İzmir’in yakın tarihine kadar verimli tarım arazileriyle ünlü Yeşilova Ovası bugünlerde art arda yükselen gökdelenlere ev sahipliği yaparken diğer yandan 8 bin 500 yıllık tarihi höyüğüyle geçmişe ışık tutuyor

Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Yakın zamanda keşfedilen ve tarihi 8 bin 500 yıl kadar öncesine giden Yeşilova Höyüğü, hem ilginç keşfediliş öyküsüyle hem de İzmir’in en eski yerleşim yeri olmasıyla ayrı bir önem taşıyor. Yeşilova Höyüğü keşfedilmeden önce bu bölgede bulunan verimli topraklar belediye ekipleri tarafından çıkarılıp parklarda kullanılmak üzere İzmir’in farklı ilçelerine dağıtılıyor. Resim öğretmeni Alibeke Özkan, Buca’da bulunan bir parkta tesadüfen arkeolojik kalıntılara rastlıyor. Bulduğu kalıntıları İzmir Arkeoloji Müzesi’ne teslim ettikten sonra müze yetkilileri toprağın nereden geldiğini araştırması ve akabinde toprağın nereden geldiğini bulması sonucu Yeşilova Höyüğü’de böylece gün yüzüne çıkıyor. Bu bölgenin yerlileri de yakın zamana kadar burada tarımla uğraşmış ve verimli araziden yararlanmışlar. Son yıllarda çok hızlı bir değişim yaşayan bu mahallede evler artık yerini gökdelenlere de bırakmış olsa da ‘eskiler’ hala buraya Altındağ Köyü demeye devam ediyor.

Gözden kaçırmayın

Boğaziçi'nin evlatları gurur kaynakları Boğaziçi'nin evlatları gurur kaynakları

Batı Anadolu'nun en büyük antik yerleşimi yenigün (6)

TARİHİN İÇİNDE BİR SEMT

Yeşilova Höyüğü keşfedildikten sonra mahalle halkı burada bulunan tarihe sahip çıkmak için bir dernek kurarak sahip çıktığını belirten Yeşilova Mahalle Muhtarı Erkan Güler, “Bu bölge keşfedildikten sonra kazıları yakından takip etmeye başladık. Mahallemiz sınırlarında olan ve İzmir’in en eski yerleşim alanı olmasından dolayı mahalle sakinlerimizle oturup ne yapabileceğimizi düşündük. Hızlıca bir dernekleşme sürecine giderek hem bu bölgenin korunması hem de tanıtılması amacıyla üyelerimizle hızlıca işe koyulduk. Kazı çalışmalarında bizzat mahalle sakinlerimiz de yer aldı. Derneğin sembolünü de kazı çalışmalarında ‘mühür’ü kendimize amblem olarak seçtik. Yeşilova Mahallesi hem geçmişi hem de son yıllarda geçirdiği değişimle gerçekten İzmir’de en ilginç yerlerden biri demek yanlış olmayacaktır. 35 yıl önce buraya ilk taşındığımda bu bölge tamamen boş arazilerle dolu ve yerleşim neredeyse yok denilecek kadar azdı. O zamanlar bu bölgede yaşayan yerli halk burada tarım yapar ve o şekilde de geçimini sağlardı. Çok kısa sürede inanılmaz bir değişim yaşadık" diye konuştu.

Batı Anadolu'nun en büyük antik yerleşimi yenigün (5)

Antik kente ziyaret için atık pil gerekli

Yeşilova'nın gelişinin çok hızlı olduğunu belirten Muhtar Güler, "Önce Otogarın buraya taşınması ardından çevremizle bir biri ardına yükselen gökdelenler ve höyüğün keşfedilişine bakarsak hepsi aynı zaman dilimlerine denk geliyor.  Bu bölgeyle ilgili diğer bir ilginç özellik ise höyükten çıkarılan aslan ve panter kemikleri sayesinde İzmir’de bir zamanlar bu hayvanların yaşadığını gösteriyor. Merak eden ve burayı ziyaret etmek isteyen vatandaşların yapması gereken tek şey yanlarında bir tane atık pil getirmeleri yeterli olacaktır. Bu atık pille bu bölgeyi ziyaret edebilirler” ifadelerini kullandı.

Batı Anadolu'nun en büyük antik yerleşimi yenigün (2)

'Gerçekleşmeyen hayallerimiz var'

Konut projeleri, alışveriş merkezleri, yeni ulaşım yollarının açılması ve otogar nedeniyle her geçen gün daha da cazibe merkezi haline gelen Yeşilova’nın gün içinde yüzbinlerce kişiyi ağırlayıp ev sahipliği yaptığını belirten Muhtar Güler, “Yatırımlar altyapının iyileşmesi ve gelişmesine neden oldu. Doğalgazdan, yağmur suyu kanallarına, internet altyapısından, spor kompleksi, park ve diğer hizmetlere kadar vatandaşın ihtiyaç duyulabileceği ve isteyebileceği neredeyse her şey var. Şu anda yapımı süren ve Buca ve Otogarı birbirine bağlayacak yolla beraber bir sorunu daha aşmış olacağız. Denize ulaşmak ve denizle kucaklaşmak adına önemli bir yatırım ve hizmet hem mahalle sakinleri hem de İzmirliler için. Her geçen gün mahallemizin nüfusu artıyor. Buna karşı hem yeni yollar olsun hem de yeni otobüs ve dolmuş hatlarıyla hızlıca çözüm bulunup mağduriyet yaşatılmıyor. Burada yaşayan herkesin belki de ilk isteyecekleri şey Halkapınar ile Otogar arasında yapılması planlanan Metro hattıdır. Mahallemizde çok kısa zaman diliminde neredeyse her şey değişse de yıllardan beri gündemde olan ama çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü yapılamayan Metro hepimizde bir hayal kırıklığı oluşturuyor.

Batı Anadolu'nun en büyük antik yerleşimi yenigün (4)

METRO HATTINI BEKLİYORUZ

Türkiye’de ki büyükşehirlere baktığımızda otogara raylı sistemin olmadığı birkaç şehirden biri de İzmir’dir. Güzergahı ve duraklarına kadar planlanmış bu metronun tabi bazı mağdurları da oldu. Yıllar önce Metro yapılacağının duyurulması ve projelerinin oluşturulmasından sonra bu bölgede planlanmış Metro hatta durakların yakınında ev alan insanlar yıllardan beri Metronun geleceği günü bekliyorlar. Buca Metrosu gibi umarız ki ‘bir gün o Metro’da buraya da gelecek’ inancımız ve umudumuz bu yönde” ifadelerini kullandı.