Bayram tatilinin 9 gün olacağını belirtmesinin ardından Bodrum’da rezervasyonlar 2 katına çıktı. Otelciler kararın ardından hemen etkisinin görüldüğünü ve yerli turist sayısında artış olduğunu söyledi.

Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıktığını açıklamasının ardından Bodrum’daki otellerde rezervasyon sayıları yüzde 50 artış gösterdi. Bu müjdeli haberle birlikte turizmciler bayram programlarını 9 güne göre ayarlamaya başladı. Birçok otelde rezervasyon artışı gözlendi.

Kararın doğru olduğunu ve kan kaybeden sektöre merhem olduğunu ifade eden Turizm işletmecisi Atilla Doğancı, “Bodrum ve Ege bölgesine, Türkiye turizminde iyi bir şekilde karşılandı. Bir takım zararlarımızı en azından hem yerli insanımız hem yabancı turistlerimizde çok iyi faydalanacağını umuyoruz. Bu kararın ardından sabah rezervasyonlarımız da yerli turistlerimizde de ciddi anlamda bir rezervasyon artışı görüldü. Şu anda telefonlarımız ve sosyal ağlardan rezervasyonlarımız ciddi anlamda yükselmekte. Bayram tatilinin kısa süre olacağı nedeniyle birçok konserimizi iptal etmiştik. Şimdi toplantı yaptık ve konserlerimizi arttırdık. Biz Doora Otel olarak Haziran ayını yüzde 85 doluluk oranıyla kapatıyoruz” dedi.

2019 YILI RAKAMLARINA YAKLAŞTI

İzmir’den Avrupa'ya teknoloji üretilecek İzmir’den Avrupa'ya teknoloji üretilecek

Azka Otel Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kaya da kararın iyi olduğunu dile getirerek, “Bu sezon 2018, 2019 sezonlarına yaklaştı. Bu bayram 9 güne çıkarılmasının turizme etkisi büyük olacak. Daha yeni açıkladı Sayın Cumhurbaşkanımız birkaç gün içerisinde etkisini görürüz rezervasyonlarda. Haziran ayı Bodrum’da yüzde 70’lere varan doluluk oranıyla geçti. Kendi işletmemiz tam doluluğu yakaladı. Temmuz ve Ağustos ayının nasıl geçeceğini öngöremiyoruz. Ama şu anda 2018 ve 2019 rakamlarına yaklaştı. İyi bir sezon geçireceğimizi umut ediyoruz.”