Ton balığı içeriği oldukça zengin olan bir protein kaynağıdır. Ton balığının pek çok türü ve çeşidi de olabilmektedir. Ton balığının içeriğinin zengin olmasının yanında içeriğinde neler bulundurduğu ve ton balığının faydaları konusunda şunlar söylenebilir: Ton balığı faydaları içinde Omega 3, potasyum, selenyum, magnezyum, B2 vitamini gibi pek çok vücudun ihtiyacı olan içeriklere sahip olması yer almaktadır. Düzenli şekilde ton balığı tüketimi oldukça önemlidir. Ton balığının faydaları arasında başta kalp- damar hastalıkları veya da kanser gibi çeşitli hastalıkları önleyebildiği bilinmektedir. 

Ton balığının sadece 100 gramının içinde gündelik besin ihtiyaçlarından omega 3’ün %9’unu, B12 vitamininin %10’ununun, B6 vitamininin %7’sinin, Magnezyumun %6’sının, protein ihtiyacının üçte birinin ve demirin ise %3’ünü karşılamaktadır.  

Ton balığının faydaları arasında neler yer alıyor?

-Ton balığının beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkisi vardır.

İçerisinde Omega 3 yağ asitlerinin bulunduğu bilinmektedir. Bu sayede ton balığının faydaları arasında beyin dostu olması söylenebilir. Aynı zamanda kan akışını sağlıklı hale getirmesi, hücrelere ve beyinde yeterli düzey oksijenin gitmesini sağlar. Sağlıklı bir zihin yapısına sahip olmak için oldukça önemli bir besin olmaktadır. 

-İltihaplanmaları önlemede ton balığı faydaları yadsınamaz. 

Kötü kolesterolü düşürücü etkisi bulunan ton balığı, mineralleri sayesinde de vücuttaki inflamasyon oluşumunu engeller. Gut ve artrit hastalıklarının iltihaplı oluşundan dolayı tedavi görenler için ton balığını kullanmaları önerilmektedir. Aynı zamanda vücuttaki stres ve baskı düzeyini düşürücü  etkisi de bulunmaktadır.

-Ton balığının faydaları arasında kalbi koruması ve kansere oldukça iyi gelmesi de sayılabilir. 

Omega 3 yağ asitleri ile ton balığı, damarlarda, arter duvarında biriken kolesterol düzeyini dengelemektedir. Bu nedenle de kalp ve damar hastalıkları için hayat kurtarıcı bir özelliği vardır. Hastalıkları engellediği gibi selenyum gibi bileşenleri de barındırdığı için antioksidan görevi görür. Bu sayede de kanser hastalıklarının tedavisinde oldukça önemli rol oynar. Bilhassa meme kanseri ve böbrek kanserinde çok etkilidir. En az haftada 2 kere tüketilmesi önerilmektedir.

-Kilo verme sürecinde ton balığının faydaları etkili olmaktadır. 

Ton balığı içeriğinde protein oranı da oldukça yüksektir. Bu sayede doyma hissi yanında vücudun ihtiyaç duyduğu protein miktarı da kolayca karşılanmaktadır. 

-Bağışıklık sistemi ton balığı ile korunur. 

Vitaminleri, selenyum, çinko, magnezyum gibi içeriği ile ton balığı bağışıklık sistemini güçlendirerek pek çok kronik rahatsızlıktan korumaktadır. 

-Böbrek sağlığı için ton balığı faydaları önemlidir. 

Vücutta sıvı dengesini korumak ton balığının içindeki sodyum, potasyum gibi içerikler sayesinde korunur.