Tedbirler herkes için eşit uygulanmalıdır

Salgın tedbirlerinde yeni bir döneme geçilmesine karşın kuralların uygulanmasında örnek olması gereken siyasi partiler, belediyeler ve devlet kurumlarının tam tersi uygulamaları çelişki yaratıyor.

Güncel 08.09.2021 - 07:00 08.09.2021 - 07:00

Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerde 6 Eylül tarihiyle birlikte Türkiye'de yeni bir dönem başladı. PCR testleri, aşı olmayanlar için birçok alana giriş bileti niteliğinde. Son dönemde yeniden artışa geçen koronavirüs vakalarını önlemek amacıyla hayata geçirilen uygulamalarda yaşanan çelişkiler ise kafalarda soru işareti bırakıyor. Bu konuda örnek olması gereken siyasi partiler, belediyeler ve devlet kurumlarının üzerilerine düşeni tam anlamıyla yapmadıkları açıkça görülüyor. 


90. İzmir Enternasyonal Fuar’ının açılması ile birlikte çeşitli etkinlikler ve konserlere ev sahipliği yapan fuar kapsamında düzenlenen konser ve diğer etkinliklerde maske ve mesafe kurallarına uyulmadığı açıkça görülüyor.

mansett (8)


AK Parti tarafından düzenlenen Gençlik Buluşması'nda da koronavirüs tedbirlerinin dikkate alınmadığı ve tüm uyarılara rağmen örnek olması gereken kurumların tedbirleri ilk ihlal edenler olması ise kaygıları daha da artırıyor.  
Öte yandan okulların açılması ile özellikle okul öncesi ve ilkokul çağındaki öğrencilerin velilerinin okul önlerinde oluşturduğu kontrolsüz görüntüler alınan önlemlerin yeterli olmadığını gösteriyor.


Hayatın bir çok alanında ortaya çıkan bu kontrolsüzlük insanlara pandemi bitti mi? sorusunu sordurdu. Konuya ilişkin uzmanlar ise önemli uyarılarda bulundu. 

mansett (6)


“KURALLAR HERKES İÇİNDİR”
Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı  Ahmet Doğruyol, “Eğer bir tedbir uygulanıyorsa bu her yerde aynı şekilde uygulanmalıdır. Tedbirlerin kurum, parti ve belediyelere göre ayrıştırılmaması gerekiyor. Tedbirlerin bazı yerlerde esnetilip, bazı yerlerde sıkı bir şekilde uygulamak maalesef ki çokta etkili olmayacaktır. Pandemiyle mücadelenin en etkili yollarından biri denetim ve tedbirleri aynı kararlılıkla uygulayabilmektir. Çok uzağa gitmeye gerek yok, yakın zamanda bunların örneği var. Kurban Bayramı, partilerin kongreleri sonrasında virüs yayılma oranlarının ciddi bir şekilde arttığını gördük. Toplumsal bağışıklığın sağlanması için nüfusun en az yüzde 70 oranında aşılanması gerekiyor. Ancak o zaman üstesinden gelmeye başlarız. Şu anda aslında olduğumuz yerde sayıyoruz diyebiliriz. Aşılanma oranları yetersiz.  Hükümetten, belediyelere ve vatandaşlarımıza kadar her kurumun ve insanın gerekli hassasiyeti göstermesi gerekiyor” dedi.

manset ahmet dogruyol

Çamlı: Açık hava da
olsa bile tehlikeli

İzmir Tabipler Odası Başkanı Lütfü Çamlı, “Açık havada virüsün çok yayılmadığını biliyoruz. Fakat bu açık havada olan bir konserin az tehlikeli veya virüsün daha az yayılacağı anlamına da gelmiyor. Gerekli önlemler alınmayıp uygulanmadığı sürece kapalı bir ortamda tedbirli konserden daha tehlikeli olacağı da aşikârdır. Kapalı alandaki etkinliklerde ise mutlaka HES kodu ve aşı kontrolü yapılması çok önemli bir konu. Kapalı alanlarda havalandırma hayati önem taşıyan bir unsur. Havalandırması olmayan ve yetersiz olan yerlerde etkinlik düzenlenmesine de izin verilmemelidir” dedi.

manset lutfi


OKULLARDA YOĞUNLUK
Çamlı sözlerine, “Okulların açılması ile beraber tekrar bir yoğunluk oluştu. Özellikle sınıflarda bulunan öğrenci sayılarının düşürülmesi gerekiyor. Her sınıfta en fazla 25 öğrenci olması ve bunların arasında yeterli mesafe sağlanması gerekiyor. Tabi bu tedbirlerin uygulanması için yeni dersliklerin açılması gerekiyor. Eğer açılamıyorsa eğitim saatlerinde kademeli öğretime geçilmeli. Öğrenciler mümkün olduğunca yoğunluk ve kalabalıktan uzak tutulmalı. Bu tedbirler çok basit ve uygulanabilir. Eğitimin kesintisiz ve sağlıklı bir biçimde devam etmesinden yanayız” devam etti.

mansett (9)

“MEB ÇÖZÜM ÜRETMELİ”
Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Necip Vardal, “Okulların açılmasıyla birlikte çocuklarını okula bırakan velilerin okul kapılarında bir yığılmaya neden olduğunu görüyoruz. Veliler burada daha duyarlı ve pandemi koşullarına daha uygun davranması gerekiyor. Ne yazık ki bunu göremedik. Bu konuyla alakalı okul yönetimi ve öğretmenlerde ciddi sorun ve sıkıntı yaşıyorlar. Şu ana kadar bununla ilgili bir çözümde üretilebilmiş değil. Milli Eğitim Bakanlığınında henüz bir açıklaması veya çözüme yönelik bir adım attığını görmüyoruz. Birçok eksiklikten dolayı pandemi koşullarına uygun olmayan görüntüleri de görmek haliyle kaçınılmaz oluyor” dedi.

manset necip

“GERÇEKLER İLE ÖRTÜŞMÜYOR”
Vardal, “Milli Eğitim Bakanlığı her okula imkânınız doğrultusunda sınıfları seyrekleştirin ve yeni derslikleri açın diye bir yazı gönderdi. Fakat gerçekler ise bambaşka bir durumda. Hiçbir okulun ne fazla dersliği mevcut ne de yeterli sayıda öğretmen kadrosu var. Yeni derslikler açsanız ile bu sınıfa hangi öğretmen girip ders verecek. Masa başından belli yazılar yazarak okullara talimat verilerek okulların gerçekliğinin göz arda edildiğini çok açıktır. Şu anda bazı okullarımızda sınıflarda ki öğrenci sayılarımız 40’ın üstündedir. Sınıflarda ki öğrenci sayısı ve dersliklerin metrekaresi hesaplandığında mesafe 15 santimetreye kadar düşmüş durumda. Bu şu anda ortaya çıkmış bir durum değil. Bu 1.5 buçuk yıl öncesinden de aynıydı ve bunca zamandır bu konuyla alakalı hiçbir adım atılmalı gerekli tedbirler alınmadı. Bakanlık şu anda topu okul yönetime atıp işin içinden sıyrılmaya çalışmaktadır” dedi.

mansett (5)

GENÇLER TEDBİRLERE UYMUYOR
Necip Vardal sözlerine şöyle devam etti: “Konserlerde özellikle gençlerin yoğun katılım sağladığını görüyoruz. Tabi burada gerekli tedbir ve önlemler alındığı sürece de bir sorun yaşanacağını düşünmüyoruz. Fakat gençlerin bu tedbirlere çokta uyduğunu söyleyemeyiz. Okulların açılmasıyla da olası bir olumsuzlukta tabi bu daha da hız kazanıp katlanarak artacaktır. Şu anda biz eğitimin şartlar ne olursa olsun devam etmesinden yanayız. Uzunca bir süre eğitime ara verildi. Çocuklarımız bu eğitimden mahrum kaldı. Bundan sonra tedbirlerin daha sıkı ve iyi bir şekilde denetlenmesini arzu ediyorum. Çocuklar bizim geleceğimiz ve olası tekrar bir kapanma söz konusu olursa şayet her yer kapansa bile okulların eğitimlerine devam etmesini savunuyoruz. Olası bir kapanmada tekrar ara verilirse eğitim-öğretime bu çocuklar için çok ciddi kayıplara neden olacaktır.” 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@