Tarım ve gıda geleceğimiz dedik hep. Tarım ve gıda sanayi çok önemli dedik. Dünyayı tarım ve gıda sektörü yönetecek, siyaseti belirleyecek, insanların davranışlarını etkileyecek, devletleri daha güçlü ya da daha zayıf hale getirecek dedik. Açlık ülkeleri ve insanları yönlendirir dedik hep.

İşte bence artık o gün geldi. Dünyayı tarım ve gıdanın yöneteceği günlerdeyiz artık. Ürettikleri ürünler, sattıkları ürünler, ikincil ve üçüncül olarak geliştirdikleri ürünler, aldıkları ürünler ülkeleri yönetir oldu.

Aç bırakın bir insanı bakın ne yapacak veya ne yapmayı düşünecek. Özellikle Afrika’daki kötü durumda olan ülkelere bakın. Pek çok geri kalmış ülke açlıkla savaşıyor. Güçlü ülkeler de gıda ve su ile o ülkeleri kendilerine bağımlı hale getirmişler. Tarımsal üretimleri yok, gıda üretimleri yok. Güçleri yok… Bağımlılar çünkü. Muhtaçlar. Bağımlı ve muhtaç oldukları için de onlara gıda, su ve para verenlerin her dediğini yapıyorlar. Ülkelerini satıyorlar ve sömürge devlet oluveriyorlar. Özgürlükleri, birey olmaları, devlet olmaları ve daha pek çok şey dış güçlere bağlı.

Tarım ve gıdanın güçlü olması da güçlü, sürdürülebilir, bilimsel tarım politikaları ile olur. Ancak bence tüm dünyanın kanayan yarası; tarımı ve gıdayı ziraat mühendisi, gıda mühendisi, orman mühendisi, veteriner dışında herkesin çok iyi bilmesi. Herkes biliyor. Herkes konuşuyor.

Birkaç gündür Twitter’da gündem olan konulara bakalım; #şekerkıtlığı #şekerzammı #buğdayithalatı #gübrezammı #maliyetler #mısırithalatı #dolar10TL #döviz #mazot #tarımsaldestekler #etfiyatları #sütfiaytları #bitkiselyağfiyatları #tohumculuk #enflasyon #tarımÜFE #rekolteler #kahvefiyatları #ekmekfiyatları #tarımsalürünithalatı…

Sosyal medya tarım ve gıda üzerine çalkalanıyor. Tarım ve gıda ile ilgili pek çok konu yeni tabir ile “Trend Topic” oluyor.

Herkes tarım ve gıda konuşuyor.

Niye?

Konu basit: Aç mı kalacağız…

Biz harika bir ülkede ve harika bir kara parçasında yaşıyoruz. Vatanımız dünyanın en verimli toprakları, en güzel iklimine sahip.

Bizlere düşen tarım ve gıda politikalarımızı iyi belirlemek. Geçmişi iyi etüt edip geleceği iyi yorumlamamız, gelişmeleri iyi takip edip önemli başlıklar çıkarmamız, potansiyelimizi bilip ilerlememizi ona göre tayin etmemiz lazım. Ülkemizde tarım ve gıda alanında yetişmiş ve kendini geliştirmiş o kadar çok yetkin insanımız var ki. Tarım ve gıdayı yönetenlerden isteğimiz biz teknik adamlara da kulak verin.