Hastaları tarafından defalarca tekmelenen, ısırılan, Turkovac aşısıyla Türkiye’ye lig atlatan veterinerlerin özlük hakları verilmiyor. Hayvan, insan ve çevre sağlığı alanında çalışan tüm meslek gruplarının işbirliği içinde olacağı ‘tek sağlık’ yaklaşımı isteniyor

FADİME ALTANHAN / YENİGÜN - Her yılın nisan ayının son cumartesi günü Dünya Veteriner Hekimleri Günü olarak kutlanıyor. Bu yıl altı kıtada sayıları 1.8 milyonu bulan veteriner hekimler farklı sorunlarının gölgesinde bu önemli güne giriyor. Veteriner hekimlik eğitim-öğretimi, uzmanlık, istihdam, özlük hakları, mevzuat, mesleki uygulamalar, kamuda örgütlenme, Tek Sağlık uygulamaları, sağlık meslek grubunda yer alma, iş sağlığı ve şiddet görme gibi birçok konudaki sorunlar Türk Veterinerler için henüz çözüm bekleyen konuların başında geliyor.

ebru tong 2

Gözden kaçırmayın

Mavi Bayraklar ilgisizlik kurbanı Mavi Bayraklar ilgisizlik kurbanı

SÖZ SAHİBİ OLMADAN ÇÖZÜLEMEYECEK

Bu yıl Veteriner Hekimler Günü'nü kutlarken pandemi öncesi ve sonrası olarak değerlendirmek gerektiğini söyleyen Hayvan Hakları için Veteriner Hekimleri Derneği Kurucusu Dr. Ebru Tong, "Tüm dünyada zaten çok önem verilen Tek Sağlık yaklaşımının önemi ülkemizde de varlığını hissettirmiştir. Özellikle aşı çalışmalarının ve her anlamda sağlıkta koruyucu hekimliğin önemi pandemi ile kendini göstermiştir. Ülkemizde ne yazık ki Veteriner Hekimlik hizmetleri kamuda yeterli sayıda istihdam olmadığı için sürekli  sınırlı alanlarda gündeme gelmektedir. Oysa hayvan sağlığı, halk sağlığı ve çevre sağlığı yaşantımızın vazgeçilmezi ise Veteriner Hekimlik pek çok alanda söz sahibi olması gereken bir meslektir. Veteriner Hekimlik hayvancılık faaliyetlerinin sahada uygulanmasında ne kadar vazgeçilmez ise hayvancılık politikalarının belirlenmesinde de o kadar vazgeçilmezdir. Hayvan hakları bakımından yapılan çalışmalar; hayvan sağlığı ve refahına yönelik çalışmalardaki teşkilât yapılanmasında  mesleğimiz söz sahibi olmadıkça hep eksik kalacaktır. Gıda güvenliği kapsamında sağlıklı hayvansal gıdaya ulaşmanın temelinde Veteriner Hekimlerin çabaları vardır.  Öyle ki geçtiğimiz günlerde en son Yozgat'da halk sağlığını korumaya çalışırken bir meslektaşımız görevi başında öldürülmüştür. Pandemi öncesinde yapılan hataların artık yapılmaması gerektiği yetkililer tarafından  kabul edilmelidir. Kendine yetebilen, sağlıklı gıda üretimi  yapabilen bir ülke olmak zorunda olduğumuz, veteriner hekimlerimize olanak sunulduğunda bilimsel yeterlilikleri ve donanımları ile aşı vb. biyolojik madde ve her türlü koruyucu hekimlik önlemlerinin en üst düzeyde sağlanabildiği pandemi sürecinde görülmüştür" dedi.  

"ZOR ŞARTLARDA ÇALIŞIYORLAR"

Hayvanların haklarının korunması ve sahipsiz hayvanlarla ilgili sorunlarda teşkilâtın güçlendirilmesi ile insanlarla hayvanlar arası ilişkilerin daha sağlıklı kurulacağının tüm dünyada kabul gördüğünü belirten Tong, "İnsanlar pandemi ile hayvanların dostluğunun ve birey olarak ne kadar kıymetli olduklarının farkına varmıştır. Yine zoonozlara ve zoonoz kaynaklı salgınlara  karşı hazırlıklı olunması için güçlü ve doğru koordine edilen bir Veteriner Hekimlik teşkilatı yapılanmalıdır. Dünya Veteriner Hekimler Günü'ne, biz en son kaybettiğimiz  meslektaşımızın ve mesleki sıkıntılar ile mücadele ederken hayatını kaybetmiş tüm veteriner hekimlerimizin acısı ile giriyoruz. Veteriner Hekimlik eğitiminin zorlu olduğu da unutulmamalıdır. Bir insan, bir veteriner hekim zor yetişmektedir. Zor şartlarda, yüksek riskli faaliyetlerle bu meslek icra edilmektedir. O yüzden bu yılın teması olan "Veteriner Hekimlerin zorluklarla mücadele gücünün artırılması" hususuna uyumlu düzenlemeleri yetkililerden acilen bekliyoruz" şeklinde konuştu.

sinan okcuoglu

"İYİLEŞTİRMELERDEN YARARLANAMIYORUZ"

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği'nin (WVA) 2000 yılında, her nisan ayının son cumartesi gününün 'Veteriner Hekimler Günü'olarak ilan etmesinin ardından kutlanmaya başlandığını söyleyen Belediye Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Sinan Okçuoğlu, "Türkiye'de Veteriner Hekimler Günü ilk olarak 28 Nisan 2001'de Türk Veteriner Hekimleri Birliği'nin düzenlediği organizasyon ile kutlanmıştır. Ancak aynı tarihlerden itibaren meslek olarak birçok özlük hakkı kaybımız olmuştur. 2008 yılında kamuoyunda yıpranma payı diye bilinen  fiili hizmet  zammı hakkımız elimizden alınmıştır. Daha ağır ve riskli koşullarda çalışmamıza  rağmen sağlık sınıfına yapılan iyileştirmelerden veteriner hekimler yararlandırılmamıştır" dedi.

"SAĞLIK SINIFINDAN SAYILMIYORUZ"

Kovid- 19 pandemisinde virüs izolasyonunun gerçekleştirilmesi ve yerli aşının geliştirilmesinin veteriner hekim bilim insanları tarafından başarıldığını ancak sağlık sınıfından sayılmayarak, aşılama önceliğinde en son grup olarak görüldüğünü belirten Okçuoğlu, "Her gün bir çok meslektaşımız hizmet sunduğu alanlarda olur olmaz şiddet, aşağılama ve hakaretlere maruz kalmasına rağmen sağlıkta şiddet yasasına dahil edilmemiştir. Veteriner hekimlere adeta sistematik bir hor görülme ve dışlanma duygusu yaşatılmaktadır. Geçtiğimiz hafta içinde bir meslektaşımız iş yerinde bıçaklı saldırıya uğrayarak hunharca katledilmiştir. Bu nedenlerle yıllardır  Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlamak bize haram olmuştur. Belediye Veteriner Hekimler Derneği olarak Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutlamama prensibimiz devam etmektedir. Bu sene meslek örgütlerimiz tarafından 30 Nisan tarihinde, Ankara' da organize edilen , Anıtkabir ziyareti ve ardından Ulus'da yapılacak basın açıklaması eylemine aktif olarak katılım sağlayacağız. Umarız  yetkililer o gün  sesimizi duyar" diye konuştu.

elif yucelen kaya

"BAŞKALARININ TAKDİRİ İÇİN YAPMIYORUM"

Hayvan Hastanesi Sahibi Dr. Elif Yücelen Kaya, "Bizim için halk sağlığı ve insanlık açısından önemli bir gün. Emekçi olarak bu konularda yas tutmaya, grev yapmaya hakkımız olduğunu düşünmüyorum. Doktorda olsam, veteriner hekimde olsam aynı şeyi savunuyorum. Mesleğimi başkalarının takdir etmesi içinde yapmıyorum. Tek tıp, tek sağlık istediğimiz şeyler ama biz bu meslek için yemin içtik. Bu içtiğimiz yemin doğrultusunda inanarak bu mesleği yapıyoruz. Onun için kimsenin bizi takdir etmesi çok büyük önem arz etmiyor. Mesleki yaşantımda da hiçbir zaman bunun için çalışmadım. Vicdanımız rahat olduğu, sağlığımız elverdiği sürece bu mesleği alnımızın akıyla gerçekleştireceğiz. Doktorlarla eşit olmuşum bunlar çok önemli şeyler değil. Biz kendimizi bilen insanlarız. Kendini bilen insan için bunlara gerek yok" açıklamalarında bulundu.

necati vedat ak

KAMUSAL DESTEK İSTİYORUZ

Genç Veteriner Hekim Necati Vedat Ak, "Bu meslek benim ana okulu öncesi hayalini kurmaya başladığım bir meslek. Eğitimini aldığım, yeminini ettiğim mesleğimde çalışmak bana tarifi kelimelere sığmaz mutluluklar yaşatıyor. Hayvanları hastalıklardan korumak, acı çeken ama anlatamayan dilsiz canlıları korumak, bizlere manevi bir mutluluk vermekte. Biz Veteriner hekimlerin ne kadar zorlu koşullarda görev yaptığı yeteri kadar bilinmiyor. Sağlıklı bir toplum yaratma azmindeki meslektaşlarımızın da maddi manevi desteğe ihtiyacı var. Bireysel mücadele veteriner hekimlerin dayanıklılığını, mücadele gücünü arttırmak için yeterli değildir. Bunun için özellikle kamunun veteriner hekimlerinin desteklenmeleri gerekmektedir” şeklinde konuştu.

irem ari

MESLEĞİN TEKNİKERLERİ DE MAĞDUR

Veteriner Hekimlerin daha kaliteli hizmet sunmasında teknikerlerin önemine vurgu yapan Veteriner Teknikeri İrem Arı, "Veteriner Hekimler bir tıp doktorunun daha fazla çaba sarf ederek canlıyı sağlığına kavuşturmak için çalışıyor. Doktorların ihtiyaç duyduğu hemşire, sağlık memuru gibi kişilerin yaptığı işleri Veteriner Hekimlerin Veteriner Teknikerleri yapıyor. Veteriner Teknikerlerinin örgün eğitim alması veya açık öğretimden diploma alacakların pratik eğitimlerinin mutlaka yapılması gerekiyor. Veteriner Teknikerlerinin eğitim-öğretimi, istihdam, özlük hakları, mevzuat, mesleki uygulamalar, kamuda örgütlenme, Tek Sağlık uygulamaları, sağlık meslek grubunda yer alma, iş sağlığı ve şiddet görme gibi birçok konudaki sorunlar henüz giderilememiştir.