Ramazan Bayramı tatilini hafta sonuyla birleştiren tatilcilerin dönüş yolculuğu başladı. Vatandaşların yollarda rahat yolculuk yapabilmeleri için trafik ekipleri adeta seferber oldu

Fadime ALTANHAN/Yenigün - Polis, jandarma gibi kolluk kuvvetlerinden oluşan ekipler, Ramazan Bayramı tatilinden dönüşe geçen vatandaşların trafik akışını düzenlemek için tedbirlerini en üst düzeye çıkarttı. Bayram tatili öncesi başlayan tedbirler kapsamında emniyet ve jandarmadan 110 bin trafik ekibi ve 208 bin 900 bin personel görev başında. Bayram tatilini uzatanlar için pazar gününe kadar devam edecek sıkı tedbirlerle trafik kazalarının önüne geçilmeye çalışılacak. Geçtiğimiz cumartesi günü başlayan Ramazan Bayramı tatilinde yaklaşık 2 bin trafik kazası resmi kayıtlara girdi. Trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı ise 30’u aştı. Geçtiğimiz yıllardaki bayram tatillerinde kan gölüne dönen yollardaki kazaların azaldığı vurgulandı. Bayram tatili nedeniyle alınan tedbirlerle geçen yıllara göre trafik kazalarında yüzde 58 düşüş sağlandı. Bakanlığın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada; son 10 yılda bayram tatil süresi 5 gün olan yıllara oranla toplam kaza sayısında yüzde 37’lik, ölümlü kaza sayısında ise yüzde 52’lik bir düşüş yaşandı. Trafik kazalarına bağlı can kaybı sayısında yüzde 58 azalma yaşanırken, yaralanma sayısı da yüzde 44 seviyelerine indi.

'VATANDAŞLARIMIZ BİLİNÇİ OLMALI'

Sürücü Kursu İleri Sürüş Eğitmeni Tuncer Karaçay, "Trafikte en fazla yapılan hataların başında ışık ihlali, aşırı hız ve hatalı sollama geliyor. Yapılan bu hatalar kazalara ve insanların yaşamını yitirmesine neden oluyor. Bu konuda her ne kadar denetimler yapılsa da insanların bilinçli olması gerekiyor. Tatil sürecinde şehir dışına çıkan kişilerin trafik kurallarına kesinlikle uyması; emniyet kemerini takması, araç kullanırken telefonla konuşmaması gerekiyor. Bunun yanında yoğun trafik nedeniyle araçlar birbirlerine çok yakın hareket ediyor. Bu da ani bir durumda kazaların olmasına neden oluyor. Mutlaka takip mesafesine uyulmalı. Uzun yolculuklar sırasında mola vererek sürücülerin dinlenmesi çok önemli. Trafikte yapılan hatalar geri dönülemez sonuçlar doğurabilir. Hem kendi canımız hemde ailelerimizin ve diğer vatandaşların canlarını tehlikeye atmayalım" dedi.

'Küçük hatalar büyük sonuçlar doğurur'

Trafikte küçük bir hatanın bile büyük sonuçları olduğunu belirten sürücü kursu öğretmeni Serkan Everest, "Trafikte her kurala uyulması gerekiyor. İnsanlar bayram dönüşü bir an önce evlerine ulaşmak için bazı kuralları göz ardı ediyor. Ancak bunun sonucu ağır oluyor. Özellikle aşırı hız, hatalı sollama ve emniyet kemerini takmama gibi hatalar insanların yaşamını yitirmesine neden oluyor. Bu konuda her ne kadar gerekli bilinçlendirmeler yapılsada vatandaşlarımızın dikkat etmesi gerekiyor. Trafikte kısa mesafe bile gidilecek olsa emniyet kemeri mutlaka takılmalı, hız sınırlarına uyulmalı, sollama esnafında mutlaka kurallara dikkat edilmeli" dedi.

Gözden kaçırmayın

Doktora şiddet bitmek bilmiyor Doktora şiddet bitmek bilmiyor

'KURALLAR HAYAT KURTARIR'

Uzun yolculuklarda sürücülerin mutlaka mola vermesi gerektiğini vurgulayan Everest, "Şehir dışına çıkan vatandaşlar en azından iki saatte bir mola vererek dinlenmeli. Çok yorulduğunda ya da uykusu geldiğinde uyumalı. Bunun yanında uzun yola çıkacaklarını unutmayarak araçlarının bakımlarını doğru ve zamanında yaptırmalı. Motosiklet sürücüleri de ekipmanlarını takarak ve hız sınırlarına uyarak hareket etmeli. Trafikte kurallara uymak sadece bizim ve ailemizin değil diğer hayatlarında güvende olmasını sağlar" diye  konuştu.