İzmir'in Çeşme ilçesinde Beach-Club yapımı için gerçekleştirilen doğa katliamını protesto eden çevreciler savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

İlçenin Altınkum sahil mevkiindeki ağaçların kesilmesini ve çevrenin tahrip edilmesini Çeşme Çevre Platformu Üyeleri protesto ederek  tepkisini gösterdi. Çevreciler bölgede büyük iş makinalarıyla yapılan çalışmaları yerinde tespit ettiler.
İnşaatı yapan şirketin ortaklarından Erkan Uslu yaptığı açıklamada çevreye herhangi bir tahribat yapmadıklarını, bu bölgede zaten ağaç olmadığını, eskiden çok pis olan bu bölgenin kendileri sayesinde daha güzel bir duruma geleceğini, bölgedeki halk için ücretsiz tuvalet yapacaklarını söyledi.

Tatil merkezinde doğa katliamı!-yenigün


Çevreci ve bölge sakinleri ise bu tür hikayeleri birçok defa duyduklarını, sonuçta deniz kıyılarının ve SİT koruması altında olan doğal alanın işgal edildiğini, bilahire halkın denize girilmesinin engellendiğini, betonlaşma olduğunu ve bu oldu-bittiyi kabul etmeyeceklerini söylediler.
 Çevreciler yaptıkları açıklamalarında “İnşaat sahiplerinin ellerinde sadece bölgede kiralık milli emlak hazineden milli emlakdan kiralamış oldukları 3 yıllık bir kira kontratı olduğu tespit edildi. Bu kira kontratında ise sadece 6 metrekare bir büfe yapılması izni var. Çevrecilerin yaptığı tespitte ise en azından 3-4 dönümlük deniz kıyısı bir alanın iş makinalarıyla tahrip edildiği, çok büyük bir betonarme İnşaatı yapmak için temeller kazıldığı ve büyük miktarda inşaat demirinin bölgeye getirildiği, büyük bir bina yapılacağının ortaya çıktığı görüldü ”sözlerine yer verdi . 

Tatil merkezinde doğa katliamı! 22-yenigün

Çevre gönüllüleri ve bölge sakinleri daha sonra Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığına şuç duyurusunda bulundu.  Çevrecilerin verdiği bilgiye göre, “Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı ise basında çıkan haberler üzerine bölgeye tekrar jandarma ekiplerinin yollandığını, eğer kanuna aykırı bir durum varsa bunun tespiti halinde kamu davası olarak devam edeceğini söyledi. Çeşme belediyesi ekipleri de tekrar olay yerine gelerek tutanak ve tespit yaptılar bunu ikinci bir defa İzmir Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğüne bildireceklerini söylediler. Belediye yetkilileri inşaat sahiplerinin sadece 6 metre² bir büfe yapma hakları olduğunu, bunun üzerine çıkılması durumunda belediye olarak müdahale edeceklerini izah ettiler”.
Çeşme Çevre Platformu Başkanı Doktor Ahmet Güler yaptığı açıklamada, “Çeşme zaten hedef bir bölge, büyük rant var. Türkiye’nin en güzide tetil yörelerini beton şehirlere çeviren vahşi beton müthaitleri henüz kısmi bakir olan Çeşme’ye gözünü diktiler. Kanun, nizam dinlemeden koyları, hazine arazilerini, SİT alanlarını işgal ederek Çeşme’yi de bir beton kenti haline getirmeye çalışıyorlar. Dünyanın en güzel sahillerinden birisi olan Çeşme-Altınkum da bu tür işgalcilerin hedefi halinde, önce 6 m² büfe diyorlar arkasından 24 saat yüksek sesli müzik yapan, çevreye rahatsızlık veren bir kulüpler ortaya çıkıyor, denize halkın denize girmesini engelliyorlar, denize her girenden 200-300 TL para alıyorlar”dedi. 

Tatil merkezinde doğa katliamı! 11-yenigün

Gözden kaçırmayın

Mühürlü yalıda çim rötuşlu düğün Mühürlü yalıda çim rötuşlu düğün

Başkan başka problemlere de dikkat  çektiği açıklamasında Güler, “Bu tür Beach-kulüpler bu güzelim tatil bölgelerine başka haydutları da çekiyor, uyuşturucu satıcıları, mafya tipli insanlar, otopark mafyacıları bu bölgeleri istila ediyor. Kamu güvenliği de bozuluyor. Çeşmeyi bu tür kanunsuz doğa tahribatlarından korumak için halkı, siyasetçileri, göreve çağırıyoruz, hukuk çerçevesi içinde gerekli mücadelemizi sürdüreceğiz, Altınkum’da ki bu kanunsuz inşaata karşı da dava açacağız, savcılığa suç duyurusunda bulunduk bile”şeklinde konuştu.