Trafikte araç kullanırken kuralsızlıkta rekortmeniz

Trafik kazalarında yol faktörünün yüzde 1 oranında etkili olurken sürücü hatalarının yüzde 99’a ulaştığını söyleyen uzmanlar şoförlerin kurallara uymaları için eğitilmesi gerektiği konusunda uyarıyor

Yerel 05.10.2021 - 07:05 05.10.2021 - 07:51

Celal Emre ÜNAL / YENİGÜN - Trafik canavarları İzmir'de yeni bir rekora imza attı. Kazaların oluş biçimlerine dikkat çeken uzmanlar trafik kurallarının hiçe sayıldığı uyarısını yaptı. Geçtiğimiz ay kent genelinde yaşanan bin 75 trafik kazasının 14'ü ölümlü, 151'i yaralanmalı olarak kayıtlara geçti.

İzmir'de yaşanan kazaların oluş biçimlerini yakından inceleyen Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni İlkay Sular, “İzmir ve Türkiye kara yollarında her geçen gün tehlike artıyor. Kara yolları, şehir içi yollar, çevre yolları belirli mühendislik hesaplamaları üzerine yapılıyor. Yaşanan trafik kazalarında yol ve çevre faktörü yüzde 1 etkili olurken sürücü hataları maalesef yüzde 99'a ulaşıyor. Yola çıktığında sürücü acının performansını, yol şartlarını ve diğer sürücülerin davranış şekillerini dikkate almalıdır. Şartlar dikkate alındığında hata da yapılmaz, kazalar da olmaz kimsenin de canı yanmaz. Geçtiğimiz ay İzmir'de 151 kişinin yaralandığı 14 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazalarını yaşamanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi.

“DİKKATSİZLİK KURBANIYIZ”

Dikkat eksikliğinin telafisi olmayan kazaları yaşattığına vurgu yapan İlkay Sular, “İzmir şehir merkezini çevreleyen ve ücretsiz geçişlerin olduğu yollarda 181 trafik kazası yaşandı. Bu da sürücülerimizin yolu boş gördüğünde hız limitlerini aştığını gösteriyor. 13'ü yaralamalı olarak sonuçlanan 83 zincirleme kaza ise bize; fren mesafesine dikkat etmeden araç kullanıldığını gösteriyor. Otogar kavşağında ve yakınlarındaki kazalar ise yolculuk yapacak kişilerin konutlarından zamanında çıkmadıklarını ve zamanı doğru kullanmadıklarını gösteriyor” şeklinde konuştu.

“ARAÇLAR RUHSATLI SİLAH OLMASIN”

Trafik kurallarınına uyulmamasından daha büyük sorunun kuralların hiç bilinmemesi olduğuna dikkat çeken Sular, “Hangi aracın geçiş üstünlüğü olduğunu bilmeyen sürücüler geçiş üstünlüğünün kendilerinde olduğunu sanıyor. Kurallara uymayanlar, kuralları bilmeyenler ve trafik işaret dilini okuyamayanlar var. Kontrolsüz kavşak levhasını bilen sayısı yüzde 5’i geçmez. Bu kadar bilmezlik içinde kazalar kaçınılmaz oluyor. Kurallara uyalım, uymayanları en yakınlarımızdan başlayarak uyaralım. Araçlarımız trafikte ruhsatlı silahlar haline dönüşmesin” ifadelerini kullandı

“EZBER BOZAN EĞİTİM VERİLMELİ”

Ehliyet eğitim ve sınavlarına daha fazla nitelik kazandırılması gerektiğine vurgu yapan Sürüş Teknikleri Eğitmeni Özgül Sular, “Ezbere dayanan sınav sisteminden çıkılmalı. Sürücü adaylarının özel parkurlarda değil akan trafikte eğitilmesi ve sınavlarını vermesi gerekiyor. Sürücü adayı, Kurs Merkezi ve Sınav yapıcılarının sürece etkisi daha aktif hale getirilmelidir.

İzmir’in kara noktalarında trafik kazaları azalmadı

Geçen ay ciddi bir artışın gerçekleştiği İzmir’deki trafik kazalarından bin 75'inden 910’u hasarlı, 151’i yaralanmalı, 14’ü ise ölümlü olarak raporlandı. Ölümlü kazaların 4’ünde motosiklet sürücüleri hayatını kaybetti. Yaralanmalı kazaların 40’ına motosikletliler karıştı. Ölümlü kazaların 3’ünde ise yayalar yaşamını yitirdi. Ankara Caddesi üzerindeki EGEMAK Köprüsü, 17 kaza ile Yeşildere Caddesi üzerindeki Tepecik köprüsü, 15 kaza ile DGM köprüsü, 14 kaza ile Hilal köprüsü, 12 kaza ile Su Kemerleri bölgesi İzmir’in kaza kara noktaları olarak ön plana çıktı.

Yorumlar