04.09.2021, 14:55

Tatar, bazı etkinlikler için Türkiye'ye geldi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dün sabah Ankara’ya hareket etti. 3 -7 Eylül tarihlerinde Ankara, Konya ve Kütahya’da düzenlenecek olan etkinliklere davetli olarak katılacak olan Tatar, bu çerçevede Kıbrıs gazileri ve sivil toplum  örgütleriyle bir araya gelecek, Kıbrıs konusuyla ilgili konferans verecek ve düzenlenecek olan panellere katılacak.   
Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  Ankara’ya varışından sonra  Kastamonu’ya  hareket edecek ve sel afetinin yaşandığı  bölgeyi ziyaret ederek, bölge halkı ile bir araya  gelecek.
Cumhurbaşkanı Tatar, 4 Eylül günü Ankara’da Türkiye Barolar Birliği  tarafından sunulacak  Kıbrıs konulu brifinge katılacak ve Kıbrıs konusuyla ilgili açıklamalarda bulunacak. 
5 Eylül günü Kütahya’da düzenlenecek olan etkinliklere katılacak olan Tatar, burada sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve işadamları ile bir araya gelecek, yerel gazeteler ile TV kanallarına Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri değerlendirecek.
Cumhurbaşkanı Tatar,  6 Eylül günü Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde “Geçmişten Günümüze Kıbrıs Türkü’nün Adadaki Varoluş Mücadelesi” konulu konferans verecek ve Kütahya Kıbrıs gazileri ile bir araya gelecek. Akşehir’deki etkinliklere de katılacak olan Tatar,  daha sonra  Konya’yı ziyaret edecek. Tatar, Konya’da da gazetecilerle bir araya gelerek Kıbrıs konusuyla ilgili açıklamalarda bulunacak ve düzenlenecek olan etkinliklere katılacak.
Tatar, 7 Eylül günü Konya’da bulunan İstiklal Harbi Şehitliği’ni ziyaret edecek, Konya Kıbrıs Gazileri ile Konya Ticaret Odası yetkilileriyle bir araya gelecek ve Kıbrıs konusuyla ilgili olarak düzenlenecek panele katılacak.
Cumhurbaşkanı Tatar, 8 Eylül’de saat 08.20’de  İstanbul Sabiha  Gökçen Havalimanı’ndan Ercan Havalimanı’na hareket edecek ve saat 09.50’de Ercan Havalimanı’nda olacak.  

***

Suriye kaynaklı petrol sızıntısı ile ilgili gerçekleşen toplantıda, dün itibarı ile KKTC karasuları ve kıta sahanlığında hiçbir kirliliğe rastlanılmadığı ifade edildi.
Petrol sızıntısının yarattığı deniz kirliliği ve özellikle Karpaz kıyılarına olan etkisinin giderilmesi amacıyla, geniş katılımla gerçekleşen toplantıda, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’na bilgi aktarıldı.
Toplantıya Turizm ve Çevre Bakanlığı Çevre Koruma Dairesi uzman personeli, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı  teknik ekipleri, Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teknik ekibi ile Turizm ve Çevre Bakanlığı Çevre Koruma Dairesi personelleri katıldı.
Turizm ve Çevre Bakanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre toplantıda, bölgede şimdiye kadar yapılan müdahale ve temizleme çalışmalarının sonuç verdiği belirtilerek, Karpaz Yarımadası çevresinin incelendiği, uydu görüntüleri başta olmak üzere gelen tüm ihbarların değerlendirildiği ve bugün itibarı ile KKTC karasuları ve kıta sahanlığında hiçbir kirliliğe rastlanılmadığı ifade edildi.
Açıklamaya göre toplantıda, önceki gün sabah saat 09.00’dan akşam 18.30’a kadar, 4 gemi ile Karpaz Yarımadası çevresinde, İHA’nın uydu görüntüleri ile gelen tüm ihbar noktalarında tarama ve inceleme gerçekleştirildiği, yapılan tarama ve inceleme sonucunda ise petrol sızıntısı kaynaklı herhangi bir kirliliğe rastlanmadığı bilgisi verildi. 
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bilgilendirme toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Çevre Koruma Dairesi personellerinin, Karpaz kıyılarında inceleme ve denetlemelerinin devam edeceğini, bir nevi çevre koruma seferberliği başlatıldığını kaydetti.
Ataoğlu, herhangi bir kirlilik tespit edilmesi halinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin teknik ve ekipman yardımları ile KKTC deniz unsurlarının her türlü müdahaleye hazır şekilde teyakkuzda olacağını da belirtti.
Denetlemelerin aralıksız devam edeceğini de söyleyen Ataoğlu, herhangi bir tehdite karşı 2 adet deniz kirliliğine müdahale gemisinin daha Türkiye Cumhuriyeti tarafından bölgeye gönderildiğini aktardı. KKTC’ye girişte uygulanacak yeni kriterler belirlendi.

***

KKTC’ye girişte uygulanacak yeni kriterler belirlendi.  
Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından 1.09.2021 tarihinde alınan yeni kararlar doğrultusunda; 06.09.2021 tarihinden itibaren ülkemize hava-deniz yolları ve ada dışından gelip kara sınır kapılarını kullanarak giriş yapacak kişiler, ülke giriş kriterleri göz önünde bulundurularak (yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR test sonucu) yolculuk öncesi adapass.gov.ct.tr adresinden yolcu formunu dolduracak ve alınacak QR kodu ile adaya giriş yapacaklardır. Bu siteye bilgilerini eklemeyen ve QR kodu almayan kişiler ülkemize giriş yapmayacaklardır.  
Siteye giriş yapan;  
KKTC vatandaşları "ADAPASS"  
TC vatandaşları "HEALTHPASS"  
AB vatandaşları "GREENPASS"  
UK vatandaşları "NHS QR Kodlu Evrak"  
Diğer ülke vatandaşları geçerli aşı kartları ve/veya PCR test sonuçlarını uygulamada belirtilen bölüme eklemeleri gerekmektedir.  
Eklenen evraklar,  ülkeye girişte kontrol edileceği nedenle kişilerin beraberinde getirmesi gerekmektedir. Bu uygulama 18 yaş ve üzeri için zorunlu olacaktır.

Yorumlar