Tarihi çarşıda havra sokağı memnuniyeti

Kemeraltı'nın tarihi alışverişi merkezi Havra Sokağı Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilendi. Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin ve esnaflar yeni sokağı Yenigün'e değerlendirdi.

Güncel 22.02.2021 - 08:36 22.02.2021 - 08:37

Deniz KILIÇ / YENİGÜN - İzmirlilerin en çok rağbet gösterdiği pazarlardan biri olan Kemeraltı Çarşısı’nın içerisindeki tarihi dokusuyla dikkatleri üzerine çeken Havra Sokağı’ndaki çalışmalar tamamlandı. Birçok yeniliğin geldiği ve Havra Sokağı’nın hak ettiği cazibeye sonunda kavuştu. Altyapısı tamamen yenilenen sokaktaki esnafa, satış standı desteği sağlanırken dükkân tabelaları da değiştirildi. Oluşturulan üst örtü ise Havra Sokağı’na yeni bir estetik görünüm kazandırdı. Konuyla ilgili konuşan konuşan İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin yapılan çalışmanın esnaf tarafından beğenildiğini ifade etti.

ESNAFIN YÜZDE 90’I BEĞENDİ
Girgin ”Altyapı, kanalizasyon, yağmur suyu, binaların eski tentelerinin değiştirilmesi, üst örtünün yapılması, temiz su borusu, reklam panolarının değiştirilmesi, mekanın aydınlanması bunların hepsini belediye tek elden yaptı. Esnafımız da değişikliklerin geleceğine inandı ancak şimdi buraya bir takım kurallar geldi. Esnafımızın bu kurallara uyarak yapılan değişiklikleri koruması çok önem arz ediyor. Belediye risk alarak bu işe girdi ama sonucunda esnafımızın yüzde 90’ı yapılan değişiklikleri beğendi” dedi.

İZMİR'E KAZANDIRILMASI GEREKİYORDU
İnsanların alışveriş pratikleri değiştiği için Havra Sokağı’nın eski cazibesini yitirebileceği ve bu yüzden yenilenmesinin pazarın eski cazibesine kavuşması için önemli bir adım olduğunu ifade eden Girgin sözlerini şöyle sürdürdü: ”İnternet satışları, AVM’ler ve semt pazarlarının inanılmaz derecede aktif. Havra Sokağı’nın eski cazibesine kavuşup aradaki farkı kapatması lazım. Çünkü Havra Sokağı İzmir’in en eski pazarlarından biri. İzmir’in çok kültürlü yapısını yansıtan sosyo-kültürel bir yer ve bu yönüyle turistlerin de ilgisini çeken bir yer. Havra Sokağı’nın yeniden İzmir’e ve dünyaya kazandırılması gerekiyordu“

'BELEDİYE KİMSEDEN PARA ALMADI'
Bölgenin en eski esnaflarından olan Ahmet Yedikardeş ise bazı detayların eksik kalması haricinde yapılan değişikliklerden memnun olduğunu dile getirdi. Yedikardeş “1965’ten beri Havra Sokağı’nda esnafım. Buradaki en eski esnaflardan biriyim. Yapılan bu değişiklerle Havra Sokağı’nda birçok şey değişti Yapılan bu değişikler hem işimiz hem de gelen müşteriler için iyi oldu. Eksikliklerimizin birçoğu giderildi. Güneşin ve gelen yağmurun engellenmesi konusunda biraz eksik var tentelerin boyları biraz kısa kaldı. Güneşin balıkların bozulamaması için engellenmesi lazım. Bunun haricinde iyi oldu. Tezgâhları belediye yaptı. Kimseden para almadı. Birçok esnafın tezgâhı değişecek biz Tarım Bakanlığı’ndan izinli ama diğer birçok esnafın krom tezgâh veya belediyenin yaptığı tahta tezgahlara koyması gerekiyor pazarın temiz görünmesi için” diyerek sözlerini tamamladı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@