25.08.2021, 07:36

Tarımsal istatistiği doğru kullanmalıyız

İstatistik bir bilimdir ve tarımsal istatistiki doğru kullanmak zorundayız.

Hep dediğim gibi ülkemizin geleceği bence tarım ve gıda sektöründe, ancak bunu iyi etüt edip iyi kullanmak zorundayız.

Ziraat Mühendisi olduğum için köylerimize, üretim alanlarına çok fazla seyahat ediyorum. Üreticilerimiz ile çok fazla sohbet ediyorum. Onların dertlerini anlamaya ve bu doğrultuda da dertlerinin çözümü için neler yapılması gerektiğini bulmaya çalışıyorum. Her gittiğim köyde hemen sormaya başlıyorum. Ne üretiyorsun, ne kadar alanda üretiyorsun, hangi ilaçları attın, hangi gübreyi attın, işçilik parası ne kadar, çiçeklenme geçen yıla göre ne zaman oldu, ürünündeki artış veya azalış oranın ne, sulama ve sıcaklık durumu nasıl…. Bu sorular çok önemli. Kişi öncelikle kendisi için bu kayıtlardan sorumlu. Bunları her yıl not etsin ki bir önceki yıla göre masrafları arttı mı azaldı mı baksın, ürünü ne kadara satacağını hesaplasın.

Üreticimizin de bizlerin de en önemli sorunları başında verilerin tam tutulmaması geliyor. Üretici tam olarak neye ne kadar harcadığını bilmek ve bunu kaydetmek zorunda bence. Üreticinin zirai ilaca, kimyevi gübreye, mazota, işçiliğe ve diğer masraflarına ne harcadığını kaydetmesi çok önemli.

Yurt dışında bir çiftliği ziyaret etmiştim. Konuştuğum kişi 4. kuşak üreticiydi. Dedelerinden kendisine kalan arazide üretim yapıyordu. Merak ettim ve onun diğer üreticilerden farkını sordum. Verdiği cevap çok özeldi. Beni bir kulübeye götürdü ve kulübenin içini gösterdi. Duvarla hep raftı ve raflarda dosyalar, defterler vardı. Bir de tabii ki de bir bilgisayar. 4 kuşaktır bütün verileri kendileri kaydetmiş. Maliyetler, satış fiyatları, kar zarar durumu, iklimsel veriler, çiçeklenme tarihleri, ilk sulama veya yağmur tarihleri, toprak, yaprak ve ürün analizleri… Sonrada bilgisayarı açtı ve tüm bunları bilgisayara girdiklerini ve bir Excel tablosunda topladıklarını söyledi. Açtık tabloları, hemen bana yıllar itibari ile çiçeklenme tarihlerinin grafiğini, yağmur tarihlerinin grafiğini, maliyetlerin grafiğini, kar zarar durumu grafiği velhasıl her veri bilgisayarda ve tablolarda. Dediği şu; “Bu yıl geçen yıla göre şu kadar fazla masrafım var ancak ürün biraz fazla, uluslararası piyasada üretim miktarı azaldığı için bizim fiyatlarda biraz artma olacak, beni üretimim de maliyeti belli o zaman benim satış fiyatım şu bant aralığında olması gerekiyor.”

Önceliğimiz kendimizde başlıyor. Biz bir şeyleri değiştirelim ki ve bunu da oturtalım ki tarım ve gıda sektörü de kendini toparlasın.

Tarımsal istatistikler çok önemli. Kaça üretildi, ne kadar üretildi, kim kaç lira kazandı hepsi önemli. Rakamlar doğru tutulduğu ve doğru kayıt altına alındığı sürece yanlış yapmak zorlaşır.

Üreticilerimizden kayıtlarını doğru tutmalarını isterken biz ziraat mühendisleri de ayrıntıları ve gelişmeleri iyi etüt edip verileri doğru değerlendirelim, aslında sektörün işleyiş zincirindeki her kişi ve kurum bu verilerin doğru değerlendirilmesinde ve kaydedilmesinde sorumlu.

Ülkemizin en önemli değerleri arasındaki tarım ve gıda sektörü ülkemizin gücüne güç katmak adına doğru hamlelerle işlemek zorunda. Elimizde harika bir cevher var, bunu doğru işlemek, doğru etüt etmek çok önemli.

Geleceğimizin tarım ve gıda sektöründe olduğunu lütfen hiç unutmayalım.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@