18.11.2019, 06:53

Teknoloji faydalı mı?

Yunanistan’ın en yüksek noktası olan Olimpos Dağı’nın yüksekliği yaklaşık 3 bin metredir. Bu dağ aynı zamanda Yunan tanrılarının da evi olarak kabul edilir.

Yunanistan’ın en yüksek noktası olan Olimpos Dağı’nın yüksekliği yaklaşık 3 bin metredir. Bu dağ aynı zamanda Yunan tanrılarının da evi olarak kabul edilir. 
Olimpos Dağı Yunanistan’ın kuzeyinde Atina’ya yaklaşık 260, Selanik’e ise yaklaşık 80 kilometre uzaklıktadır. Olimpos Dağı’nın ismi tanrılar kadar olimpiyat oyunlarına da isim kaynağı olmuştur. Tarih kitaplarına göre de Milat’tan Önce 700’lü yıllarda bugünkü Mora Yarımadası’nda Antik Olimpiya’da, olimpiyat oyunları yapılmıştır. Yunan Mitolojisi’ndeki tanrıların bazı hikayelerine de inanmak belki tuhaf ama zaman zaman bu öykülere kendimizi kaptırırız.
Yunan mitolojisinde yer alan Zeus, neredeyse bütün tanrıların babası olarak bilinir. Böyle büyük bir tanrının evlenmesi de tabiî ki; mucize şeklinde olacaktır. Çünkü Zeus, her türlü kılığa bürünebilmektedir. 
Yaz aylarının başlangıç günlerinden birinde tapınağının penceresinden bakarken, bahçede şarkı söyleyen güzeller güzeli Hera’ya aşık olur. Hemen, korkmuş ve titreyen bir kuşa dönüşüp Hera'ya doğru uçar. Hera, kuşa acıyıp onu avuçlarının içine alır ve göğsüne bastırır. Zeus, bir anda Hera’nın kucağında gerçek kılığına bürünür, "Hera, senin benim karım olmanı istiyorum. Olimpos'ta parlak bir taht üzerinde ve benim sağımda oturarak saltanat sür" diye konuşur.
Teklifi kabul eden Hera, tüm tanrıların ve perilerin katıldığı büyük bir düğünle Zeus ile evlenir. Yunan mitolojisinde bu düğün “Hieros Gamos" yani "Kutsal Evlilik" olarak adlandırılır. Hera, Zeus'un tek resmi karısıdır ve Zeus'tan altı tane çocuğu olmuştur.
Olimpos Dağı’nda yaşayan diğer tanrıların da buna benzer mucizevi hikayeleri vardır…
Günümüz gençleri böyle mitolojik hikayelere pek rağbet göstermez. Onlar ellerindeki teknoloji harikası cep telefonlarından gördüklerine, ulaşabildikleri bilgilere daha fazla inanırlar…
Teknoloji hepimiz için gerekli. Dünyada inanılmaz bir teknoloji değişimi yaşanıyor. Bazen yeniliklere yetişemiyoruz.
Bazen bir kafede ya da çay bahçesinde oturan nişanlılar bile gelecek ile ilgili planlar yerine sosyal medyada geziniyor…
Teknolojiyi biz kullanırsak, hepimize gerekli, hepimize faydalı. Ancak o teknolojinin içinde kaybolup, sevgimizden uzaklaşıyorsak, içimize kapanıp konuşmuyorsak, bazı değerlerimizi yitirmemize neden oluyorsa faydasından daha fazla zararını görüyoruz demektir...
O zaman kendimize sormalıyız; “Teknoloji faydalı mı, değil mi?” diye.
Haftaya buluşmak dileği ile hoşçakalın…
 

Yorumlar