Termosifon, elektrik ile çalışan ve depolama işlevi olan bir su ısıtıcı araçtır. Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren bu cihazlar, doğalgaz gibi bir imkana sahip olmayan ancak sıcak su gereksinimi duyulan yerlerde sıklıkla kullanılan aletlerdir. Ayrıca son model termosifonlar, su sıcaklığı istediğiniz düzeyden yukarıda veya aşağıda olduğunda otomatik olarak ısıyı dengeleyerek enerji tasarrufu sağlar.

Termosifon kullanımı nasıldır?

   En verimli ve dayanıklı şekilde termosifon kullanımı için dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır:

1.      Termosifona bağlı olan suyun temizliği ve klor oranı çok önemlidir.

2.      Filtre kullanımı cihazınızın ömrünü önemli ölçüde uzatmaktadır.

3.      Su basıncının maksimum 4 ya da 5 bar düzeyinin üstüne çıkmaması gerekmektedir.

4.      Su sızdırma gibi istenmeyen durumlara karşı basınç düşürücü kullanımı çok önemlidir.

5.      Sıcaklık düzeyini iyi ayarlamak tasarruf konusunda çok önemlidir.

Termosifon seçimi nasıl yapılır?

Termosifon seçimi yaparken ilk olarak belirlemeniz gereken şey ne kadarlık bir sıcak su ihtiyacınız olduğudur. Termosifonlar depolamalı şekilde çalıştığından minimum 50 litre düzeyinden başlamaktadır. Bu küçük termosifonlar, tek kişi için idealdir. 3 kişilik bir aile için 65 litre depolama hacmi olan bir cihaz ideal olacaktır. Hem su hem de enerji tasarrufu açısından hanedeki kişi sayısını belirlemek ve buna uygun hareket etmek çok önemlidir.

Diğer dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan biri ise yakıt tüketimi mevzusudur. Termosifonu alırken yakıt tüketimi en az olan modeller tercih edilmelidir. Maksimum enerji tasarrufu için 1500 W ısı rezistansına sahip ve 3 cm kalınlığında bir cihaz tercih edebilirsiniz.

Termosifon fiyatları nasıldır?

Bu cihazı satın alırken genellikle daha uygun fiyatlı cihazlar tercih edilmektedir. Ancak bir arıza durumunda cihazınız suyu geç ısıtacağından daha fazla enerji harcamak durumunda kalır ve uzun vadede zararlı çıkarsınız. Bu sebepten dolayı cihazın seçiminde fiyattan ziyade kalite ön planda olmalıdır. Ortalama 1000 – 2000 TL fiyat aralığında kaliteli, kullanışlı ve uzun ömürlü bir termosifon sahibi olabilirsiniz.

Cihazın kurulumunu yapmadan önce gerekli güvenlik önlemlerini almanızı ve yer seçimini çok dikkatli yapmanızı tavsiye ediyoruz. Termosifonun kurulumunun yapılacağı yerin de bu ağırlığı taşıyabileceğinden emin olmanızda fayda var.