Kurucusu Nikolai Durov ve CEO’su Pavel Durov tarafından geliştirilen Telegram uygulaması son 1 sene içerisinde hızlıca popülerleşmiştir. Kısaca söylemek gerekirse Telegram bir iletişim aracıdır. Ücretsiz olan bu program, birçok işletim sisteminde mevcuttur. 2013’te dağıtıma başlatılan Telegram uygulaması, günümüzde 500 milyon aktif kullanıcıya ulaşmıştır. Peki Telegram uygulaması neden tercih edilmektedir? Avantajları nelerdir?

Telegram'ın avantajları nelerdir? 

  • Telegram uygulaması, Whatsapp’ın en azılı rakiplerindendir. Whatsapp’tan sonra dünyada (Asya ülkeleri hariç) en çok kullanılan ikinci çoklu platform destekli iletişim servisidir. Kullanıcı sayısının fazla olması sebebiyle tercih edilmektedir. 
  • Kullanımı kolay bir uygulamadır. Whatsapp’a kıyasla daha fonksiyonel olmasıyla beraber bu fonksiyonlara erişim zor değildir, ince ayar gerektirmemektedir.
  • En büyük avantajları arasında sayılan gizlilik unsuru ise oldukça önemlidir. Kayıt olurken ve kullanımı boyunca numara gerektirse bile daha sonrasında numaranızı paylaşmadan sadece Telegram kullanıcı adınızı paylaşarak numaranızı vermek istemediğiniz kişilerle de kolayca iletişim kurabilirsiniz. 
  • Yukarıda belirtilen gizlilik unsuru sadece 1’e 1 iletişim için geçerli değildir. Dünya çapında ya da yerel bazı Telegram gruplarına katılmak çok basittir. Bunun için ise numaranızı paylaşmanız gerekmez. Sert çekirdekli bir şekilde gizliliği koruyan bu kullanım yönetimi de bir tercih sebebi olmaktadır.

Telegram uygulaması gizliliği koruyor mu? 

Gizli sohbet adı verilen sohbetleri, MTProto protokülü ile şifrelenmektedir. Bulut tabanlı mesajlarından farklıdır. Yani sadece gizli sohbetin başlatıldığı ve karşı tarafın ilk eriştiği cihazdan erişilmektedir. İmha ayarlayıcısı ile de mesajlar, kendiliğinden kolayca silinmektedir.

Telegram, gizli sohbetler için davet yöntemi kullanmaktadır. Gizli sohbeti açtığınız anda karşı tarafın cihazına bir şifreleme anahtarı gönderir. Karşı tarafın daveti kabul etmesiyle de kendisi bir şifreleme anahtarı göndermektedir. Bu şifreleme anahtarı değiş tokuşu güvenliği sağlamaktadır. Ayrıca ortak anahtar parmak izlerini görselleştiren resimler karşılaştırılabilmektedir. Bu da iletişimin başkası tarafından erişilip erişilmediğini kontrol etme imkanı sağlamaktadır.

Yukarıda bahsedilen MTProto protokolü sadece kendisi tarafından değil, Telegram topluluğu tarafından da geliştirilmektedir. Bu şekilde şirketin, kendi kullanıcıları tarafından denetim altına girdiği görülmektedir. Görüntülü ve sesli amaralar da eşler arası olarak da telaffuz edilen P2P teknolojisi ile kullanılır. İstisnaen istemciye en yakın sunucunun kullanılması da mümkündür.