Tavandaki küf probleminden kurtulabileceğiniz yöntemler arasında sıkça kullanılan, güvenilir ve kolay olan iki farklı seçenek bulunmaktadır. 

Yöntem 1: Çamaşır suyu kullanarak tavandaki küfü temizleme

Çamaşır suyu, küfün çıkarılması için belki de en iyi seçenektir. Sadece iyi bir temizlik maddesi olmakla kalmaz, aynı zamanda küf ve bakterileri öldürür. Bu madde küfün geri dönmesini önlemek için duvarları ve tavanları dezenfekte eder. Duvarlarda ve tavandaki küf probleminden kurtulmak için çamaşır suyu kullanırken ihtiyacınız olan gerekli malzemeler:

·        Eldivenler,

·        Kova,

·        Çamaşır suyu (klorlu çamaşır suyu daha iyi bir seçenek olacaktır),

·        Su,

·        Toz bezleri,

·        Merdiven,

·        Maske veya atkı (burun ve ağzı kapatmak için).

Birinci Adım: Eldivenler giyilir, burun ve ağız bir maske veya atkı ile kapatılır ve kovaya bir ölçü çamaşır suyu ve on ölçü su eklenir. Maksimum havalandırma için tüm pencereleri açık tutmak da iyi bir fikirdir. 

İkinci Adım: Bezin bir ucu içinde çamaşır suyu olan su çözeltisine batırılır ve suyun bir kısmının çıkması için bez hafifçe sıkılır. Merdivenin üzerine çıkılır ve küf duvarlardan ve tavandan silinmeye başlanır. Tavandaki küf çıkana kadar bezin diğer uçlarını yeniden daldırılır. Su çok kirlenirse yeni bir çözelti yapılabilir veya daha fazla bez kullanılabilir.

Üçüncü Adım: Duvarlarda ve tavandaki küf probleminden eser kalmayınca, kuru bir bez ile mümkün olduğunca fazla nemi emmek için nemli alanlara bastırılır. Duvarı durulamak için sade su kullanılmaz, çünkü çamaşır suyu dezenfektan görevi görür ve daha fazla küf oluşumunu engeller. Üzerine su dökülmesi bu etkisini yok edecektir.

Yöntem 2: Tavandaki küf probleminden sirke ile kurtulma

Pek çok insan %100 doğal ve güvenli olduğu için sirkeyi çamaşır suyu veya diğer kimyasallara tercih ediyor. Sirke de gelecekte küf oluşumunu öldürebilir ve önleyebilir ancak yalnızca evinizin çevresinde küflenmeye eğilimli alanlara düzenli olarak uygulanması şartıyla bu etkisini göstermektedir.

Sirkenin tavandaki küf alanına uygulanması ise şöyle olmaktadır: İlk önce sirke spreyli bir şişeye doldurulur. Daha sonra bu spreyle tavandaki küflü alanlara sirke sıkılır. 1 saat beklenir. Daha sonra su ve bezle bu alanlar temizlenir. Gereken yerlerde fırça da kullanılabilir. Son adımda kuru bir bezle tavan temizlenir. En önemlisi de bu işlemin bir iki haftada bir tekrar edilmesidir.