Her zaman bilim ve teknolojinin mihenk taşı olduğu Türkiye’nin batıya açılan en modern kentlerinden İzmir’de, namaz kıldıran akıllı seccade cihazı tartışması alevlendi.

GÜVEN GÜNEŞ / YENİGÜN - Kâbe'ye döndükçe desenlerinin ışığı artan kıblelisi, kir tutmayanı, ipeklisi, dijitali, fosforlusu, seslisi, Ezan ile dua okuyan ve beş vakit namaz kıldıran akıllı seccadeler Ramazan’da akılları aldı.

Kur’an-ı Kerim okuyan kalem, namaz kıldıran seccade, konuşan tespih, besmele çeken bardak, hatim matik gibi ürünler Ramazan ayının gelmesiyle birlikte taleplerinde de ciddi bir artış var. Dini vecibelerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar teknolojik ürünlerden faydalanmak maksadıyla İslami ürün marketlerine koştu. Bilim ve teknolojinin evreni, olgu ve olayları doğru biçimde anlamak, anlamlandırmak ve değerlendirmek için temel araç olduğunu hatırlatan uzmanlar dini görevleri gerçekleştirmek için kullanılacak akıllı cihazların ibadetlerin kabulünde sorunlar çıkarabileceği uyarısı yaptı.

Kemeraltı esnaflarından Mehmet Koşar

VATANDAŞLARIN İLGİSİ YÜKSEK

İzmir’in tarihi Kemeraltı esnaflarından Mehmet Koşar, “Ramaza’nın gelmesiyle birlikte vatandaşların dini eşyalara ilgisi daha da arttı. Bu aya özel bizde dükkânımıza farklı türlerde eşyaları getiriyoruz. Özellikle 60 yaş ve üzerindeki vatandaşların teknolojik ürünlere ilgisi yüksek. Namaz kılmakta, iftar ve sahur saatlerini hatırlamakta zorlanan yaşlılarımızın hatırlatıcı ürünlere talepleri bu ayda daha da artıyor. Kuran okumayı bilmeyen veya yeni başlayan çocukların Arapça dilini ve okunuşunu anlamak için Kuran okuyan kalemlere ilgisi var. Kalemi Kuran sayfasındaki yazılara tuttuğunuzda bu kalem size o kelimenin nasıl okunduğunu dinletiyor. Namaz kıldıran seccadelere de ilgi bir hayli yüksek durumda” diye konuştu.

Gözden kaçırmayın

Mavi Bayraklar ilgisizlik kurbanı Mavi Bayraklar ilgisizlik kurbanı

NAMAZ KABUL OLMAYACAKTIR

Dua eden kalem, namaz kıldıran seccadede ve benzeri ürünlerin sadece birer öğretici araç olarak düşünülmesi gerektiğini belirten Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Ahmet Yasin Küçüktiryaki, “Bu tarz ürünlerin okuduğu sureler kişilerin dini vecibelerini yerine getirirken bizzat kendi okuması gereken surelerin yerine geçmeyecektir. Bir kişi namaza durduğunda şayet sureleri bu seccade okuyorsa kılınan namazda kesinlikle sahih (aslına uygun) olmayacaktır. Ayrıca kişi de namaz mükellefiyetini yerine getirmiş sayılmayacaktır. İslam’da, Kur’an-ı Kerim okumak ibadet ve aynı zamanda sevap diye geçer. Ama kişi bunu Kur’an-ı Kerim’in üzerine bir kalem tutarak yaptığı zaman bu durum faydası olmayan bir ameliye olacaktır. Kalemi, Kur’an-ı Kerim’in üzerine tutarak onun çıkardığı ses bir ibadet olarak düşünülemez. Bu tarz aletlerle yapılan ibadetlere yalnızca bir yardımcı ve öğretici olarak bakılması gerekmektedir” dedi.

Huriye Çetin

'Öğretici maksatlı kullanılabilir'

İlahiyat fakültesi mezunu olan Huriye Çetin, "Sesli seccadeler, günümüzde yalnızca ticaret amaçlı kullanılan ürünlerdir. Bu seccadeler, sureleri bir kayıt cihazından dinler gibi insanların dinlenmesini sağlar. Eğitim amaçlı, namazın nasıl kullanacağını, surelerin nasıl olunacağını öğretme maksadıyla bilmeyen bir insana bu öğretim sürecini kolaylaştırmak için kullanılabilir. Fakat zaten namaz kılmayı öğrenen, sureleri öğrenen biri için kayıt cihazından dinlenilmesi namaza dışarıdan müdahale olduğu için, aynı zamanda namazı bilen bir Müslümanın seccade tarafından (bir obje tarafından) yönlendirilmesi doğru olmadığı için bu ürünlerle namaz kılmak uygun değildir" dedi.

meral vural

Vural: Kendi çabamızla ibadetimizi yapmalıyız

İnsanların ibadetlerini yaparken kolaylık sağlamaları için birçok teknolojik ürünün çıkarıldığını söyleyen Meral Vural, "Benim bildiğim zikirmatikler ve namaz kıldıran seccadeler var. Zikirmatiklerin kullanımı rahat ve kolay. Ama namaz kıldıran seccadelerle ibadet yapmak ne kadar doğru bilmiyorum. Çünkü namaza dışarıdan müdahale gibi görünüyor. Bu ürünler hiç namaz kılmayan bir kişi için öğrenmek amacıyla kullanılabilir ama öğrendikten sonra kendisinin kılmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bize küçükken öğretilen üç sure bilirsen bütün namazlarını kılabilirsindi. İslam dini kolaylıklar dini. Bu nedenle üç sure ezberleyerek namazlarımızı kılabiliriz. En azından dışarıdan müdahale olmamış ve kendi çabamızla ibadetimizi yapmış oluruz" dedi.

Mustafa Kazan

ÖNEMLİ OLAN NİYET

Yaşlı annesine kolaylık için namaz kıldıran seccade aldığını belirten vatandaş Mustafa Kazan,  "Annem yaşından dolayı bazı sureleri hatırlamakta zorlanıyor. Sağlığı namaz kılmasına pek mümkün olmasa da yıllardır hiç aksatmadan kılmaya çalışıyor. Kuranla ilgili bir şeyleri dinlemekten hoşlandığı için okuyan kalem aldım. Namazda surelerde zorlanınca da bu seccadelerden aldım. Bence burada önemli olanın niyet olduğunu düşünüyorum. Hatırlayamadığı yerlerde bu ürünler sayesinde namazına devam edebiliyor. Hiç namaz kılmasa daha mı iyi? O nedenle ben bu ürünleri ihtiyaç duyan kişiler için faydalı buluyorum” dedi.