Ticaret Yok,Hizmet var
Reklam

Ticaret Yok,Hizmet var

Kantincilikte önemli olan 'çocuk sevgisi'dir

Ticaret Yok,Hizmet var

Kantincilikte önemli olan 'çocuk sevgisi'dir

Ticaret Yok,Hizmet var
30 Temmuz 2018 - 09:16


İzmir kantinciler esnaf odası başkanı Rasim Topçu, kantinlerin çok sık denetlenen yerler olduğunu hatırlatarak, “kantincilik bir ticaret değil, hizmet yeridir. Eğer çocukları sevmiyorsanız bu işe hiç bulaşmayın. Sadece para kazanmak kaygısıyla bu iş yapılmaz. 35 yıllık kantinciyim ve benim yatım, katım yok. Kantincilikte önemli olan çocuk sevgisidir” dedi

İzmir Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Rasim Topçu, İzmir'de 700 kantin işletmesi olduğunu hatırlatarak şunları söyledi, “Türkiye'de 18 milyon öğrenci var. 2004 yılına kadar ülkemizde kantincilik olarak ayrı bir meslek kolu yoktu. 2004 yılında çeşitli Bakanlıklardan onay alınarak meslek odaları kurulmuştur. İzmir Kantinciler Esnaf Odası'nın Türkiye'de büyük bir misyonu var. İzmir'deki kantincileri tek çatı altında topladğı gibi Türkiye genelindeki kantincilerin de örgütlenmesini sağlamıştır. Aynı zamanda kantincilik kriterleriyle ilgili meslektaşlarımızı bilgilendiriyoruz. 18 milyon öğrenciyi besleyen bir meslek dalından söz ediyoruz. Bunun hizmeti Kantinciler Esnaf Odası tarafından yapılmaktadır. Değişen teknolojide ve dünya düzeninde biz de kendimizi ve meslektaşlarımızı yenilemek için çalışıyoruz. Çağı yakalamak mecburiyetindeyiz. İzmir'de yaklaşık 700 kantin işletmecimiz var. Bunun içinde üniversite, hastane ve çoğunlukla da devlet okulları yer alıyor.”

TİCARET DEĞİL HİZMET

Kantinlerin çok sık denetlenen yerler olduğunu ifade eden Topçu, “İzmir Kantinciler Esnaf Odası'nın öncülüğünde kantinler merdiven altından çıkmış ve özel kafeteryalar haline getirilmiştir. Biz kantinciler esnafı olarak her ay periyodik biçimde okul içindeki bir denetim komisyonu tarafından denetleniriz. Yılda 3 kez de 3 Bakanlığın temsilcileri tarafından denetleniriz. Çok sıkı bir denetim olduğunu vurgulamak istiyorum. Kantinlerden istenen kriterler, kantinlerin bir laboratuvara dönüşmesi şeklinde algılanabilir. Ben sık sık denetim yapılmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Kantincilik bir ticaret değil, hizmet yeridir. Eğer çocukları sevmiyorsanız bu işe hiç bulaşmayın. Sadece para kazanmak kaygısıyla bu iş yapılmaz. 35 yıllık kantinciyim ve benim yatım, katım yok. Kantincilikte önemli olan çocuk sevgisidir. Amatör bir ruhla işimizi yapıyoruz. Üyelerime de yaptığım toplantılarda bunları anlatıyorum” dedi. 

HAKSIZ REKABET VURGUSU

Kantinci esnafının haksız rekabetle karşı karşıya kaldığını vurgulayan Topçu, “Kantinciler dışarıdan çok para kazanıyor gibi görünür ama böyle değil. Bir de birçok zorluğun yanında haksız rekabetle karşılaşıyoruz. Okul önlerinde bir türlü engelleyemediğimiz seyyar furyası var. Ruhsatsız çalışan iş yerleri var. Bazı okullarda yasal olmamasına rağmen öğle araları okulun kapısı ardına kadar açılır, çocuklar denetimden uzak bu yerlerden alışveriş yapar. Bu çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği açısından riskli bir durum. Ben çocuklarımızın okul kantinlerinden alışveriş yapmasını istiyorum. Bu noktada okul idarecilerine büyük sorumluluk düşüyor. Konuyla ilgili Bakanlık nezdinde bir çalışmamız var. En kısa zamanda yetkililerle paylaşacağız” diye konuştu.  

KANTİNCİYE AŞÇILIK BELGESİ

Kantincilerin tam gün eğitim sistemine hazır olması için çalışmalar yaptıklarını aktaran Topçu şöyle konuştu, “Hükümetin tam gün eğitime geçme projesi var. Tam gün eğitim demek; özellikle büyükşehirlerde anne ve babaların çalıştığı ortamda öğrencilerin beslenme ihtiyacının doğması demek. Konuyla ilgili bir projemiz var; artık kantincilik ustalık belgesi olan arkadaşlarımız doğrudan sınava girerek aşçılık alanında belge sahibi olma hakkı kazanacaklar. Böylece pek çok okulumuzda sıcak yemek üretilebilecek. Tam gün eğitime kantinci esnafımızın hazır olmasını istiyoruz. İzmir bu konuda öncü olacak. İşinizi iyi yaptığınız zaman teveccüh de görüyorsunuz. Okul bu anlamda artıya geçiyor.”

TRAJİKOMİK UYGULAMA

Kantinde satışı yasak olan ürünler hakkında konuşan Topçu, “Kantinde satışı yasak ürünler olmasını anlamsız buluyorum. Bu durum kantincilerimizi zor durumda bırakıyor. 'Kantinde çikolata satılmayacak' deniliyor. Allah aşkına söyleyin, hangimizin evinin dolabında çikolata yok? Herkesin evinde var. Çocuklar kantinde satılamayan ürünleri dışarıdan alıyor veya evinden getiriyor. Çocuğun bu ürünleri dışarıdan getirmesinin mevzuatta hiçbir yeri yok. Olan kantinciye oluyor. Bu yasakların uygulanabilirliği yok.. Bu ürünlerin üretimine izin veriyorsunuz, akşam reklamlarda çocuğun gözüne sokuyorsunuz, bakkaldan almasına izin veriyosunuz, okulda tüketmesine izin veriyorsunuz ama kantinde satılmasına izin vermiyorsunuz. Trajikomik ve yanlış bir uygulama olduğunu düşünüyorum” dedi.

Doğukan Fikri FİDAN


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Alıcık halk dansları ekiplerini makamında ağırladı.
Başkan Alıcık halk dansları ekiplerini makamında ağırladı.
Başkan Alıcık; “Nazilli’de en iyi neticeyi alacağız”.
Başkan Alıcık; “Nazilli’de en iyi neticeyi alacağız”.