşil kart sahibiydi şimdi ise bu rakam 12 Milyon oldu. Yani 12 Milyon kişi hiçbirşey yapmadan devletten para alıyor. Bu sayı ne oldu da 40 misli arttı?  Dolayısıyla bunlar oy avcılığı için dağıtılan paralar''şeklinde konuştu.

''MİLLET İTTİFAKI CUMHUR
 İTTİFAKI'NI YENECEK''

Araştırmalara göre, Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı'nın oy oranlarının şuan Türkiye genelinde yüzde 43 bandında başa baş geldiğini söyleyen Bayır, ''Muharrem İnce yüzde 33 ile başlamıştı ancak yüzde 10'luk bir atak yaparak yüzde 43'e yükseltti. Önümüzdeki günlerde bunun bizim lehimize gelişeceğini Cumhur İttifakı'nın yüzde 38'lerde kalacağını bizim 48'ler seviyesini yakalayacağımızı düşünüyorum.  Sokaktan gelen sinyallere baktığımızda Sayın İnce, ilk turda da seçilebilir. Ancak önümüzdeki günlerde yandaş anket şirketlerinin algı operasyonu yaparak, sanki ilk turda Recep Tayyip Erdoğan seçilecekmiş gibi yanlış veriler öne süreceğini düşünüyorum''diye konuştu.

''KAMUOYUNDA ECEVİT 
RÜZGARINI GÖRÜYORUM''

Halkın Muharrem İnce'ye olan bakış açısını Bülent Ecevit'in; ''Ne ezen, ne ezilen, insanca, hakça bir düzen'' söylemiyle açıklayan Bayır, ''Şuan kamuoyunda, Sayın Ecevit'in o zamanlarda yarattığı dip dalganın ve rüzagarın bir benzerini görüyorum. Sayın İnce'ye inanılmaz bir ilgi var''dedi.

''AK PARTİ'Lİ VEKİL
İZMİR'DE AZALACAK''

24 Haziran'da İzmir'den çıkacak milletvekili tablosu ile ilgili öngörüleri ifade eden Bayır, ''AK Parti, Milletvekili seçimlerine MHP ile birlikte girmesine rağmen 2015 seçim sonuçlarına göre 1 milletvekili azalacak. İzmir'de,  AK Parti'nin 3 Milletvekili, HDP'nin 1 milletvekili, İYİ Parti de 2 milletvekili çıkaracağını düşünüyorum. CHP ise 8 milletvekili çıkaracaktır''dedi

GİZEM TABAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Numan Kurtulmuş’tan ’ittifak’ açıklaması
Numan Kurtulmuş’tan ’ittifak’ açıklaması
Galatasaray'da Onyekuru şoku
Galatasaray'da Onyekuru şoku