Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: AGROEXPO sektörümüzün vitrinidir

Fuar İzmir’de düzenlenen AgroExpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışının resmi töreni 3 Bakan ve çok sayıda sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti.

Ekonomi 24.06.2021 - 14:25 24.06.2021 - 15:01

Nihat AK / YENİGÜN - Fuarı’nın Tarım ve hayvancılığın kalbi İzmir’de düzenleniyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli fuarlar, sektörümüzün vitrinidir, emeğin, alın terinin, başarının sergilendiği alanlardır. Fuarlar; yeni yöntemler, yeni fırsatlar, yeni pazarlar demektir”dedi. Yeraltı barajı müjdesi de veren Bakan Pakdemirli 2023 yılına kadar yeraltı barajı sayısını 150'ye çıkaracaklarını söyledi. TARIMA DAYALI SANAYİ
Bakanlık tarafından İzmir’in tarımdaki öncü şehir misyonuna ciddi katkı sağlanacak çalışmalar yaptığına dikkat çeken İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri projelerinde Dikili Sera TDİOSB’den sonra iki yeni TDİOSB’nin kuruluşunun gerçekleştiğini söyledi.

 TARIMI BÖLGEYE GÖRE PLANLIYORUZ
Ödemiş, Beydağ ve Kiraz’da 20 yıl öncesinde 15 metreden çıkan suyun günümüzde 350 metrelerden çıktığına dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tarımın havza ölçeğinde planlanarak bölgenin iklim koşullarına uygun ürünlerle desteklenmesi gerektiğini söyledi. Soyer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli önderliğinde DSİ tarafından Tire ve Kiraz’da oluşturulan yeraltı barlarının yapımının sevinç müjdesi taşıdığını ifade etti.

FUARLA DÜNYAYA ENTEGRE OLUYOR
Kentin tarım ve hayvancılıkta önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Bölgemizin ve ülkemizin tarım ve hayvancılıktaki mevcut potansiyeli milli servet olarak değerlendirilmektedir. İzmir ve çevresi birçok alında olduğu gibi tarımda da her zaman yenilerin ilk olarak uygulandığı bir yerdir. Sektörü yönlendirebilecek bir potansiyele sahiptir.  AgroExpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı üreticimizin dünya ile entegrasyonunu sağlayacaktır”dedi.

1,5 YIL SONRA İLK KEZ
Orion Fuarcılık tarafından 16. kez düzenlenen AgroExpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın resmi açılış töreni büyük ilgi gördü. Programda ilk konuşan Orion Fuarcılık  Yönetim Kurumu Başkanı Fatih Tan, “Orion Fuarcılık olarak Türkiye ve dünya tarım sektörünün en büyük ve en önemli buluşma noktası olma hedefimiz doğrultusunda, bütün çalışmalarımızı ülkemizin ve dünyanın en önemli tarımsal markası haline gelmesi amacıyla yürütmekteyiz. Çünkü biliyoruz ki hem ülkemizin, hem başta İzmir olmak üzere tüm Ege bölgemizin büyük tarımsal potansiyeli böyle bir fuarı hak ediyor. Pandemi nedeniyle tarım sektörünün son 1,5 yıldır bir araya gelemediği ve uzun bir aradan sonra ilk kez İzmir’de Tarım Sektörünün bir araya geldiği fuarımızı yüz yüze, fiziksel katılımlı olarak gerçekleştireceğimizin gururunu yaşadığımızı belirtmek isterim”dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@