Tavuk fiyatlarından yetiştirici de dertli

Tavuk fiyatlarında yaşanan artışların üretim maliyeti yüksekliğinden kaynaklandığını söyleyen beyaz et sektörü temsilcileri üretimin sürdürülebilirliği için denetim talep ediyor

Güncel 29.09.2021 - 07:59 29.09.2021 - 08:07

Celal Emre ÜNAL/YENİGÜN - Gıda tedarik zincirinin ilk halkası olan tarımda artan gübre, yem, elektrik ve yakıt gibi girdilerin fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle ürünlerin maliyeti her geçen gün artıyor. Gelen zamlar zincirin her aşamasında kendisini gösteriyor bu da ürünlerin üreticiden tüketiciye ulaşıncaya kadar alım gücünü zorlayan fiyatlara çıkmasına neden oluyor. Bu aşamada tavukçuluk sektörünün nabzını tuttuğumuzda maliyet artışları nedeniyle yaşanan sıkıntının büyüyerek firmaların zarar noktasından iflas noktasına kadar sürüklenmişti. Tavukçuluk sektöründe kümes sahipleri geçtiğimiz aylarda boykot gerçekleştirerek işletmelerine civciv almama kararı almıştı. Gelinen süreçte firmalar beyaz et firmalarının bir kısmı ile anlaşma sağlayarak yıl sonuna kadar üretimde sıkıntıyı aştılar. Ancak fiyat uçurumunun market karlarında yaşandığını dile getirerek denetim talep ediyorlar.

Tavuk-fiyatlarından-yetiştirici-de-dertli-yenigun

Kovid-19 salgınının ortaya çıkmasından hemen önce tavuk firmalarının kümes sahibi üreticilerle anlaştıklarını ve gerekli zamları yapmış olduklarını dile getiren İzmir İli Kanatlı Eti Üreticileri Birliği Merkez Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Varol Gürol, “Pandeminin tüm dünyada yaşattığı olumsuzlukların etkisiyle birlikte arka arkaya gelen girdiler ve zamlar giderlerimizin yüzde 60 oranında artmasına neden oldu. Önümüz kış ve hayvanları ısıtmak için kullanacağımız kömür giderlerinin de eklenmesiyle maliyetimiz yüzde 40 daha artıyor. Üretici üretimden zarar ediyordu. Bu şartlar altında üretimin sürdürülmesinin mümkün olmadığına dair firmalara bildirimde bulunmuştuk” dedi.

Tavuk-fiyatlarından-yetiştirici-de-dertli-yenigun-gazete

MALİYETLER ÇOK YÜKSELDİ”

Ülkemizde önde gelen tavukçuluk firmaları (entegreler) anlaşmalı olduğu kümes sahibi üreticiler aracılığı ile üretimlerini gerçekleştiriyorlar. Firmalar, üreticilere civcivleri getirip teslim ediyorlar, kümes sahipleri civcivlerin 45 günlük bakımını gerçekleştiriyorlar. Gelişimi tamamlanan tavukları firmalar kümeslerden alıyor, kesimini yapıyorlar ve pazara sunuyorlar. Firmaların kendi maliyetleri olduğu gibi kümes sahibi üreticilerin de personel, kömür ve elektrik gibi ısıtma soğutma maliyetleri ve tavukların altlarına döktükleri ‘altlık’ diye tabir ettikleri talaş, çeltik gibi giderleri var” dedi.

10 FİRMA İLE ANLAŞILDI”

Mevcut durumda üretimde bulundukları hayvanların zarar görmemesi adına firmalara 45 gün süre verdiklerini söyleyen Gürol, “Verilen süre içerisinde firmalardan bize geri dönüş yapılmayınca kümesler sahipleri firmalardan civciv almamaya başladı. Zamanla bazı firmalar bizlerle tekrar anlaşmak istedi ve yaklaşık 10 firmayla 2017 yılında çıkarılan yönetmeliğe uygun sözleşmeler yapıldı, yeni zamlarda anlaşıldı ve yılbaşında yeniden oturulup karşılıklı istişare edilerek yeni fiyatlar üzerinde anlaşılacağı bir zemin hazırlandı” diye konuştu.

Firmalarla yaptıkları görüşmeler neticesinde yürütülebilen bir üretim modeline geçmiş olduklarını kaydeden Gürol, “Hem üretici hem de firmalar rahatladı, aynı zamanda üretimde kalite arttı. Şu an anlaşma sağlayamadığımız firmalarla da yakın zamanda anlaşma sağlayacağımızı düşünüyorum. Eğer anlaşma sağlanmasaydı üretimimizin sürdürülebilirliği kalmamıştı” diye belirtti.

MALİYETİ DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Her gün dövizde yaşanan dalgalanmalardan kaynaklı olarak tavuk yemlerine, mazota, elektriğe ve lojistik hizmetlerine gelen zincirleme zamlardan sonra tavuk fiyatlarının zamlı bir şekilde ellerine ulaştığını ifade eden tavuk eti satıcısı Ramazan Kalaycı, şunları dile getirdi: “Tavuklar üreticiden, fabrikalara oradan da biz satıcılara gelinceye kadar maliyet artışı yaşıyor, bu da halkın alımını doğrudan etkiliyor. Biz de maliyetlerin yüksek olmasından kaynaklı, fiyatların yüksek olduğunu düşünüyoruz. Ürünleri biraz daha ucuza vatandaşa satabilmek adına, fabrikalardan aldığımız parçalanmış tavukların yanında bütün tavuk alıp kendimiz parçalayıp satıyoruz.” 

Tavuk-fiyatlarından-yetiştirici-de-dertli-yenigun-gazetesii

FİYAT UÇURUMU DENETLENMELİ

Tavukçuluk sektöründe kümes sahiplerinin üretici bölümünde, firmaların pazarlama ve finans bölümünde olduğunu ancak marketlerin kazandığı kadar kazanmadıklarını ifade eden Gürol, “Rampa fiyatı diye nitelendirdiğimiz tavuk firmalarının kesimhanesinden çıkış fiyatları ile marketlerin satış fiyatlarını karşılaştırdığımızda marketler ürünleri minimum yüzde 25 karla satıyorlar. Hiçbir firma veya hiçbir üretici yüzde 25 karla iş yapmıyor. Maketler üretim zorluklarının hiçbir aşamasını yaşamadan işin kaymağını yiyor. Üreticinin yetiştirdiği ve firmaların fabrikalarında işlem gören ürününün fiyatı ile market fiyatı arasındaki uçurumun devlet tarafından denetlenmesi lazım. Çarkın dişlilerinden bir tanesi kırılırsa üretim tamamen durur” diye konuştu.

Yorumlar