Böyle bir başlık bile yanlış anlaşılmaların yolunu açabilir ama ben tam tersi, “doğru anlama” çabasını en başından harekete geçirip “yanlış anlaşılmamak” için bu başlığı attım.

Bu tür ifadeleri anlamak güç olduğundan, ilk satırların üzerinde fazla durmadan asıl anlatacağım konuya geçeyim…

Ben Doğan Karabulut da, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın “etrafının kapatıldığından” kuşkulananlardanım.

Böyle olmasaydı, Başkan’ın “yorgunluktan uyuklamak üzere” gibi göründüğü o video asla ve asla servis edilmezdi zaten…

***

Son olarak “emeklilere yapılan zam” konusunda da benzer bir şey yaşandığından kuşkulanıyorum…

Haftalarca “emeklilere en az asgari ücrete yapılan zam kadar zam yapılacak”, “zam en azından yeniden değerleme oranı kadar olmalı”, “enflasyon farkı + % 15 ya da % 20 yani en azından % 40’lık bir iyileştirme olacak”, “500, 750 ya da 1000 liralık seyyanen zam da yapılabilir!” “bomba” ları “patlatıldıktan” sonra, 10 milyona yakın SSK ve Bağ-Kur emeklisine sadece enflasyon farkının yansıtılması yani “0” (yazı ile: sıfır!) iyileştirmenin söz konusu olması, (en başta) kimin zararına olabilir!

Elbette Erdoğan’ın…

Memurlara ek zam verilirken, aynı zam oranının memur emeklilerine de yansıtılmasına uğraşılırken, sayıları 14 milyon civarında olan emeklilerin 10 milyon kadarlık devasa bir bölümünün “unutulması” ya da “unutturulması” ilk olarak akla “bizi yöneten birini geniş kitlelerin gözünden düşürmeye yönelik” bir kötü niyeti getirmez mi!

Getirir.
Öyle de oldu zaten.

Bu yazı Başkan Erdoğan’ı savunup etrafındaki diğerlerini “harcamaya” yönelik de değil elbette…
Ama yazdıklarımda haksız mıyım?

Kurban edileceği yere gitmemek için direnen kurbanlık kuzunun bir avuç taze otla kandırılıp, kurban yerine tıpış tıpış götürüldüğü misali gibi, günlerdir umut verilen ama Başkan’ın kabine sonrası yaptığı konuşmanın ardından büyük bir çaresizlikle ağlaşan geniş kitlelerin içindeki yangın (ilgili herkesi yakabilecek kadar!) korkunç değil mi?

Bunca yıllık tecrübeme rağmen, birkaç hafta sonra alınacak maaşlar için hala (saf saf!) bir iyileştirme yapılabileceği kanısını bile taşıyorum ben... 

Bu “unutma”nın bedeli belki de bayram ikramiyelerinde düşük maaşlıların ve yüksek maaşlıların durumlarını gözeterek yapılacak çok güzel bir “düzeltme” ile ödenebilir; kim bilir?