Fadime Kuzu ALTANHAN / YENİGÜN - Koronavirüs salgının üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen tedavi sürecinde yaşanan sıkıntılar vatandaşları da isyan noktasına getirdi. Koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşın karantina bittikten sonra testinin yeniden pozitif çıkmasıyla sağlıkçıların, nasıl bir prosedür işleyeceğini bilememesi vatandaşları da şaşırttı. İkinci testi de pozitif çıkan Ferudun Yaşar, “Çok sayıda kurumdan net bir bilgi alamamanın şokunu yaşıyorum” dedi. Yaşar, konuyla ilgili “Sağlık Bakanlığını, İlçe Sağlık Müdürlüğünü ve Aile hekimimi aradım. Yetkililer bana bu konuyla ilgili bilgileri olmadığını, 14 günün üzerine rapor verilip verilmeyeceğini bilmediklerini, tedavi sürecinin nasıl işleyeceğini bilmediklerini söylediler. En son bir aile hekimi izolasyonda bir 5 gün daha kalmam gerektiğini söyledi. İlçe sağlık müdürlüğü de rapor verilmediğini söylüyor. Testim pozitif göründüğü için işyerime bunu nasıl aktaracağımı şaşırdım” dedi.    

feridun yasar-yenigün

"Yaşlılara evde test hizmeti verilmeli"

Yaşlı insanlar için evde test yapılmasının gerekli olduğunu ifade eden Yaşar, "Biz aile apartmanında oturuyoruz ve annem ve babamda bizim kovid olduğumuz süreçte hastalandı. Bu insanlar 76 yaşında ve hasta oldukları için yürüyecek halleri yok. Bizler yanlarına gidemiyoruz. Sağlık Bakanlığı'nı, ilçe sağlığı, filyasyon ekibini aradık. Ancak bize söylenen eskiden evde korona testinin yapıldığı ancak bu uygulamanın artık kaldırıldığı oldu. Ancak nefes darlığı gibi bir durum yaşandığında ambulasla hastaneye götürülebileceği ifade edildi. 5. gün test yaptıran bir yakınımız babamızı hastaneye götürdü ve sonuç pozitif çıktı. Bu süreçte onlara birşey olsaydı bunun sorumlusu kim olacaktı? Yaşlıların evde korona testinin yapılması gerekiyor. Bizim yaşadığımız bu durumu kimsenin yaşamasını istemiyoruz. Yanında yakını olmayan birçok yaşlı insanımız var" ifadelerini kullandı.

lütfi çamlı-yenigün

"Delta varyantında farklı"

Koronovirüsün çeşitli varyantlarının olması sebebiyle Sağlık Bakanlığı kılavuzlarının değiştiğini söyleyen İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, "Sağlık Bakanlığı'nın darkline algoritmaları var. Bunlar sık sık değişiyor. 3-4 ay önce farklıydı, şimdi farklı belki yine değişecek. Salgındaki virüste  daha önce alfa varyantı varken şimdi delta varyantı var. Virüsün özelliklerine göre, izolasyon süresi, izolasyon süresindeki test pozitifliği gibi bulgulara göre yaklaşım planları değişiyor. Önceki rehberde 10. gün test yaptırılır, eğer test negatifse erken işe başlar ya da testiniz pozitif çıksa bile işe başlayabiliyordunuz. Ancak delta varyantında durum aynı değil. Rehber eksik tanımlandığı için 14. gün izolasyon süresi bittiğinde testin pozitif çıkmaya devam ederse ne yapılacağı rehberde belirtilmemiş.O yüzden kimse ne yapılacağını bilmiyor. Bu hastanın testi pozitif çıktığı için iş yeri seni başlatamam diyor. Buna karşın Bakanlığın öngördüğü hastalık süresi 14 gün. 14 günden sonra bu hastalara rapor verilmiyor" dedi.

"Virüsün kalıntıları olabiliyor"

PCR testinin pozitif çıkmasının her zaman tek başına bir anlam ifade etmediğini söyleyen Çamlı, "PCR testinde bizim baktığımız RNA parçalarıdır. Bu parçalar virüsün aktif, canlı olduğunu göstermez. Virüsten bazı kalıntılarda bu testin pozitif çıkmasına neden olabilir. Yani virüsün o anda pozitif çıkması aktif enfeksiyonun devam ettiği anlamına gelmiyor. Tabiki pozitif çıkması nedeniyle iş yeri bu kişinin çalışmasına izin vermeyecektir. Bakanlık'ta 14 günün üzerine ek rapor vermiyor. Aile hekimleri de 14 günün üzerinde rapor yazamıyor. 20 güne kadar bu hastalarda pozitifliğin ya da semptomların devam edeceği konusunda da bazı görüşler var.  Bu nedenle kişilerin solumun yolu enfeksiyonu, grip enfeksiyonu gibi  birşeyler diyerek ya da idari izin alarak evde izolasyona devam etmesi. Bir şekilde rapor alıp 20 güne tamamlaması şu andaki pratik uygulama. Buna yönelik net bir yaklaşım yok. Bu pozitiflik belki de gerçek bir pozitiflik değil. Virüsün kalıntılarına rastlandığı için, virüs aktif olmamasına karşın enfeksiyon devam etmemesine rağmen virüs parçalarını görünce PCRtesti pozitifleşiyor. Bu kişilerin olası bir risk ya da ileride yaşayacağı sorumluluk açısından en azından 5-6 gün daha izolasyona devam etmesi gerekiyor.  Aşısı tam olanların korkmasına gerek yok. Aşılarını yaptırmayanlar bu süreyi uzatmalı" dedi.