Diğer bir adı kan basıncı olan tansiyon, dolaşım sisteminde bulunan atardamarların içinde dolaşan kanın hareketidir. Basınç kalbin kan pompalaması sonucu meydana gelir. İki tür tansiyon çeşidi bulunmaktadır. Bunlar kasılma (sistolik) ve gevşeme (diastolik) basınçlarıdır. Kasılma basıncı kalbin kasıldığı sırada oluşan en büyük basınçtır, yüksek tansiyon olarak da bilinir. Gevşeme basıncı ise kalbin dinlenme durumundaki en düşük basınçtır, küçük tansiyon olarak bilinir.

Vücudun normal işleyişinin bir sonucu olarak tansiyon pek tabi herkeste bulunmaktadır, yani aslında tansiyon hastalığı ortaya bir tansiyonun çıkmasından değil, tansiyonun anormal seyrinden doğar. Peki bu hastalığın doğmasındaki etkenler nelerdir? İnsan vücudundaki seyir nasıl olmalıdır? Hastalığın tedavisi mümkün müdür? Bu konulara bir açıklık getirmek gerekli zira Türkiye’de her 3 erişkin bireyden 1 tanesi yüksek tansiyon hastalığı ile mücadele etmektedir.

Tansiyon hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Üç çeşit tansiyon sınıflandırması vardır, bunlardan 2 tanesi olumlu ve kabul edilebilir tansiyon sınıflarıdır;

  • Normal tansiyon: Sistolik basıncın 120-130 civarlarında, diyastolik basıncın 70-90 aralığında olması durumudur.
  • Hipotasyon: Basıncın her iki türde de düşük olması durumudur. Kalp damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azalttığından olumlu bile denebilir.
  • Hipertansiyon: Kan basıncının büyük 140 ve üzeri, küçük 90 ve üzeri olması durumudur. Her yaştan bireyin yakalanabileceği bir rahatsızlıktır fakat genellikle 70 yaşını geçmiş kişilerde görünür.Hipertansiyon en çok görülen tansiyon çeşididir. 

Hipertansiyon belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilebilir? 

Hipertansiyon rahatsızlığı sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Belirtileri aşikar hale gelmeden insanlar hastalıktan habersiz yaşarlar. Burun kanaması, baş ağırısı, halsizlik, kulak çınlaması, sıklıkla idrara çıkma ve bacaklarda şişlik gibi sağlık sorunları tansiyonun başlıca belirtileri arasındadır. Peki hipertansiyonun tedavisi mümkün müdür, kesin bir tedavisi var mıdır? 

Ne yazık ki hipertansiyonun kesin bir tedavisi yoktur, hastalık kronik seyreder ve yaşam boyu karşınıza çıkar. Hastalık ile mücadele, ilerleyen safhalarda ilaç vasıtası ile olmakla beraber ciddi bir hayat tarzı değişimini de beraberinde getirir. İdeal kiloda olmak, tuzu hayatınızdan çıkarmak, düzenli olarak egzersiz yapmak hastanın, hipertansiyona karşı, elindeki en büyük kozlar olacaktır.