'Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri' İzmir’in gururu oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri” İzmir’in gururu oldu.

Yerel 22.06.2021 - 14:47 22.06.2021 - 14:50

Avrupa ‘da kültürel mirasın sesi olan Europa Nostra; Avrupa Kültürel Miras Ödülleri Jürisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kalıcılığını ve etkinliğini kanıtlamış bu programını tarihe katkısı ve başarısı ile kutladı.

Avrupa ‘da kültürel mirasın sesi olan Europa Nostra; Avrupa Kültürel Miras Ödülleri Jürisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kalıcılığını ve etkinliğini kanıtlamış bu programını tarihe katkısı ve başarısı ile kutladı.

Tarihi Yapıda Yaşam, Tarihi Mekânda Geleneksel Zanaatların Yaşatılması, Basit Onarım, Esaslı Onarım, Emek, Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı, Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri kategorileri altında gerçekleştirilen “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri”, Avrupa’nın sekiz farklı ülkesinden dokuz başarılı miras çalışmasının arasında yer buldu. Programda Türkiye’den başarılı tek proje olan Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri ülkemiz için de bir gurur kaynağı oldu.

Özel Mansiyon, Avrupa’nın kültürel mirasının korunması ve gelişmesine sundukları olağanüstü katkıları Jüriler tarafından özellikle takdir edilen girişimlere veriliyor. Europa Nostra Ödülleri Jürisi, “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri”nin miras konuları etrafında bir topluluk oluşturmasını, yerel koruma çabalarının tanınmasını, bölgedeki çok kültürlü mirasın tanıtılmasının yanı sıra gençleri de kültürel miras alanına dahil eden çabalarını değerli bularak Özel Mansiyon’a layık gördü.

Europa Nostra Ödülü programı, 2002 yılından bu yana Avrupa Birliği Komisyonu’nun katılımı ile Avrupa Kültürel Miras Ödülü/Europa Nostra Ödülleri olarak devam ediyor. Ödüller; koruma uygulamalarında yüksek standartları, kalitede işçilikleri desteklemek ve kültürel miras konusunda sınır ötesi değişimleri hızlandırmayı amaçlıyor. Başarılı uygulama örneklerinin ortaya çıkarılması ve duyurulması ile bu ödül ayrıca Avrupa’da kültürel mirası koruma alanındaki çabaların ve projelerin arttırılmasını hedefliyor.

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@