Televizyon dünyası, her gün yenileniyor ve biraz da kafa karıştırıcı hale geliyor. Bu nedenle, mağazalardaki çok çeşitli yüksek çözünürlüklü (HD) ve 4K Ultra HD setler arasından seçim yapmakta zorlanıyorsanız, daha bilinçli bir seçim yapmak için öncelikle göz önünde bulundurmanız gereken bazı temel özellikler var. 

Televizyon alırken dikkat etmeniz gerekenler

Televizyon almadan önce dikkat etmeniz gereken özelliklerden bazılarını aşağıda sizler için derledik.

  • Televizyonun ekran türü ve çözünürlüğü: Örneğin ultra yüksek çözünürlüklü olarak da bilinen 4K çözünürlüklü televizyonlar, standart 1080p çözünürlüklü televizyonların dört katı piksele sahiptir. Bu kulağa büyük bir fark gibi gelse de gerçekte 4K ile eski model bir HD televizyon arasındaki netlik farkını ayırt etmek oldukça zordur.
  • Ekran boyutu: Gerek basit bir televizyon gerekse de daha yüksek performanslı bir model arıyor olun, kararınızdaki en büyük faktörlerden biri muhtemelen ekranın boyutları olacaktır. Ailenizden kaç kişinin aynı anda televizyon izlediğini ve yeni alacağınız bu seti nereye koyacağınızı düşünün. Ardından, o alana ve bütçenize rahatça sığabilecek en büyük ekran boyutunu seçin. Fiyat, performans ve tipik bir oturma odasının büyüklüğü göz önüne alındığında bugün en uygun ürünler 42 ile 55 inç arası modellerdir.
  • Yenileme hızı: Hertz (Hz) cinsinden belirtilen ve ölçülen yenileme hızı, bir resmin saniyede ekranda kaç kez yenilendiğini belirtir. Standart yenileme hızı, saniyede 60 defadır. Ancak nesnelerin hızla hareket ettiği sahnelerde 60 Hz yenileme hızı, bulanık görünüme neden olabilir. Bu nedenle 120 Hz'den daha az yenileme hızına sahip bir televizyon satın alınması tavsiye edilmemektedir.
  • Bağlantı seçenekleri: Televizyon satın alırken, bir setin sahip olduğu HDMI girişlerinin sayısına dikkat ettiğinizden emin olun. Bu bağlantı noktaları; ses çubuğu, chromecast veya oyun konsolu ekleme gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilir. Ayrıca 4K Ultra HD almaya karar verirseniz, uyum sağlayabilmesi için televizyondaki bağlantı noktalarının da HDMI 2.0'ı desteklediğinden emin olun. Piyasadaki birçok televizyonda, HDCP 2.2 olarak bilinen tek bir bağlantı noktası bulunur.
  • Ses: Televizyonunuzun ses kalitesini incelerken, watt değeri ne kadar yüksekse ses çıkışının da o kadar yüksek olduğunu unutmayın. Özellikle çok geniş bir yaşam alanınız varsa bu büyük alana yayılabilecek kadar ses üreten bir televizyonunuzun olması önemlidir.