Toplantıya damga vuran söz: ''Geldikleri gibi giderler''

İYİ Parti Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu,  bugün Tarihi Havagazı Fabrikasında yaptığı toplantıda Türkiye gündemine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gelen bir soru üzerine ‘’ Geldikleri gibi giderler’’ sözü toplantıya damga vurdu.

Ege 12.08.2021 - 13:49 12.08.2021 - 14:03

Türkiye gündemini meşgul eden yangın, sel, mülteci sorunu, ve erken  seçim ile alakalı konularını da  değinen Dervişoğlu aynı zamanda basın mensuplarından gelen sorulara da cevap verdi. Dervişoğlu, ‘’ Türkiye’de bir çok noktada başlayan ve binlerce hektar alanın yok olmasına sebep olan orman yangınları ile alakalı Müsavat Dervişoğlu, ‘Bu hükümet  yetkilileri  öngörüsüzlük yüzünden bazı kurumları kapattı. Sahada ekipmandan ziyade ekip eksikliğinden bahsediliyor. Bu boşluğu vatandaş doldurmaya çalıştı. Muğla'da yangın var, destek için Konya'dan vatandaş gidiyor. Öngöreceksiniz, strateji geliştireceksiniz, fizibilite hesapların yapacaksınız. Bunun uygulanabilir olup olmadığını planlayıp böyle bir bedel ile karşı karşıya kalınca eylem planını ortaya koymacaksınız. Bu planın olmayışı hükümete bu hatayı yaptırdı. Birçok alanda personel zafiyetini ortaya çıkardı. Canını dişine takarak orman yangınlarına müdahale eden itfaiye görevlilerimize de ayrıca şükranlarımız sunuyoruz’’ dedi.

Sağduyuya çağırıyoruz


Ankara’da iki gündür devam eden olaylar ile ilgili de Dervişoğlu,’’ Ankara'nın göbeğinde bazı olaylar yaşanıyor. Bazı yerlerde Afganlar Taliban bayrağı açtı gibi videolar görüyoruz. Parti olarak bu tip olaylar ile yakından ilgileniyor ve gözlüyoruz. Sosyal medya da  provokatif  videolarda olabiliyor. İzmir bu tür provokatif  hareketlere kanmayacak insanlar dolu. Burada Türkiye'nin en aklı selim insanları yaşıyor ancak burada bile bunlardan etkilenmediğimiz söyleme mümkün değil " dedi. 


Bu insanların statüsü nedir


Uzun yıllardır Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen düzensiz göç ile alakalı Dervişoğlu, ‘’Göç yönetiminden kaynaklı sorunların yaşandığı aşikardır. Bunun izlerini İzmir'de de görüyoruz. Mağdur olan insanların ülkemize gelmelerini yadırgamıyorum ancak bunun bir plan çerçevesinden gerçekleştirmemi lazım. Sınır kapıları delik deşik olan ülke görüntüsü sergilememiz lazım. Her isteyenin Türkiye'nin dışından gelip istediği yere yerleşebilmesini önünü açılmaması lazım. Uzun vadede bir takım demografik problemlerle de karşı karşıya kalma sorunları oluşabilir. Bu alanda yaptığımız her uyarıyı, iktidar yetkililerin bir mağduriyet söylemi üstünden kendilerine oy devşirmeyi terk etmesi lazım. 


İktidarın istediği dilde konuşmayacağız


İktidarın ayrıştırıcı ve kavgacı dilinden konuşmayacaklarını ifade eden Dervişoğlu, ‘’ Uzun yıllardır İzmir'de siyaset yapıyorum ve bende zaman zaman sert bir dil kullanmıştım. Bugün siyasetin dilinde bir bozulma varsa bunun sorumluları belli. Ben onlar istiyor diye onların dilinde konuşamam. Ben İzmir'in istediği dilde konuşmak zorundayım ve bu yüzden ağzımdan çıkana da dikkate almam lazım. İktidar partisi mensupları ve bir takım milletvekilleri boylarına postlarına bakmadan siyasi partilerin liderlerine laf atıyor. Biz onların seviyelerine inmeyiz. İYİ Parti'nin Türk siyasetindeki en önemli misyonu budur. Hepimiz hitabet sanatından yararlanabilecek kabiliyete sahibiz. Öyle ağır cümleler kurabilirsiniz ki ama biz bunu yapmıyoruz. İzmir'e yakışmayan kaba dilin kullanılmasına karşıyız. İzmir'de siyaset yapan İzmirce konuşacak” diye konuştu.

Bize karşı provokatif saldırılar düzenleniyor


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Rize ve Sivas’ta yaptığı ziyaret esnasında yaşananlara değinen Dervişoğlu, "Genel Başkanımızın önderliğinde köy belde ziyaretleri yapıyoruz. Ortak aklı devreye sokmaya gayret ediyoruz. Bu millet ile buluşma programlarımızı sürdüreceğiz. Ziyaretler esnasında bir takım provokatif saldırılar ile karşı karşıya kalıyoruz. Eskiden arkasında kimler var diye tereddüt yaşardık. Ancak şimdi hükümet ve hükümetin sözcüleri dikkate alındığında bu tahriklerin merkezi yönetim tarafından yapıldığı aleni bir şekilde ortaya çıkıyor. Bu saldırılar bizim halkla buluşmamızı engelleyemez. Boş yere uğraşmasınlar. Millet bizi çağırıyor bizde millete gidiyoruz" diye konuştu.

İzmir daha iyisini hak ediyor


İzmir gibi büyük bir metropolün kentinin sorunlar ile baş etmek zorunda olan kaldığını belirten Dervişoğlu, ‘’ Başkan Soyer’in İzmir'de merkezi yönetim ile yerel yönetim uyumsuzluğunun ortadan kaldırılabilmesi konusuna fedakar adımlar attığını görüyoruz, ancak daha önemli adımlar bekliyoruz. Trafik sorunu var ve bunun çözülebilmesi için ortak aklın hayata geçirilmesi lazım. Kentte yaşayanların da buna katkısı icap ediyor.  Projelerin ortak akılla hayata geçirilmesi lazım. İzmir halkı daha fazlasını hak ediyor. Bu kent verdiklerinin karşılığını alabilen bir kent olmalı. İzmir kendi imkanları ile kendi kaynakları ile kendi potansiyeli ile doğru bir yolculuğu sürdürmeye gayret sarf ediyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye’yi yönetmeye talibiz


İktidara talip olduklarını ve bu konuda da başarılı olacaklarını dile getiren Müsavat Dervişoğlu, ‘’ Sayın Meral Akşener önderliğinde kurulduğumuz günden bu yana her anlamda hazırız. Hem teşkilatlarımız hem inancımız en yüksek seviye de,  parti olarak genç bir oluşum olsak bile  yıllara dayanan siyasi hayatlarımızdan aldığımız tecrübelerimiz var. Bu nedenle Türkiye’de parti olarak hem seçime hem de iktidara talip olan partiler içinde en iyilerinden biri olduğumuzu söyleyebiliriz. Halkımızda bizi meclise sokarak bunu zaten göstermiştir ‘’dedi.


Vatandaş bir an önce sandığın önüne gelmesini istiyor

Vatandaşların birçok sorunu olduğunu ve bu iktidar ile çözülemeyeceğine dikkat çeken Dervişoğlu, ‘’ Bu zamana kadar yaşanmamış bir süreçten geçiriyoruz. Seçmene demokrasinin en kıymetli şey olduğunu göstermek için ayağına giden biri siyasi partiyiz. Seçim olsun, olmasın seçmenin yanına gidiyoruz. Vatandaşta söyle bir hissiyat var. Bir an önce sandığın önüne gelmesini istiyor. Siyasi partilerden daha çok vatandaşlarımız seçim havasına girmiş durumunda"  dedi.

‘’Kaybetseler bile gitmezler’’ algısını yerleştirmeye çalışıyorlar


Son yıllarda hükümete yakın çevreler tarafından ortaya ‘kaybetseler bile gitmezler’ sözü atıldı. Onlarda biliyorlar ilk seçimle beraber gideceklerini, bu algıyı yaratıp muhalefeti ve vatandaşlarını umutsuzluğa sürüklemek istiyorlar ama biz bu oyuna gelmeyeceğiz diyen Dervişoğlu, ‘karşılık’ Parti olarak gezmedik il, ilçe ve köy bırakmıyoruz. Bizzat sahadan gördüğümüz halkın bize karşı olan tavrı ve sevgisi hem de bağımsız kuruluşların yaptığı anketler gösteriyor ki, bugün bir seçim olsa mevcut hükümet iktidarı kaybediyor. Tabi halk nezhinde bir karşılık bulamayan AK partililer bu tarz söylemler çıkararak halkı ve siyasi rakiplerini umutsuzluğa sürünmek istiyor. Biz vatandaşlarımıza diyoruz ki umudunuzu sakın kaybetmeyin bu tarz söylemlere itibar etmeyin. Nasıl ki seçimle geldilerse, seçim ile de ‘geldikleri gibi giderler’ diyoruz’’ ifalerini kullandı.


Cumhurbaşkanı adayı kim olacak


Dervişoğlu, ‘’ Seçim sürecine girmedik henüz bu sürecine de girmeden, Erdoğan'a rakip rakip seçme hakkı verecek kadar siyasi saflıkta değiliz. Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’ndan farklı bir ittifak modelidir.  Biz bu ittifakı oluştururken her seçimin kendi içindeki şartlarını dikkate alınması yönünde konuştuk. 2019 ila 2018 seçimlerindeki ittifak durumumuz farklıydı. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da zaten açık ve net bir biçimde Millet İttifakının vereceği yönde ki karar ile böyle bir şey olabileceğini belirtmiştir. Biz ince eleyip sık dokuyacağız. Her parti genel başkanını Cumhurbaşkanı olarak görmek ister. Bizim hedefimiz Türkiye'nin önünü tıkamak değil açmaktır" dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@