65 yıl önce bir kepçe sürücüsü olan Albert Biesemann, Ren’in doğu kıyısına yakın bir çakıl ocağında çalışırken, Asterix çizgi romanından fırlamış gibi görünen bronz bir kılıç ortaya çıkardı.

Onlarca yıl boyunca “Büyükbabanın eski Roma kılıcı”, Biesemann’ın torunu onu meraktan devlet arkeoloji ofisine götürene kadar tavan arasında yarı unutulmuş olarak kaldı.

Bonn şehrinde ikamet eden 32 yaşındaki Christian Biesemann, bir yıl önce karantina döneminde evinin çatı katını temizlemeye başladı. Dedesi Albert Biesemann’ın 65 yıl önce bulduğu kılıcı fark eden Christian Biesemann, geçmişini öğrenmek için Rheinland Belediyesi’nin arkeoloji bölümüne götürdü.

Tavan Arasını Düzenlerken Bulunan Kılıç Tunç Çağına Ait Çıktı2

Yapılan testlerde kılıcın Geç Tunç Çağı’na ait olduğu ve yaklaşık 3.000 yıllık bir geçmişi olduğu tespit edildi. Kılıcın, yaklaşık 3.000 yıl önce dökülen ve antik Almanya’da yüzlerce kilometre taşınan, ancak daha sonra kasten bükülerek tanrılara adak olarak suya bırakılan “şaşırtıcı” bir Geç Tunç Çağı eseri olduğu ortaya çıktı.

Kılıç muhtemelen Urnfield kültürünün son on yıllarında üretilmişti. Biesemann ailesi, kılıcı sergilemek üzere Bonn Eyalet Müzesi’ne teslim etti.