Türkiye Komünist Partisi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada enerji üretim ve dağıtımının devletleştirilmesi çağrısı yaptı.

Özelleştirme politikaları sonucu enerji kullanımında yaşanan sorunların arttığına değinen TKP son günlerde gündeme gelen enerji kesintileriyle ilgili açıklama yaptı. TKP, "Hükümet yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerde bazı patronların "konutlarda da kesintiye gidilsin" dediğini biliyoruz. Bunları teşhir edeceğiz. Bu kış günü halkı zaten fahiş fiyatlarla satılan elektrik ve doğalgazdan tamamen mahrum etmeye kalkana bunun bedelini ödetiriz." dedi.

Yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

Elektrik ve doğalgazdaki kriz tamamen piyasa ekonomisinden ve özelleştirmelerden kaynaklanıyor. Enerji üretim ve dağıtımı büyük şirketlerin eline bırakılmış, plansızlık ve kâr hırsı yüzünden ülke enerjide hem dışa bağımlı hem çaresiz hâle getirilmiştir.

Gözden kaçırmayın

19 Mayıs dolar ne kadar? Euro ve sterlin kaç TL? 19 Mayıs dolar ne kadar? Euro ve sterlin kaç TL?

"Biz kısıtlama yapamayız, stratejik üretim yapıyoruz" diyen patronların stratejiden anladığı büyük kârlar elde etmektir.

Hükümet yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerde bazı patronların "konutlarda da kesintiye gidilsin" dediğini biliyoruz. Bunları teşhir edeceğiz.

Bu kış günü halkı zaten fahiş fiyatlarla satılan elektrik ve doğalgazdan tamamen mahrum etmeye kalkana bunun bedelini ödetiriz.