Tarih ile dolu Bafa Gölü!

Gezi Rotası 12.10.2021 - 07:00 12.10.2021 - 08:09

Suat İNAN/YENİGÜN - Herkes bilir, hep göz önündedir fakat genelde göz ardı edilir. Yol üzerindeki seyir teraslarından şöyle bir bakılır ve "Ne güzel yermiş!" diyerek yola devam edilir. İşte Bafa Gölü genelde bu kaderi paylaşıyor ve aslında tarih anlamında ne kadar zengin ve harika bir yer olduğu bilinmiyor. Ne yazık ki yol üzerinden bu güzel manzaraya bakarak buradaki hazzı yaşamanız imkansız. Eğer Kapıkırı köyüne gitmediyseniz Bafa'yı gördüm diyemezsiniz..

Bafa'ya geldiğinizde sizi ilk başta etkileyecek olan Latmos yani Beşparmak dağları manzarası olacak. Bu manzara eşliğinde yarım saatlik bir araç yolculuğu ile antik kalıntıların üzerine kurulmuş olan ve çoğunda yapı malzemesi olarak bu tarihin bir parçasının mutlaka kullanılmış olduğu Kapıkırı köyüne ulaşacaksınız. Köye ulaştığınızda ise sahilde çay içerken, yürüyüş yaparken sandal ile balın tutanları görecek, kafanızı ne yana çevirirseniz çevirin mutlaka bir tarih ile karşılaşacaksınız ve zamanın ne kadar hızlı geçtiğine inanın şaşıracaksınız.

Tarih ile dolu Bafa Gölü!2

Kale surları ve kaya mezarları

Köyden başlayarak yol üzerinde bulunan birçok noktaya uğramanız gerekecek. Bunlardan ilki ve en bilinenleri, Kaya mezarları, Athena tapınağı ve her yeri kaplayan devasa surlar olacak. Özellikle kaya mezarlarını gördüğünüzde sizi fazlasıyla etkileyeceğini düşünüyorum. Bunlara ek olarak adım attığınız her alanda ve kafanızı çevirdiğiniz her yerde öylesine güzel bir manzara eşlik edecek ki size, seyretmeye doyamayacaksınız.

Bu sonbahar mevsimi Bafa gölünü ziyaret etmek için oldukça ideal. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olması bu gezinize artı katacak. Yaz aylarında ve yüksek sıcaklıklarda buraları gezmek oldukça zorluyor ve çok keyifli olduğunu söyleyemem. Bu yüzden Ekim ve Kasım ayları bu bölge için hava anlamında size çok büyük kolaylık sağlayacak.

Tarih ile dolu Bafa Gölü!5

Tekne ile adaları gezin

Bafa gölü içinde toplamda 5 adet ada bulunuyor ve hepsinin üzerinde mutlaka Bizans döneminden kalma bir yapı bulunuyor. Kiliseler, manastırlar, kale surları, kaya mezarları ve daha birçok tarihten günümüze kadar sağlam kalmış yapıları bu adalara seyahat ederek kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Nasıl tekne bulurum diye düşünmenize gerek yok. Köyün göl kıyısında birçok tekne görebileceğiniz gibi, kime sorarsanız sorun sizi mutlaka doğru bir şekilde yönlendirecektir. Sezonda ve genellikle cumartesi günleri dolmuş gibi 8-10 kişilik çalışan tekneler bulunabileceği gibi, özel olarak kendinize de gün boyu tekne kiralayabilirsiniz. Böylesine keyifli bir deniz seyahatini kaçırmanızı istemem.

Tarih ile dolu Bafa Gölü!3

Dağların arasından Karya Yolu'na yürüyün

Bu bölgede birçok yürüyüş rotası bulabilirsiniz. Çok bilinen ve tüm dünyadan ziyaretçisi olan, toplamda 800 KM uzunluğa sahip Karya yolu da buradan geçiyor. Bu yüzden öylesine mistik ve keyifli yürüyüş yolları ile karşılaşacaksınız ki bu yolları yürürken adeta mest olacaksınız.

Eğer gezi planınız içine yürüyüşü de eklediyseniz zaman planlamanızı oldukça iyi yapmalısınız çünkü yürüyüş yolları hem zorlu hem de karışık. Yol üzerinde bulunan işaretlere çok dikkat etmelisiniz. Bu işaretleri kaçırdığınızda yolu kaybetmeniz ve oldukça uzatmanız kaçınılmaz. Tecrübe ile sabittir.

Eğer kısa bir yürüyüş planlıyorsanız dağların arasında, hiçliğin ortasında bulunan Yediler manastırını mutlaka ziyaret edin.

Tarih ile dolu Bafa Gölü!4

Büyüleyici Bir Yer Yediler Manastırı!

Gölyazı köyünün sonundan başlayan yürüyüş yolu toplamda git gel 6 KM sürüyor fakat yol üzerinde dik yokuşlar ve hafif tırmanışlar olduğu için zaman anlamında uzun sürdüğünü söylemeliyim. Eğer bu yolu yürüme planınız varsa yanınıza bol miktarda su almayı unutmayın çünkü su içmeye fazlasıyla ihtiyacınız olacak.

Yolun sonunda karşılaşacağınız manastır manzarası öylesine güzel olacak ki, buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Yediler manastırının içinde 2 adet kilise ve 1 adet şapel bulunuyor ve Hz. İsa'nın yaşamını anlattığı freskler silinmiş olsa da dikkatli baktığınızda hala görebiliyorsunuz.

Tarih ile dolu Bafa Gölü1

Bafa Gölü'nün ekolojik çeşitliliği

Sonbahar ve İlkbahar aylarında konaklayıp üredikleri sığ alanlar bulunan Bafa gölünde aynı zamanda kefal, levrek ve yörede meşhur olmuş yılan balıkları yaşıyor. Çevrede 80 familyaya ait ve içlerinde endemik olanların bulunduğu 300 den fazla bitki türü de barınıyor. Aynı zamanda gölde bulunan adacıkların üstünde nesli tükenmekte olan Kaşıkçı kuşu da bulunuyor. Dağlık alanlarda ise Ak Kuyruklu Kartal, Küçük Batağan, Tepeli Pelikan, Patka, Sakar meke gibi canlılar da yaşıyor.

Göl 1994 yılında tabiat parkı statüne alınmış ve 1. derecede doğal sit alanı ilan edilmiş.


 

Bu yazdıklarım dışında daha birçok gezip göreceğiniz yer bulunan Bafa gölü ve çevresine mutlaka zaman ayırmalı ve bu tarihi dokuyu kendiniz hissetmelisiniz. Bu haftanın rotasında sona geldik. Önümüzdeki hafta farklı bir rota ile tekrardan buluşacağız. Sevgilerimle.

Yorumlar