TMMOB: Savcılar harekete geçmeli

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin emsal kararı sonrasında Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği(TMMOB) İzmir İl Kordinasyon Kurulu (İKK) basın açıklaması gerçekleştirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan TMMOB İKK Sekreteri Aykut Akdemir, Cumhuriyet savcılarının harekete geçmelerini istedi. 

Ege 14.10.2021 - 13:10 14.10.2021 - 13:21

Celal Emre ÜNAL / YENİGÜN - TMMOB İKK, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ada bazında yüzde 20, parsel bazında yüzde 30 emsal artışı kararı sonrası Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nde basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına depremzedelerden de katılım oldu. Emsal artışının sonuçlarını değerlendiren İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin hedef gösterildiğine dikkat çekti. TMMOB İKK Sekreteri Aykut Akdemir, “Depremin ilk günü kimse yokken yıkılan binaların orada odaların temsilcileri olarak bizler vardık. Depremi ranta çevirdiler. Çözüm her zaman sorunun içindedir. Sorunu yaratanlar çözer. Onlar çözemiyorsa giderler ve yerlerine başkaları gelir. Bugün müteahhitlerin, beton lobisinin canı yanmıyor. Bugün depremzedeleri oyunun parçası yapanlar yarın tarih önünde hesap verecektir” dedi.


“MECLİSTEN ÇIKTI DİYE BİLİMSEL SAYILMAZ”


Sosyal devlet halkından aldığı vergiyle eğitim, sağlık, barınma gibi ana işleri yapmakla mükelleftir diye ifade eden Akdemir, “Sosyal devlet Bayraklı’nın tepelerine 8 bin konut yapılırken var. Ama Bayraklı merkezine gelince müteahhit var. Ankara’nın yapamadığını bugün İzmir’in yapması mümkün değil. Bayraklı’nın tepelerine 8 bin konut yapılana kadar Bayraklı merkezdeki depremzedelerin evleri çok uygun fiyata sosyal devlet anlayışıyla yapılabilirdi. Barınma hakkını mı konuşuyoruz yoksa yapıların rant için dönüşümünü mü konuşuyoruz. Emsal artışı kararı kentin merkezine nüfus yükü getirecek ve bu konuda gerekli alt yapı hazırlıklarının yapılmadı. Akıldan bilimden teknikten uzak karar alınmamalıdır. Bugün bu karar oy çokluğuyla meclisten geçti diye bilimsel, teknik ve akılcı bir karar sayılmaz” diye söyledi.


“ODALARIMIZIN YANINDAYIZ”


TMMOB’ un bütün odaları birdir ve birliktedir diyen Akdemir, “Bu konuyla ilgili biz dava açmasak bile Cumhuriyet savcıları devreye girecektir. Planlama tekniğine aykırılık varsa gerekirse dava açarız gerekirse eylem yaparız. Bizim Folkart’a açtığımız dava halen dahi sürüyor. Burada da yanlış bir karar varsa dava açacağız. İçimizdeki her odaya karşı yapılan saldırı TMMOB’a yapılmıştır. TMMOB İzmir İKK olarak her türlü saldırıya karşı odalarımızın yanındayız” diye ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin emsal kararı sonrasında Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği1
İBB’nin  kendi kararlarına da aykırı


Emsal artışının imar kanuna aykırı olduğunu belirten Mutluer, “Bu nedenle odalara dava açmamaları için baskı yapılıyor. Aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kararlarına da aykırı. 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı göre kent merkezinde mevcut yerleşim alanlarında nüfus yoğunluğunu arttırıcı plan değişikliği, plan revizyonu yapılamaz. Bu kentin anayasasında olan bu karar da aykırı. Kurumsal açıdan da bir tutarsızlık söz konusu. Herhangi bir yargı sürecine gidildiğinde iptal olacak bir husus. Kendileri de mevzuata, planlama ilklerine, hukuka aykırı olduğunu biliyorlar. Bit tutarsızlık söz konusu” diye konuştu.


SORUNLAR YÜZDE 60 ARTACAK


Gelişen süreçte birtakım yanlış kararlar alındığını ve burada depremzedelerin kaybettikleri evlere sahip olmasının koşulu olarak müteahhitlerin oraya girmesi ve vatandaştan olabildiğince az para alması hedeflendiğini dile getiren Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Mutluer, “Bu doğal olarak müteahhitlerin karının artırılmasını gerektiriyor. İlk olarak 1 Mart 2021’de İBB bir plan notu değişikliği kararı aldı. Bu plan notuyla mevcut imar planlarına ek ilave imar hakları kabul edildi. Zaten belli bir oranda bir imar artışı kabul edildi, öte yandan müteahhit eliyle bina bazında yapılan dönüşümlerde yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki dairler küçültülerek müteahhitlerin eline verilen daireler artış ortaya çıkıyor. Bu artış yaklaşık yüzde 25 oranında. Buna ek olarak sağlanan yüzde 20 ve yüzde 30 emsal artışları toplamında, mevcut nüfusa ek yüzde 50-60 artış olduğunu söylemek mümkün. Bunun somut sonuçları nedir; o bölgede otopark sorunun yüzde 60 daha görünür hale gelmesi, altyapının yüzde 60 daha yetersiz hale gelmesi, trafik sorunun bu oranda artacağı demektir” diye söyledi.

Yorumlar