''Terk etmek yerine sahip çıkıyorum''

Özlem Kanmetin doğduğu büyüdüğü yer olan Aziziye Mahallesinde muhtarlık görevini yapıyor. En büyük hayali ise Kanmetin’in cahaleti eğitim ve iyilik ile yok edip önyargıları kırmak.

Röportaj 07.10.2021 - 07:00 07.10.2021 - 07:00

Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - Bir gün kaymakamın kendisini arayıp mahalle muhtarına artık ulaşılamadıkları için vekâleten muhtarlık görevini devralmasını gerektiğini söylemesiyle göreve başlayan Konak Aziziye Mahallesi Muhtarı Özlem Kanmetin, “İki dönem muhtar azası olarak listede adım vardı. Fakat faal olarak bir görev yapmamıştım. Kaymakamlıktan arandım ve muhtardan sonra ben geldiğim için görevi de benim devralmam gerektiği söylendi. O güne dek muhtarlığa dair bir tecrübem yoktu. Sağolsun diğer muhtar arkadaşlar beni yalnız bırakmadılar. Tabi muhtarlık binasına geldiğimde de içi boştu. Fatura borçlarından dolayı su ve elektrikte kesik vaziyeteydi. Hızlıca eksiklikleri giderip göreve başladık” diye konuştu.

muhtar-(3)

GEÇİÇİ BAŞLAYAN MACERA AŞKA DÖNÜŞTÜ

Vekaleten muhtarlık görevini devraldıktan sonra mahalleliyle ilişkilerini daha da arttırdığını ifade eden Kanmetin, “Bu göreve geçici olarak başladığımı düşünmüştüm. Bu mahallenin yerlisi olarak sorunlarımızı da çok iyi bilip bunlara çözüm getirmek adına yetkili merciler ile hep iletişim halinde oldum. Sorunları iletip sonra da beklemek yerine çözülmesi adına her süreçte takipçisi oldum. Sanırım bu nedenle de olsa gerek mahalle sakinlerimiz bu görevi geçici değil kalıcı bir şekilde yapmam için aday olmam konusunda ısrar ettiler” dedi.

muhtar-(22)

DEĞİŞEN DEMOGRAFİK YAPI

Son yıllarda hızlı bir biçimde çeşitli sebepler ile mahallenin çok büyük göç alması sonucu bazı sorunlar olduğuna değinen Kanmetin, “Bu mahallede uzun yıllar oturan ve yerlisi diyebileceğimiz insanların yüzde 70’i şu anda başka yerlere taşınmış durumda. Tabi bu durumda burada oluşturulmuş bir kültürün gittikçe azalıp yok olma durumuna getirdi. Gelen insanlar artıkça burada oluşturulmuş kültüre yapıya uyum sağlayıp mahalle kültürüne zenginlik sağlamak yerine uyum konusunda başarısızlıklar oldu. Bunun sonucunda bir yapının azalması diğer yapının ise ezici çoğunluk haline gelmesine neden oldu. Benim çocukluğumda hatırladığım mahalle ile şu anki mahalle arasında ciddi farklar var. Benim düşüncem bir değer kültür varsa onun korunması yönündedir” ifadelerini kullandı.

muhtar-(6)-1

KADINLARIMIZ ÇALIŞIYOR FAKAT

Mahallede değişen demografik yapıyla beraber ataerkil yapının ağır basması sonucu kadınların ekonomik anlamda kendilerini ön plana çıkaramadığını belirten Kanmetin, “Mahallemizde midye satışı ile kendilerini geçindiren birçok aile mevcut. Midyeyi temizleme hazırlama ve satışa hazır hale getiren ise kadınlarımız. Burada kimsenin görmediği bir emek söz konusudur. Erkekler satışını gerçekleştirdiği için haliyle parada erkeklerde kalmaktadır. Buda ev içi ilişkilerde güç dengelerinde bir eşitsizlik meydana getiriyor. Aynı zamanda kadınlarımızın sosyal hayatta kendilerini gösterip ve aktif bir biçimde iş hayatlarında kendilerini de pek gösterememekteler.

muhtar-(11)

HAKKANİYETSİZ YARDIMLAR

Kanmetin, “Göreve geldiğimde ilk fark ettiğim şeylerden biride hakkaniyetsiz biçimde yapılan yardımlardı. Bu konular genelde suistimal edilmeye çok açık konular. İhtiyacı olmadığı halde yardım alan insanlar var. Böyle olunca yardıma asıl ihtiyacı olan insanlar bu yardımlardan mahrum kalmış oluyorlar. Tabi buna göz yummuş insanlarda olmuş. Şu anda bu durumu da düzelttiğimizi söyleyemeyiz. Muhtarlar mahallenin sesi, kulağı ve vicdanıdır. Böyle olmadığı sürece bu tip durumlarda kaçınılmaz oluyor” dedi.

muhtar-(8)-1

ASAYİŞ SORUNLARIMIZ AZALDI

Kanmetin, “Emniyet teşkilatımıza yeni gelen müdürümüzle beraber ciddi anlamda asayiş sorunları da azaldı. Birçok noktada düzenli aralıklar ile kontroller yapılmakta. Polislerimiz bir sorunumuz olduğunda çözmek adına gayretli, özverili bir şekilde ellerinden geleni yapıyorlar. Bu konuda çok şanlısıyız. Bunun neticesinde tabi mahalle sakinleri de kendilerini daha güvende hissediyorlar. Eskiden yaşanan birçok olumsuzluğu geride bıraktığımızı söylesek yanlış olmaz”dedi.

muhtar-(44)

MAHALLENİN SORUNLARINA DİJİTAL ÇÖZÜM

Kurdukları Whatsapp grubuyla mahalledeki sorunları diğer sakinler ile de paylaşıp çözüm adına fikir alışverişinde bulunduğunu belirten Kanmetin, “Mahallemizi ilgilendiren birçok konuyu kurduğumuz grup ile paylaşıyoruz. Yaşanacak kesintileri haber vermekten tutunda diğer bir çok konuya kadar hep birlikte interaktif bir biçimde karşılıklı fikir alışverişi yaparak sorunlar ve çözümlerine dair paylaşımlar yapıyoruz. Böylelikle insanlar ne gibi sorunlarımız var neler yapılabilir ve neler yapıldığına dair bilgi sahibi oluyorlar. Buda çoğulcu ve katılımcı iş birliğiyle daha sağlıklı ve iyi bir şekilde neticeler elde ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TURİST KAFİLELERİ GELİRDİ

muhtar-(5)

Kanmetin, “Çocukluğumda kale bölgesine otobüsler ile turist kafileleri burayı gezmeye, görmeye gelirlerdi. İzmir’in gözbebeği çok değerli bir yerdi. Zamanla gelen kişi sayısında ve burayla ilgili olumlu güzel şeyler olumsuz çağrı yapsa da insanlarda burası hala İzmir’in en değerli yerlerinin başında. Tarihiyle konumuyla çok önemli bir değer. Şehrin hafızası ve geçmişi burada yatmaktadır. Bu nedenle doğduğum büyüdüğüm bu yeri terk etmek yerine sahip çıkmak için yıllardır mücadele veriyorum. İnanıyorum ki bu bölge tekrar hak ettiği değere en yakın zamanda kavuşacaktır” diye konuştu.

Yorumlar