Trafik önlemleri kaza sebebi oldu!

Karşıyaka ve Bayraklı'da Altınyol ve Anadolu Caddesi ile belediye sınırları içerisinde idarenin belirlediği yerlerde yola trafik emniyet konisi dizilmesine İzmirlilerden tepki geldi

Güncel 07.08.2021 - 08:00 07.08.2021 - 08:01

Emine Şeker YALÇIN / YENİGÜN - Bayraklı Altınyol Caddesi üzerinde yürütülen yan yol düzenlemesi ile Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı'ndan Karşıyaka yönüne giden araçlarla Alsancak yönünden gelip Altınyol'a devam edecek araçların kesişmesiyle oluşan trafik sıkışıklığının önüne geçmek isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda da Altınyol’a dördüncü şeridi de ekledi. Ancak bu düzenlemeler, uygulandığı noktalarda kazalara davetiye çıkarıyor.

Vatandaş çileden çıktı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Altınyol Caddesi’nden Turan Kavşağı’na doğrudan dönüşü kapatarak,  kavşağa girecek araçların yan yolu kullanması halinde Altınyol'daki trafik yoğunluğunun azalmasını ve trafik seyrini daha güvenli hale gelmesini amaçlıyor. Ancak İzmirli bazı vatandaşlar İzmir trafiğini rahatlatma çalışmaları kapsamındaki yapılan uygulamalara isyan etti. Gazetemize konuşan vatandaşlar yola trafik emniyet konisi uygulamasını sert sözlerle eleştirirken, şu ifadeleri kullandı: “Emniyet konisi uygulaması başladığından beri Altınyol güzergahında kazalar eksik olmuyor. En küçük bir kaza bile trafiği durma noktasına getiriyor. Araçlar hasar alıyor. Sürücüler ağır yaralı olarak hastaneye zor yetiştiriliyor. Çiğli, Karşıyaka ve Bayraklı ilçelerinde ikamet eden bizler için sabah ve akşam trafiği eziyete dönüşüyor. Haftanın en az 3 günü trafikte meydana gelen bu kazalardan ötürü trafikte en az 2 saat bekliyoruz. Mesela bu emniyet konisi uygulaması kapsamında  oluşan kaza Halkapınar Aktarma Merkezi'ne kadar etkiliyor. Neden mi? Çünkü kaza hangi şeritte olursa olsun anında trafik durma noktasına geliyor ve otobüsler oldukları yerde kalıyor. Ne Karşıyaka yönünden otobüs merkeze girebiliyor ne de merkezden çıkıp Karşıyaka yönüne gidebiliyor. Biz saatlerce aktarma merkezinde trafiğin açılmasını otobüslerin gelmesini bekliyoruz.

İsmini vermek istemeyen başka bir vatandaş da “Hiçbir suçu olmayan ESHOT şoförü ile tartışmaya girerek kavga ediyor. Kavgalar büyüyor. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin başka bir çözüm üretmesini bekliyoruz. Başka bir çözüm üretmenk için illa ki bir kişi hayatını mı kaybetmesi gerekiyor? İlla ki kötü senaryoların yaşanması mı gerekiyor? Biz bıktık. Biran önce çözüm bulunsun. Bu kazalarda trafik sorunu da son bulsun” dedi.

Yorumlar