“TÜİK rakamları artık saklayamıyor”

Şubat ayı işsizlik rakamı bir önceki aya göre 250 bin kişi artarak 4.2 milyon kişiyi yükselmesi üzerine DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, 'TÜİK artık işsizlikleri gizleyemiyor' eleştirisi yaptı

Ekonomi 13.04.2021 - 09:54 13.04.2021 - 09:54

Kerim UĞUR / YENİGÜN - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Şubat ayı İş Gücü İstatistikleri’ni açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 250 bin kişi artarak 4 milyon 236 bin kişi oldu.

Rakamları değerlendiren Devrimci İşçi Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı “TÜİK artık işsizlikleri gizleyemiyor” diye konuştu.

TÜİK’in Şubat raporunda geniş tanımlı işsiz sayısının 3 milyon artarak 10 milyonu aştığını ifade eden Sarı, “ TÜİK'e göre hem dar hem geniş tanımlı işsizlik artışları da devam ediyor. Geniş tanımlı işsizlik sayısı 2021 yılı Şubat ayında bir önceki yıla göre 2 milyon 950 bin kişi artarak 10 milyon 020 bin kişi olurken geniş tanımlı işsizlik oranı şubat 2021 bir önceki yıla göre yüzde 7,5 puanlık artış ile 28,3 seviyesine çıktı.

İSTİHDAMDA KADINLAR KENARA ATILIYOR

Kadınların çalışma hayatındaki durumuna baktığımızda kadınlarda geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 35,6 olurken erkeklerde ise yüzde 24,4 olarak gerçekleşti. Yani yine istihdamda kadınların kenara atıldığı, ekonomiden elinin ayağının çektirilerek kadınların yaşam haklarına İstanbul sözleşmesinin kaldırılmasıyla birlikte iş hayatında da saldırıların arttığı görülüyor” dedi.

2 MİLYON ESNAF KEPENK KAPATACAK”

Mevsimsel belirtiler üzerinden konuşan Sarı, şu ifadeleri kullandı: “Pandemi de tedbirlerin yeteri kadar alınmamasından ve hükümetin süreci doğru yürütememesinden dolayı bugün ülkenin geldiği kapanma, yarı kapanma ve tam zamanlı kapanma gibi sorunlar yaşanıyor. Çarşamba günü yeni bir döneme gireceğiz. Yine 2 milyon esnaf kepenk kapatacak ve bir ay boyunca esnafların ikişer kişi çalıştırdığını hesap edersek 4 milyon insanın daha işsizlik rakamların içerisinde dahil olacağı gerçektir. TÜİK'in verileri erken ve hızlı yayınlamasının sebebi budur. Bu sayede önümüzdeki işsizliği tolere etmek ve onu ortadan kaldırmaktır. Ne kadar gizlerlerse gizlesinler ülkede ekonomi çökmüş durumdadır” şeklinde konuştu. 

 

Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 26,9 oldu
15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,4 puanlık artışla yüzde 26,9, istihdam oranı 0,3 puanlık azalışla yüzde 28,1 oldu. Bu yaş grubunda işgücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 38,5 seviyesinde gerçekleşti.

Yorumlar