Bornova Belediye Meclisinde önerge tartışması yaşandı. AK Parti Meclis Üyesi Cesim Çelik’in Erzene Mahallesi 6’ıncı Sokak’taki çift şeritli yol ile ilgili verdiği önerge CHP Grubu tarafından dilek ve temenni olarak kabul edilince AK Parti Grup Başkanvekili Fatih Taştan bu tutuma tepki gösterdi.

Bornova Belediyesi Mayıs ayı  meclis toplantısı birinci birleşimi Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ yönetiminde gerçekleştirildi.  Mecliste, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki Trampolin Cimnastik Dünya Kupası kadınlar senkronize finallerinde altın madalyaya ulaşarak Türk cimnastiğinde Dünya Kupası'nda ilk madalyayı kazanan Sıla Karakuş, Sena Elçin Karakaş’a ve Kitakyushu kentinde gerçekleştirilen şampiyonada, halka aleti finalinde dünya şampiyonu olan milli sporcu İbrahim Çolak’a başarıları nedeniyle altın hediye edildi.

bornova meclis yenigün (3)

İduğ: Önce bize sorulması lazımdı 

Meclise UKOME kararıyla tek yöne düşürülen Erzene Mahallesindeki 6. Sokak’ın trafiği ile verilen önerge damgasını vurdu. Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, sokakta oluşan mağduriyetin giderilmesi için elinden geleni yaptığını açıkladı.

Bornova sınırları içinde bulunan Erzene Mahallesi 6. Sokak’taki çift şeritli yolun UKOME tarafından tek yön olarak belirlenmesinin esnafı mağdur ettiğini, yolun iki tarafına park edilmesinin geçişleri engellediğini ve bu sorunun çözülmesi için AK Parti Meclis Üyesi Cesim Çelik, meclise önerge verdi. Söz konusu önerge gündeme alınmadan önce konuya ilişkin Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Bornova Belediye Başkanı olarak, Bornova’da yapılacak değişikliğin önce bizimle konuşulması lazım. Önergeden önce bu çalışmanın yapılması gerekirdi. Önergeye gerek yok ben bu konuda gerekeni yapacağım UKOME’ye gerek yok. Gerçekten oradaki esnaf mağdur. Bu konu benim takibimdedir. Önergeye gerek yok. Bitince de ben sizi bilgilendireceğim” diye konuştu.

bornova meclis yenigün (2)

"Önergelerimiz yok sayılıyor"

Bornova Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Fatih Taştan da, meclise sundukları önergelerin genel olarak dilek ve temenni olarak kabul edildiğini ifade ederek, “Burada meclisin idaresi anlamında siz hepimizin başkanısınız. Bu meclise gelen önergeler dilek ve temenni olarak kabul edilirse bu meclisin çalışması engellenmiş olur. Biz de meclis üyesiyiz ve önergelerimizin ele alınması için uğraşıyoruz. Sadece bu konuda değil bir süredir önergelerimiz bu yolla yok sayılıyor” sözlerine yer verdi.

Gözden kaçırmayın

Soyer'e laf söyleyen AK Partili Kaya'ya Yücel'den jet yanıt Soyer'e laf söyleyen AK Partili Kaya'ya Yücel'den jet yanıt

CHP Grup Başkan Vekili Bahar Gürsul, sunulan önergelerin bürokratlar tarafından takip edileceğini ve gündeme alınmasına gerek olmadığını ifade etti.

Doğanlar'da yeni düzenlemeler 

Bornova Doğanlar Mahallesi’nde geçtiğimiz nisan ayında hurda alım satımında anlaşmazlık yaşanması sonucu bir kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan İduğ, bölgedeki vatandaşın talebi üzerine Doğanlar Mahallesinde Emniyetin desteğiyle yıkım çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Bölgeyi sosyal donatı alanları, yeşil parklar ile temizleyeceklerini dile getiren İduğ, “Orada hurdanın dışında uyuşturucunun da satıldığını biliyoruz. Doğanlar’da bu temizliğin yapılması gerekiyordu. Geç kalınmış bir çalışma. Şu an yüzde 70’ini tamamladık. Kalan yüzde 30’unu da tamamlayacağız” diye konuştu.

Sorular yanıtsız kaldı 

AK Parti Grup Başkanvekili Taştan ayrıca geçtiğimiz mecliste okunan denetim komisyonu raporu hakkında bir açıklama yapılıp yapılmayacağını da Başkan İduğ’a sordu. Taştan, “Geçtiğimiz mecliste arkadaşlarımızın bulgularına tek tek cevap vereceğinizi söylemiştiniz. Bu konu basında da yer aldı. Rapor hakkında bir şey diyecek misiniz Onu da bilmek isteriz” dedi.