Telefon hacklenmesi nedir, hacklenen telefon nasıl kurtarılabilir, hangi işlemlerin yapılması gerekmektedir?

Gözden kaçırmayın

Araba benzin kokar mı? 5 nedeni ve ciddiyeti Araba benzin kokar mı? 5 nedeni ve ciddiyeti

Kişisel telefonunuz hacklendiyse ya da hacklenmiş olmasından şüpheleniyorsanız öncelikle yapmanız gereken birkaç kontrol var. Telefon hacklemek maalesef ciddi bir siber güvenlik sorunudur. Kişinin özel mesaj, fotoğraf ve çeşitli bilgileri risk altındadır. Bazen virüs ya da hack programı çok sinsi olabiliyor; bu sebeple çoğu kişi bazen telefonunun hacklenmiş olduğunun farkına bile varmıyor. Peki, hacklenmiş telefon nasıl kurtarılır?


•    Cihazını bir diske yedekleyerek dosyalayın ve bu dosyayı iyi bir anti-virüs yazılımıyla birlikte tarayın.
•    Derhal şifrelerinizi ve en önemlisi mail şifrenizi değiştirin.
•    Aynı zamanda pin kodu ve ekran kilit şifrenizi de değiştirin.
•    Wi-Fi olarak yalnızca kendi modeminizi kullanmaya özen gösterin.
•    Oyun ya da fotoğraf düzenleme gibi uygulamaları bir süre yüklememeye çalışın.
•    Şifre belirlerken daha önce başka platformlarda kullanmadığınız bir şifre tercihi yapın.

Dilerseniz bir profesyonele başvurmayı da tercih edebilirsiniz. Telefonun hacklenmesi önem arz eden bir siber güvenlik problemidir. Kötü amaçlı kişiler bunu üzerinizden para kazanmak ya da bilgilerinize ulaşmak için deniyorlar. Bu sebeple, e-posta dahi açarken tıkladığınız bağlantılara dikkat etmeniz çok önemli. Çoğu sadece yalandan ibarettir.

Telefonunuzun hacklenmiş olduğunu nasıl anlarsınız?

Telefonunuzun hacklendiğine dair şüpheleriniz varsa, kontrol etmeniz gereken birkaç detay bulunuyor. Peki, telefonunuzun hacklenmiş olduğunu anlamanın basit yolları nelerdir? 


•    Telefonun performansında meydana gelen düşüş. Bunun sebebi cihazın arkasında çalışan başka bir yazılım olması olabilir. Böyle bir problem yaşıyorsanız dikkatlice incelemeniz gerekli.
•    Pil gücünde yaşanan ani düşüşler. Eğer normalde telefonunuzda batarya sorunu yaşamıyorsanız ve birdenbire şarjınız çok hızlı tükenmeye başladıysa bu bir sorunun işareti olabilir. Kötü amaçlı yazılımlar pil ömrünü neredeyse yarısına kadar düşürebiliyor. 
•    Sizin yapmadığınız aramaların yapılması ve göndermediğiniz mesajların atılması. Eğer telefon fatura geçmişinde yapmadığınız aramaları görüntülüyorsanız ya da farklı numaralar sizi arayıp sizden arama aldıklarını söylüyorsa dikkatli olun. Bu cihazda bir ‘arayan kimliği’ virüsü olduğuna işaret eder.
•    Telefonunuzun galerisindeki silinenler klasöründe çekmediğiniz bir fotoğraf ile karşılaşmak. Bu da yine telefonunuza kötü bir yazılım virüsünün erişimi olduğunun habercisidir.