TEKNOFEST 2021 THEMIS Projesi birincilik ödülü İzmirli gençlerin

“Kuyruk Mekanizmasına Sahip Kendini Dengeleyen Robot: THEMIS” projesi, TÜBİTAK tarafından yürütülen 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarında birinci oldu.

Bilim-Teknoloji 28.09.2021 - 12:24 28.09.2021 - 12:28

Mesut VARLIK/YENİGÜN - Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü öğrencileri Erhan Durucakoğlu, Gökhan Arslan, Berkay Uçar, Berkay Arslan ve Tolga Aşık’ın 2020-2021 yılı Araştırma-Bitirme Projesi kapsamında yaptığı “Kuyruk Mekanizmasına Sahip Kendini Dengeleyen Robot: THEMIS” projesi, TÜBİTAK tarafından yürütülen 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarında toplam 9 alanda 842 proje başvuru içerisinde “Makine İmalatı ve Otomotiv” alanında Türkiye birincisi oldu. Proje danışmanlığı ise Prof. Dr. Zeki Kıral ve Prof. Dr. Binnur Gören Kıral tarafından yapıldı. Projenin sergisi ve ödül töreni TEKNOFEST 2021 kapsamında 21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlendi. Proje birincilik ödülünü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Prof. Dr. Sayın Aziz Sancar takdim etti.

TEKNOFEST-2021-THEMIS-Projesi-birincilik-ödülü-İzmirli-gençlerin-yenigun-gazetesi

Kuyruk Mekanizmasına Sahip Kendini Dengeleyen Robot: THEMIS

Bu projede sanayi kuruluşlarındaki yük taşıma faaliyetlerinde kullanılabilecek, otonom olarak çalışan denge tipi bir yük taşıma robotunun tasarımı ve prototip üretimi yapıldı. Sanayi kuruluşlarında yük taşıma işlemlerini otonom olarak gerçekleştirebilecek, Endüstri 4.0’a uygun mekatronik bir uygulama geliştirmeyi hedefleyen projede genç mühendisler; Denge tipi yük taşıma robotlarında kuyruk sistemi ile denge sağlanması konusunda ülkemizde yeni bir çalışma yapıyor.  

TEKNOFEST-2021-THEMIS-Projesi-birincilik-ödülü-İzmirli-gençlerin

Proje çıktısı robot, iki tekerlek üstünde hareket eden, kuyruk ile denge sağlayan ve manipülatör ile yük taşıyan bir kendini dengeleyen taşıma robotu. Kuyruk hareketi ile dengenin sağlanması temel Ar-Ge çalışmasını oluşturuyor. Kuyruk hareketinin, denge kurarken oluşan kararsızlığı ve zaman kaybını ortadan kaldırması öngörülmüş. Robotun katı modeli SOLIDWORKS programı ile oluşturuldu. PID kontrolcü içerikli kapalı kontrol yapısı ve simülasyonları MATLAB programı ile yapısal analizler de ANSYS programı ile gerçekleştirildi. Proje çıktısı robot dikey eksene göre simetrik olarak tasarlandı. Bu tasarım oluşturulan birden çok mekanizmanın eş zamanlı çalışmasını içeriyor. Simülasyon ortamında oluşturulan kontrol döngüleri PYHTON programı aracılığıyla Raspberry Pi 4B içine aktarılmış ve bu sayede proje çıktısı robot Raspberry Pi 4B üzerinden kontrol ediliyor. Tasarımı yapılan proje çıktısı robotun üretimi gerçekleştirildi. Üretim metodu olarak CNC Dik İşlem Merkezi, torna, freze ve 3 Boyutlu Baskı Yöntemi kullanıldı. Bu projede üretilen prototip kullanım alanlarına göre farklı boyutlarda ve donanım seçeneklerinde üretilebilecek. Proje çıktısı robotun testlerine yönelik çalışmalar ise devam ediyor.

Yorumlar