Gayrimenkulde dengeler şaştı

Yerel 13.10.2021 - 06:30 13.10.2021 - 16:45

Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - İnşaat sektöründe yaşanan maliyet krizi nedeniyle arz noktasında yetersiz kalan sektör vatandaşların ihtiyacını karşılayamıyor.

Yeni konuta olan talep her geçen gün artarken konut stokları da tükenmiş durumda.

Emlak sektöründe artan ev ve kira fiyatları da vatandaşları kara kara düşündürüyor. Oturum veya yatırım amacından çıkan emlak sektörü artık al-sat’a döndü.

AKIL ALMAZ FİYATLAR

İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Başkanı İslam Yıldırım, “ Emlak sektöründe amortisman süreleri vardır. Bu durum ev ve muhite göre değişse de ortalama olarak evin değeri ve kirası hakkında bize bilgi verirdi. Pandemiyle beraber tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu durum geçerliliğini yitirmiş durumda. Bu hesapların hepsini alıp kenara alıp bırakmamız gereken bir dönemdeyiz. Sektör olarak öyle inişli çıkışlı bir dönemden geçiyoruz ki akıl almaz fiyatlar piyasada dolaşıyor” ifadelerini kullandı.

KİM NE TUTTURURSA

İslam Yıldırım sözlerine, “ Fiyat artışlarının en önemli nedeni insanların konuta talebi olması fakat arz noktasında yetersiz kalınmasıdır. Şu anda lokasyon olarak kötü bir yerde bile olsa 1 milyon TL’den aşağıya 3+1 ev bulmak mümkün değil. Bunun nedenlerden biri ise ciddi manada artan inşaat maliyetleridir. Diğer bir nedeni ise vatandaşların evlerine kafalarına göre değer biçmeleridir. Artık amaç yatırımdan çıkarak kısa sürede al sat yapıp daha yüksek fiyattan nasıl satabilirim şeklinde. Bu nedenle fiyatlarda da kim ne tuttursa desek yanlış olmaz. İçinde bulunduğumuz duruma anlam veremiyorum” diye devam etti.

HER YIL 1 MİLYON KONUTA İHTİYAÇ VAR

İslam Yıldırım , “Şu anda müteahhitlerin konut yapımına sıcak bakmadığını belirten İslam Yıldırım, “ Özellikle İzmir’de meydana gelen depremi sonrası ve İstanbul-İzmir Otoyolunun da açılması ile beraber yeni konuta talep arttı. İnşaat sektöründeki malzeme kalemlerin kısa sürelerde inanılmaz değişkenlik göstermesi nedeniyle müteahhitlerin yeni konut projelerinde çekimser kaldığını görüyoruz. Bu da tabi doğal olarak piyasaya yeni konut kazandırılamaması anlamına geliyor. Şu anda Türkiye’nin her yıl 1 milyon konuta ihtiyacı var. Bazı evlere bakıyorsunuz son bir yılda fiyatını üçe katlamış. Vatandaşa bakıyorsunuz bir yılda geliri üç kat artmamış. Ortada birden fazla sorun var. Sorunlar belli bunların çözümüne dair hızlıca adımlar atılıp vatandaşların daha uygun fiyattan konut ihtiyacına cevap verilmelidir” dedi.

emlak islam

FAİZ DÜŞERSE FİYATLAR YÜZDE 40 ARTAR

İzmir Emlak Komisyoncular Odası(İZEKO)Başkanı Mesut Güleroğlu, “Arz noktasında yetersiz kalınması talep noktasında konut fiyatlarını yukarı taşıyan bir etken olmasından dolayı şu anki fiyatlarda bir şişme söz konusu. Konut kredi faizleri de şu anda halkın istediği seviyede değil. Fakat kredi faizleri aşağıya düştüğü anda da şu anki fiyatlar otomatik olarak yüzde 40 daha da artacaktır. Bu zamanlarda konut alan veya alacak her kişi avantajlı durumda olacaktır. Cebinde parası olan her vatandaşa konut alımını öneriyorum. İlerleyen dönemlerde konut kredilerinde aşağıya doğru bir faiz olursa vatandaşlarımız bu kredilerini yapılandırıp o günkü faiz oranıyla da yoluna devam edebilir. Burada vatandaşın lehine bir durum söz konusudur” dedi.

ERTELENEN KARARLAR

Realty World Gayrimenkul Danışmanı Itır İrem Bağı, “Konut üretim maliyetlerindeki artış yeni üretilen konut stoklarının azalmasına sebep oldu. Pandemide ertelenen evliliklerin üst üste yapılması, üniversite öğrencilerinin yüz yüze eğitime başlaması, mülteci sayısındaki artış, bekleyen tayinler, faiz oranlarındaki artış gibi nedenler konut satın alma kararlarının erteledi ve kiralığa olan talebi hızla arttırdı. Konut stoğunun düşmesi ve talebin artması da kira bedellerinde ciddi bir artış yarattı. Öte yandan kiralardaki artış nedeniyle aynı konutta oturan kişiler yeni eve çıkarlarsa mevcut kira bedellerinden daha yüksek bedele karşılaşacakları için kira tarafında zorunluluk haricindeki hareketlilik azaldı. Bu da stokların azalmasına sebep oldu ” dedi.

emlak irem bagi

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 75 TEHLİKEDE

İzto Yönetim Kurulu üyesi (MÜFED) ve Müteahhitler Federasyonu Başkanı İsmail kahraman, “Sektörün en büyük sorunların başında gelen konu, inşaat malzemelerindeki aşırı ve fahiş fiyat artışlarıdır. Artışlar üretime ara verilmesine neden oldu. Kümülatif hesap yapıldığında yaklaşık yüzde 70 ila yüzde 100 arasında konut fiyatları değişti. Müteaahitler bu zamlar ve kat karşılığı oranlarının yüksek olması nedeniyle üretim yapmakta tereddütte düştüler. Bu nedenle eldeki stoklar tükenme noktasına geldi. Tüm bu olumsuz gelişmeler inşaat sektörünü durdurma noktasına getirdi. Sonuç itibarı ile bu maliyetler ile vatandaşlarımızın konut sahibi olması güç hale geldi. Proje üretmekte sorun yaşayan müteahhitler sattığını yerine koyamadığından dolayı proje üretiminde yavaşlama söz konusu ve bu durum tüm vatandaşlarımıza yansıyor. Bir yandan kiralar hızla artarken konut fiyatları aynı hızla yukarı çıkıyor ülkemizin lokomotif sektörü olan inşaat sektörü 250 alt sektörü tetikleyen ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan bir sektördür. Yetkililerin tedbir alarak özelikle deprem kuşağında olan ülkemizde yüzde 65 ila yüzde 75 aralığındaki riskli yapıların dönüşümü için sektörü desteklemesi gerekir” dedi.

emlak iiisimail

Yorumlar